• 2008-09-12

„2 x Wyczółkowski. Więzy” w Muzeum Śląskim

21 sierpnia - 12 października 2008 | Muzeum Śląskie w Katowicach

21 sierpnia Muzeum Śląskie w Katowicach udostępni wystawę „2 x Wyczółkowski. Więzy” -  jedną z najważniejszych w sezonie letnim ekspozycji, prezentującą grafiki Leszka i Leona Wyczółkowskich. Wernisaż odbędzie się 20 sierpnia o godz. 17.00. Będzie można ją zwiedzać do 12 października 2008.

Leszek Wyczółkowski, fragment grafiki, wł. autora

Leszek Wyczółkowski, fragment grafiki, wł. autora

Twórczość Leszka Wyczółkowskiego jest niewystarczająco znana w kraju. Zwykle jego nazwisko przywołuje skojarzenie z wielkim artystą przełomu XIX i XX wieku Leonem Wyczółkowskim. Jak się okazuje, obaj panowie są spokrewnieni. Leszek bowiem pochodzi z rodziny o bogatych tradycjach artystycznych i jest stryjecznym prawnukiem Leona.

Leszek Wyczółkowski jest absolwentem ASP w Warszawie. Od 1978 roku mieszka w Kanadzie, uprawia malarstwo sztalugowe i grafikę artystyczną. Jest autorem wielu wystaw indywidualnych.
Artysta preferuje twórczość graficzną, w swych pracach odszedł od wcześniejszej narracji i obecnie postrzega świat poprzez zgeometryzowane formy o wymowie symbolicznej i metaforycznej. Ekspozycja prezentuje kilkadziesiąt grafik Leszka wykonanych w starych, szlachetnych  technikach akwatinty i akwaforty, które opanował do perfekcji. Analityczne myślenie, znakomity warsztat, wyczulenie na najnowsze tendencje w sztuce, świadczą o dużej umiejętności czerpania z uniwersalnych wartości współczesnej kultury.

Leon Wyczółkowski był artystą wszechstronnym, bardzo fascynowały go techniki graficzne, których uprawiał wiele. Najczęściej i najchętniej jednak wypowiadał się w litografii i w tej technice powstało najwięcej jego prac. Na wystawie znajdziemy kilkanaście litografii przedstawiających narracyjny, malarski, wręcz romantyczny zapis graficzny. Artysta chętnie rysował pejzaże, drzewa (np. dęby w Rogalinie czy w Gościeradzu), Puszczę Białowieską oraz dawną architekturę (m.in. kościoły Krakowa). Prace pochodzą ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Ekspozycja to swoista konfrontacja twórczości spokrewnionych artystów. Zestawiono grafiki Leona o narracyjnym, romantycznym niemalże wyrazie z grafikami Leszka o charakterze symbolicznym, metafizycznym. Obu jednak mistrzów łączy upodobanie do technik graficznych i inspiracja naturą, widzianą jednakże przez każdego inaczej. Dzieli ich przede wszystkim czas, w którym przyszło im tworzyć oraz sposób postrzegania świata.

Galeria zdjęć:

Muzeum Śląskie
40-005 Katowice, al. Wojciecha Korfantego 3

Dodaj komentarz