• 2008-10-16

Plateaux Festival

Od 7 do 9 listopada 2008 r. | Toruń - Bydgoszcz

To przełomowe wydarzenie w prezentacji, tak mało jeszcze popularnych w Polsce, artystycznych form audiowizualnych odbędzie się w dniach 7, 8 i 9 listopada 2008 roku w nowo otwartym toruńskim CSW Znaki Czasu oraz klubach: eNeRDe (Toruń) i Mózg (Bydgoszcz). Plateaux Festival – festiwal form audiowizualnych – to wydarzenie unikatowe w skali europejskiej, porównywalne do tak uznanych i rozpoznawalnych festiwali jak niemieckie Transmediale czy austriacka Ars Electronica, zbliżone do wrocławskiego biennale Wro. Festiwal ma wyraźnie, specyficznie zarysowany profil; stawiamy na muzykę, która dopełnia obraz, obraz, który dopełnia dźwięk, eksploruje eksperymentalne formy filmowe i wszystkie inne działania niejednoznacznie łączące wszystkie wymienione. Od innych festiwali odróżnia go jednak dużo większa specyficzność – sztuka audiowizualna, bez form związanych z internetem i jego zastosowaniami, unikająca także etykietki nowe media, które stają się w tej chwili workiem, do którego wrzuca się wszystkie interdyscyplinarne formy.

Na festiwalu wystąpią:

Rechenzentrum – duet tworzony przez Marca Weisera (muzyka) oraz Lillevaena (wizualizacje) od 1997 roku skrupulatnie i konsekwentnie realizuje swoje marzenie – Za cel postawiliśmy sobie poszukiwanie nowego procesu produkcji muzyki i ruchomych obrazów, tak by na scenie tworzyć dialog pomiędzy dźwiękiem i obrazem. W taki sposób powstał jeden z najciekawszych projektów audiowizualnych XXI wieku. W ich kompozycjach, można usłyszeć pełen kolaż muzycznych styli, od ambientu, poprzez contemporary, na hip-hopie kończąc. W przeszło ponad 10-cio letniej karierze projektowi Rechenzentrum, udało się znaleźć złoty środek pomiędzy dźwiękiem, a obrazem.

Na ostatnim krążku Silence – wydanym w 2007 roku, grupa osiąga swój opus magnum. Album jest o tyle wyjątkowy, że został wydany tylko i wyłącznie w formacie DVD. Na płycie znajdziemy przepiękne wizualizacje, które tworzą spójność z dźwiękową zawartością albumu. Szata graficzna Silence jest wynikiem inspiracji rosyjskim ikononistą Andrejem Rublovem. Jego postać nie jest tutaj przypadkowa, artystę cechowało niemalże pełne oddanie dla swej pracy – ten sam rodzaj emocji i przywiązania do dzieła można odczuć na Silence.

AGF / Vladislav Delay – ten duet to spotkanie dwóch doskonałości. Urodziwa producentka i e-poetka wprost z Niemiec, Antye Greie-Fuchs oraz znany dobrze wszystkim fiński muzyk Vladislav Delay, zdecydowali połączyć swoje siły. Muzyka AGF/Delay to połączenie awangardy z free jazzem, a to wszystko zatopione w elektronicznych barwach. Album Explode zebrał pełne entuzjazmu i poparcia recenzje, a opiniotwórczy The Wire wyróżnił go jako pretendenta do albumu roku. Już niedługo światło ujrzy długo wyczekiwana, druga wspólna płyta artystów – Symptoms. Występ w Toruniu to dla nich idealna okazja, do wypróbowania nowego materiału przed polską publicznością.

Alva Noto – swoja przygodę z dźwiękami zaczynał jeszcze pod pseudonimem Noto a punktem zwrotnym kariery okazała się znajomość z Frankiem Bretschneider’em i Olafem Benderem, z którymi założył dziś już kultowa wytwórnie: Raster-Noton.
Jego wkład w muzykę, jako odkrywcy i poszukiwacza niekonwencjonalnych rozwiązań, jest nie do przecenienia. Strzałem w dziesiątkę okazała się współpraca ze światowej sławy kompozytorem – Ryuichi Sakamoto. Eksperyment połączenia muzyki tradycyjnej z muzyką generowaną przez komputer, przeszedł jego najśmielsze oczekiwania. Owoc tej pracy został uwieczniony na płycie DVD pt. Insen Live.

Tim Hecker – muzyk pochodzący z Montrealu, który od lat wprawia słuchaczy w osłupienie swoimi nietuzinkowymi wydawnictwami. O wydanie jego płyt zabiegają największe labele. Dotychczas udało się to Mille Plateaux, 8alien, Fat Cat i Kranky. Stylistyka w której porusza się Tim, to kolaż ambientowych plam, połączonych ze ścianą dźwięku wywołująca u słuchacza pełen trans i uczucie braku grawitacji.

Po głośnym debiucie w 2001 roku (płyta Haunt me, Haunt me, do it again) zwrócił na siebie uwagę całego muzycznego światka. Kolejne wydawnictwo to kolejny sukces – w 2003 prestiżowy i opiniotwórczy magazyn THE WIRE okrzyknął album Radio Amor płytą roku 2003. Od tamtego momentu, Tim nie schodzi poniżej wysokiego, określonego przez siebie, poziomu. Jego albumy sprzedają się jak ciepłe bułeczki nawet wśród fanów muzyki rockowej. Jego ostatni album Harmony in Ultraviolet wydany nakładem Krakny, był nominowany w 10 najlepszych ambientowych albumów w 2006.

Fundacja Plateaux
ul. J. Korczaka 5b/17
81-473 Gdynia

Pełny program:
www.plateauxfestival.pl/program.pdf

Dodaj komentarz