• 2008-10-26

Dwudziestolecie. Oblicza nowoczesności

Od 11 listopada 2008 r. do 1 marca 2009 r. | Zamek Królewski w Warszawie

O wydarzeniach politycznych i gospodarczych w II Rzeczypospolitej można dowiedzieć się w każdym podręczniku, ale otrzymać je w multimedialnej pigułce – trudniej. Pokazać dzieciom autentyczne przedwojenne zabawki – jeszcze trudniej. Posiedzieć przy stoliku w przedwojennej kawiarni literackiej i zajrzeć do fotoplastykonu? Obejrzeć nieznane sprowadzone z Waszyngtonu filmy dokumentalne? Dowiedzieć się, czego nasi dziadkowie słuchali w radio? Przy jakich filmach się wzruszali i bawili? Czy i dokąd lubili latać samolotami? Tego wszystkiego można doświadczyć na unikalnej wystawie zorganizowanej przez Muzeum Historii Polski we współpracy z Zamkiem Królewskim w Warszawie.

Dwudziestolecie międzywojenne to okres burzliwego zetknięcia się polskiego społeczeństwa z nowoczesnością: masowe ruchy polityczne, rozwój techniki, nowe media, kino, przemiany obyczajowe, masowy sport… Prawo wyborcze kobiet i ruchy radykalne, nowoczesne samoloty i filmy z Eugeniuszem Bodo, budowana z rozmachem Gdynia i sławojki – to różne oblicza nowoczesności, z którymi przyszło zmierzyć się naszym dziadkom.

90-lecie odzyskania niepodległości jest dobrym pretekstem, by przypomnieć dwudziestolecie międzywojenne, ale również szansą, by pokazać, jak Muzeum Historii Polski chciałoby opowiadać o historii. Organizatorzy postanowili na nowo odkryć dorobek i osiągnięcia II Rzeczypospolitej tak, by mogły w tym osobiście uczestniczyć całe rodziny: od dzieci po pamiętających jeszcze tamte czasy seniorów.

Wystawa jest zorganizowana tematycznie wokół najważniejszych dziedzin przedwojennego życia: wydarzenia polityczne, osiągnięcia gospodarcze i techniczne, kultura i sztuka, dzieciństwo, sport. Oprócz eksponatów i dokumentów z epoki na współczesnym tle graficznym stara się korzystać z wszelkich atrakcji technologicznych, m.in.: map multimedialnych, prezentacji poliwizyjnych, projekcji na ekranie dotykowym oraz bardzo rzadko stosowanych specjalnych folii projekcyjnych.

W kinie pokazane zostaną m.in. sprowadzone na tę okazję z Waszyngtonu fragmenty filmów nakręconych w międzywojennej Warszawie przez Juliena Bryana oraz archiwalne kroniki Polskiej Agencji Telegraficznej. Można będzie usłyszeć fragmenty programów radiowych dwudziestolecia międzywojennego.

Zwiedzający będą mogli bliżej poznać społeczeństwo II RP, jego zróżnicowanie społeczne, etniczne i wyznaniowe. Zwiedzający poznają świat dzieciństwa, zabawek, szkoły, studiów uniwersyteckich. Kto nie widział przedwojennego polskiego Harleya Davidsona, czyli niezawodnego motocykla Sokół, niech szybko wybierze się na Zamek.

Ważną atrakcją wystawy jest nie pokazywana dotąd w Warszawie kolekcja autentycznych strojów z dwudziestolecia z zasobów wrocławskiego Muzeum Narodowego. Ponadto można będzie wejść do kawiarni literackiej, poznać ich najsławniejszych bywalców, gwiazdy kina, kabaretu, teatru. Sport i turystyka, w tym modne polskie kurorty i uzdrowiska, zwłaszcza fenomen Zakopanego, to inna ciekawa sala. Będzie można dowiedzieć się, jakie sukcesy odnosili polscy sportowcy dwudziestolecia.

Epilogiem wystawy jest tragiczny w skutkach rok 1939: sugestywnie ukazane narastanie napięcia, zabiegi dyplomatyczne, mobilizacja, pospieszne przygotowania do wojny i wrzesień, który doprowadził do końca starego świata.

Zamek Królewski otworzy wystawę dla publiczności w Dniu Święta Niepodległości 11 listopada w godz. 19:00 – 22:00 (w tym dniu wstęp wolny).

Wystawa pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego.

1 komentarz do artykułu “Dwudziestolecie. Oblicza nowoczesności”

  1. Szanowni Państwo! Wystawa czynna jest do 1 marca 2009 r. Termin został zmieniony, gdyż było ogromne zainteresowanie ww. wystawą. Proszę o poinformowanie o tym na Państwa stronach.

    Z poważaniem,

    Wojciech Andrzej Szydłowski
    Biuro Prasowe
    Muzeum Historii Polski

Dodaj komentarz