121 minut

21 sierpnia 2008 roku | Centrum Kultury w dawnej Wytwórni Wódek Koneser w Warszawie

Tytułowe 121 minut to czas kreacji artystycznej i twórczych poszukiwań zderzenia na chwilę tego, co materialne i niematerialne w Wytwórni Wódek Koneser na warszawskiej Pradze. Projekt wpisuje się w cykl działań, akcji kulturalnych i artystycznych pt. „W międzyczasie” i polega na wykorzystaniu przez zaproszonych twórców naturalnej, zastanej przestrzeni i zaanektowaniu jej do przeprowadzenia autorskich działań artystycznych, muzycznych, wizualnych i przestrzennych. Przez 121 minut artyści wypełnią teren Wytwórni Wódek Koneser miksturą obrazów i dźwięków. Każdy z nich przefiltruje jej aurę przez wykorzystywane przez siebie medium oraz materialne lub nie materialne znaki obecne i zapisane w miejscu i w czasie, oczekujące na ponowne odczytanie.

Logo Fundacji Sztuki Współczesnej IN SITU

Logo Fundacji Sztuki Współczesnej IN SITU

DJ Lenar i Kuba Kossak zaproszą nas na audiowizualną podróż po niedostępnych przestrzeniach architektonicznych „Warszawskiego Monopolu” w ramach swojego projektu „WindaMuzyk”. Pierwszy z nich na żywo stworzy oryginalny set, wykorzystujący zastane elementy architektoniczne a także fragmenty nagrań koncertów Festiwalu Warszawskiej Jesieni, który odbył się w tym samym miejscu w 2004 roku i który autorzy interpretują jako wyraźny zwrot czy szansę dla nowej funkcji tego miejsca. Kuba Kossak w ramach projektu zaprezentuje industrialne detale w formie projekcji wideo. Według Lenara, tytułowa winda to „jedyny zamknięty środek transportu wewnątrz budynku, symbol architektonicznej podróży, umożliwiający zmianę „poziomu”. Jednocześnie miejsce dziwnych, często niemych spotkań z nieznajomymi. Muzyka w  windzie to synonim muzyki zwykłej, niezauważonej, wbudowanej w przestrzeń, której nie ma dopóki nie będziesz chciał jej usłyszeć”. DJ Lenar, który nie zamyka się w jednym gatunku muzycznym, związany jest z działalnością niezależnej wytwórni LadoABC. Uczestnik wielu projektów, m.in. Deckonstrukcja, Sistars, Bauagan, Cukunft oraz współorganizator koncertów cyklu Djazzpora, gdzie prezentowana jest głównie muzyka improwizowana. W ramach tej imprezy na festiwalu Łańcuch II w warszawskim CSW uczestniczył w koncercie Looptosławski opartym na twórczości Witolda Lutosławskiego. Jest współtwórcą i wykonawca muzyki do przedstawienia AutoDaFe w reż. Pawła Miśkiewicza w Krakowskim Teatrze Starym. Brał udział w festiwalach Plain Music, Turning Sounds, Musica Genera, Musica Polonica Nova, Musica Elektronika Nova, C/O POP, Kwartesencja, Święto Kina Niemego, Nowe Horyzonty.

Herb Warszawy

Herb Warszawy

Raphael Rogiński wraz z towarzyszącymi mu Manetką i Pawłem Szpurą, zaprezentują improwizacje muzyczne będące historiami ludzi zapisanymi w dźwiękach. Projekt odwołuje się do historii ludzi pracujących w Wytwórni Wódek Koneser. Muzycy sięgną po dźwięki zapisane w przeszłości, w których znajdą się elementy i motywy różnych odmian miejskiego bluesa, nieodłącznie związanych z kulturą robotniczą. W specjalnie stworzonych dla tego miejsca i czasu utworach nie zabraknie również dźwięków współcześnie istniejących na terenie fabryki, czerpanych bezpośrednio z otoczenia, w chwili wykonywania preparacji oraz improwizacji muzycznych na gitarę i towarzyszące instrumenty elektroniczne oraz perkusyjne. Raphael Rogiński od początków działalności twórczej skupiony jest przede wszystkim na improwizacji wynikającej z jazzu i na muzyce etnicznej oraz ludowej. Jest kompozytorem i wykonawcą. Głęboko związany z kulturą żydowską. Z tych poszukiwań wynikają dwa projekty, których jest liderem Shofar i Cukunft. W sierpniu 2008 występował na Tzadik Poznań Festiwal i Off Festiwal w Mysłowicach.

Podczas „121 minut” będzie nożna usłyszeć także zespół Polpo Motel, czyli Olgę Mysłowską i Daniela Pigońskiego, którzy zaprezentują autorski projekt polegający na wykorzystaniu elementów wnętrza Wytwórni, np. podłogi do tworzenia nowych dźwięków, zebranych wprost z przestrzeni przez teremin. Instrumenty perkusyjne oraz głos preparowany przez Olgę. Zespół Polpo Motel poprzez bezpośredni kontakt z otoczeniem próbuje uniknąć prostych, industrialnych interpretacji, jakie mogłoby narzucić konkretne miejsce czyli Wytwórnia Wódek. Ich performance będzie w większość improwizowany, również w warstwie tekstowej. Zespół tworzy dwójka muzyków, którzy wywodzą się z dwóch zupełnie różnych światów. Ich piosenki są połączeniem absurdalnej elektroniki, elektryzującego wokalu i groteskowych tekstów. Muzycy, na określenie swojego stylu, ukuli wyrażenie “eklektronika”. Olga Mysłowska jest klasycznie wykształconą śpiewaczką i jako solistka współpracuje z wieloma zespołami specjalizującymi się w stylowym wykonywaniu muzyki baroku, jest również zapraszana do udziału w prawykonaniach utworów muzyki współczesnej. Na potrzeby Polpo Motelu używa zwykłego, nieoperowego głosu. Jest również autorką tekstów piosenek. Daniel Pigoński to były klawiszowiec zespołu Pustki. Zajmuje się także tworzeniem muzyki na potrzeby teatru. Współpracował z cenionymi reżyserami, m.in. z Piotrem Cieplakiem czy Piotrem Lachmannem. Zespół występował m.in. na koncertach w Fabryce Trzciny i Polskich Zakładach Optycznych a także w festiwalach, takich jak Open’er w Gdyni oraz Off Festival w Mysłowicach w roku 2008. Współpracował min. z Teatrem Wytwórnia i z Teatrem Praga.

W czasie projektu zostanie zaprezentowana instalacja Krzysztofa Syrucia pt. “Wykrystalizowanie”, zakładającą geometryczne przekształcenie postindustrialnej przestrzeni rozlewni. Projekt łączy współczesną sztukę graffiti z nowymi formami architektonicznymi. Młody twórca z Sopotu, stworzy w surowym fabrycznym krajobrazie ażurowe i subtelne bryły kryształopodobne. Tytuł symbolizuje przekształcanie się przestrzeni i aury Wytwórni Wódek Koneser, która dzięki prowadzonym tu działaniom artystycznym zyskuje nową jakość. Krzysztof Syruć, artystycznie związany z Adamem Bućko tworzy formację Hexa Nosie, której wystawę pt. „The Circle” można było zobaczyć w czerwcu tego roku w Stoczni Gdańskiej.

Artyści 121 minut :

Dj Lenar (muzyka) i Kuba Kossak (video) – projekt WindaMuzyk;

Raphael Rogiński (gitara elektryczna), Manetka (gitara elektryczna) , Paweł Szpura (perkusja)

Polpo Motel: Daniel Pigoński (keyboard, teremin, automaty perkusyjne i inne) i Olga Mysłowska (wokal , metalowe rurki, efekty/voice, metal pipes, effect);

Krzyszot Syruć - instalacja przestrzenna/projekt pt. „Wykrystalizowanie”

Projekt realizowany w ramach Lata Konesera

Główny Organizator: Fundacja Sztuki Współczesnej In Situ

Centrum Kultury w dawnej Wytwórni Wódek Koneser
ul. Ząbkowska 27/31, Warszawa

1 komentarz do artykułu “121 minut”

  1. gosia

    syrenka bardo pięknaaaaaaaaaaaaaaaaa lepszejjjjjjjjjjj niewidziałam bo niiiiiiiiiiiieeeeeeeeeeee było mnie

Dodaj komentarz