Dizajn w przestrzeni publicznej. Bezpieczeństwo

12 września - 26 października 2008 | Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie

W Śląskim Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie, 12 września odbyła się konferencja „Dizajn w przestrzeni publicznej. Bezpieczeństwo”. Do wygłoszenia referatów zaproszono ośmiu światowej sławy ekspertów związanych z wzornictwem przemysłowym. Była to już druga edycja tej imprezy, w tym roku poświęcona zagadnieniu bezpieczeństwa.

Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości od momentu powstania sporo energii wkłada w promocję dizajnu wśród rodzimych przedsiębiorców, prezentując im najnowsze trendy i osiągnięcia w tej dziedzinie. Tym razem na konferencji wśród publiczności nie zabrakło przedstawicieli samorządów Katowic, Częstochowy, Bytomia, Jastrzębia-Zdroju, ale też mniejszych miast regionu: Skoczowa, Wisły, Cieszyna czy Ustronia, którzy chętnie zapoznali się z propozycjami podniesienia bezpieczeństwa, komfortu i jakości życia w zarządzanych przez siebie gminach.

Fot. Wojciech Trzcionka/Agencja Presso

Fot. Wojciech Trzcionka/Agencja Presso

Pete Kercher w swoim wystąpieniu przekonywał, że przy planowaniu przestrzeni publicznej trzeba się liczyć z mniejszościami etnicznymi, kulturowymi, religijnymi, seksualnymi i każdymi innymi. Jego zdaniem, rzeczywiste projektowanie zaczyna się od zrozumienia idei, która pozwala odmiennym ludziom (wysokim, niskim, na wózkach i niewidomym) żyć obok siebie. – Wszyscy rodzimy się niepełnosprawni i przez dłuższy czas tacy pozostajemy. Naszymi opiekunami są wtedy rodzice. Jeśli zdamy sobie z tego sprawę, wtedy łatwiej będzie nam zrozumieć potrzeby innych.

Galeria zdjęć:

Zuzanna Skalska pokusiła się za to o opisanie współczesnego społeczeństwa, które jej zdaniem jest emocjonalne, konceptualne i zmysłowe. – Wyrośliśmy w erze agrokultury, przeszliśmy przez erę przemysłu, a teraz znajdujemy się w erze wiedzy. Wszystko to przypomina cyklon, a my znajdujemy się, w chwili obecnej, w jego oku. W najbliższym czasie postęp techniczny będzie tak błyskawiczny, że trudno to sobie na razie wyobrazić – mówiła Zuzanna Skalska. Swoją prezentację zilustrowała zdjęciami m.in. komunikatywnej opony, która zmienia kolor gdy ulega starciu, samochodu z obiciami z korka czy ekologiczną karoserią z materiału.

Temat konferencji najlepiej ilustrują, jednak słowa Justyny Kucharczyk: – Bezpieczeństwo to jest pewność informacji. Poczucie bezpieczeństwa mamy w sobie. Nie można nikomu narzucić bycia bezpiecznym. Bezpieczeństwo to także uczucie bycia u siebie. Jedyne równanie, które rozumiem to informacja + system = bezpieczeństwo. Przykładem prawidłowego systemu może być czytelne, jednorodne oznakowanie ulic i instytucji w Warszawie.

- Po raz pierwszy w Polsce pokazaliśmy w jaki sposób projektanci mogą pomóc w rozwiązywaniu problemów z jakimi spotykamy się codziennie. Począwszy od organizowania informacji, komunikacji w przestrzeni po rozwiązania technologiczne związane np. z organizacją oświetlenia przestrzeni publicznej czy z wykorzystaniem specjalnych materiałów, z których wykonywane są meble miejskie oraz ze specyficznymi rozwiązaniami utrudniającymi życie złodziejom – mówi Ewa Gołębiowska, dyrektorka Śląskiego Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości.

Ostatnim punktem programu tego dnia było otwarcie wystawy prezentującej najnowsze osiągnięcia współczesnego dizajnu w zakresie bezpieczeństwa.  95 proc. obiektów pokazywanych w oranżerii to pomysły projektantów europejskich. W Polsce ciągle trudno jeszcze jest przekonać władze miejskie do tego, by inwestowały w bezpiecznie i estetycznie zaprojektowaną infrastrukturę miejską.

Na wystawie zobaczymy przykłady prostych, a jednocześnie zaskakujących, funkcjonalnych, estetycznych i przede wszystkim bezpiecznych rozwiązań małej architektury miejskiej (barierkę, słup ostrzegawczy, stojaki rowerowe) meble, ogrodzenia a nawet elementy garderoby. Ciekawie prezentuje się torba wykonana z wytrzymałego materiału z elektronicznym alarmem, który uruchamia się automatycznie, kiedy ktoś próbuje wyrwać torbę właścicielowi. Najprostsze rozwiązania bywają zazwyczaj genialne. Doskonałym potwierdzeniem tej tezy zdaje się być  „Krzesło Stop Złodziejom”. Dwa nacięcia z przodu siedziska umożliwiają powieszenie torebki,  dzięki czemu dostęp dla złodzieja do jej zawartości jest maksymalnie ograniczony. Podobne zastosowanie mają klipsy Grippa przymocowane do spodu blatu barowego. Wystawa prezentuje też kilka rozwiązań zabezpieczania rowerów. Od gumowego stojaka począwszy, po taki w kształcie litery M, do którego możemy przypiąć oba koła jednocześnie. Na wystawie zobaczymy również siatkę płotu upiększoną koronką z drutu, albo ogrodzenie, które opisane jest następująco: „Uśmiechnięte buźki, harde ryjki i oklapnięte uszy należą do nowych strażników ulic i domów, które chronią ale z uśmiechem”.

- Poszukując obiektów do wystawy zauważyłam, że projektowanie zapobiegające przestępczości, wcale nie musi przypominać o przestępczości  W estetykę wplecione jest zobowiązanie do bezpieczeństwa – wyjaśnia Katarzyna Jeżowska, kuratorka wystawy. I faktycznie, przedmioty zgromadzone na wystawie są atrakcyjne wizualnie a jednocześnie niezwykle bezpieczne i funkcjonalne.

Wystawa otwarta jest do 26 października codziennie w godz. 10.00-18.00. Wstęp wolny.

Konferencja i wystawa realizowane są w ramach projektu Samorządu Województwa Śląskiego „Zarządzanie, wdrażanie i monitorowanie Regionalnej Strategii Innowacji województwa śląskiego”. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i budżetu państwa. Patronami honorowymi są Ministerstwo Infrastruktury i Bogusław Śmigielski, marszałek województwa śląskiego. Patronami medialnymi imprezy są 2+3D, Architektura, Gazetacodzienna.pl i Radiowa Trójka.

Dodaj komentarz