• 2008-12-01

XIV Ogólnopolski Festiwal Autorskich Filmów Animowanych OFAFA 2008

od 11 do 13 grudnia 2008 r. | Kinoteatr Wrzos, Kraków

Dla wielbicieli polskiej animacji przygotowana została prawdziwa uczta filmowa: prawie 200 filmów, czterdzieści godzin projekcji, wystawy, spotkania z twórcami, warsztaty filmowe. Czternasty Ogólnopolski Festiwal Autorskich Filmów Animowanych OFAFA 2008 trwał od 11 do 13 grudnia.

W ramach festiwalu odbyły się trzy równoległe konkursy oceniane przez Jury złożone z wybitnych przedstawicieli środowiska filmowego. Funkcję przewodniczącego objął w tym roku Zdzisław Kudła, reżyser i dyrektor bielskiego Studia Filmów Rysunkowych. W pracy towarzyszyli mu filmoznawca i sekretarz PF DKF Maciej Gil, kompozytor Zygmunt Konieczny, operator i reżyser Marcin Koszałka oraz ubiegłoroczna laureatka Złotej Kreski Wiola Sowa. Twórcy zawodowi ubiegali się o Złotą, Srebrne i Brązowe Kreski, studenci szkół filmowych i plastycznych o Grand Prix, Nagrodę Specjalną i Nagrodę Jury a filmy twórców nieprofesjonalnych zostały uhonorowane Nagrodą Główną i Nagrodą Jury. Konkurs, który jest corocznym podsumowaniem krajowej produkcji filmów animowanych, to najważniejsza część festiwalu. W tym roku organizatorzy otrzymali rekordową liczbę zgłoszeń.

Jury 14. Ogólnopolskiego Festiwalu Autorskich Filmów Animowanych OFAFA 2008 po obejrzeniu w dniach od 11 do 12 grudnia 2008 roku 63 filmów zakwalifikowanych do konkursu, na posiedzeniu w dniu 12 grudnia 2008 roku, postanowiło przyznać następujące nagrody:
- w kategorii filmu profesjonalnego:
ZŁOTĄ KRESKĘ dla najlepszego filmu – filmowi Świadek 1919 – 2004 w reżyserii Krzysztofa Kiwerskiego

SREBRNĄ KRESKĘ za szczególne walory artystyczne – filmowi Mental Traffic w reżyserii Marcina Wojciechowskiego.

SREBRNĄ KRESKĘ dla najlepszego filmu o tematyce dziecięcej – filmowi W odmętach kosmosu, czyli gdzie jest księżyc? w reżyserii Roberta Turły.

BRĄZOWĄ KRESKĘ za wrażliwość plastyczną i muzyczną – filmowi Studnia w reżyserii Andrzeja Gosienieckiego.

WYRÓŻNIENIA: Radostki w reżyserii Magdaleny Osińskiej, Wujek w reżyserii Macieja Sznabla.

- w kategorii filmu studenckiego:
GRAND PRIX dla najlepszej etiudy studenckiej – filmowi Reszta świata w reż. Agaty Gorządek.

NAGRODĘ SPECJALNĄ – za szczególne walory artystyczne filmowi Zatoka w reżyserii Adeli Kaczmarek.

NAGRODĘ JURY za lapidarność – filmowi Dziękuję Ci mamo... w reżyserii Agaty Prętki.

WYRÓŻNIENIA: Żywa linia w reż. Stephanie Sergeant, Miasto w reżyserii Miłosza Margańskiego, Zupełnie inna historia w reżyserii Pawła Dębskiego.

- w kategorii filmu nieprofesjonalnego:
NAGRODĘ GŁÓWNĄ  dla najlepszego filmu – filmowi Tory w reżyserii Mikołaja Birka.

NAGRODĘ JURY za dosadny humor – filmowi Historia pewnej promocji w reżyserii Tomasza Pawlaka.

WYRÓŻNIENIA: Cierpienia młodego Cezara w reżyserii Artura Zawiszy i Oli Sochy, Drzewo w reżyserii Michała Mroza, Homework w reżyserii Agnieszki Paszkiewicz.

Oprócz konkursu w programie festiwalu można było znaleźć wiele ciekawych wydarzeń. Autorski wybór własnych filmów zaprezentowali jurorzy – Zdzisław Kudła, Marcin Koszałka i Wiola Sowa. Z okazji 50-lecia Studia Miniatur Filmowych w Warszawie odbył się pokaz galowy filmów autorskich zrealizowanych w tej wytwórni. Dla osób szukających krytycznego spojrzenia na otaczającą nas rzeczywistość gratką był pokaz ostrych animacji zaangażowanych z ostatnich lat. Prezentacje laureatów dwóch międzynarodowych festiwali: Fest Anča ze Słowacji i Forum for International Animation FIA ze Szwecji, były okazją do zapoznania się z trendami w animacji światowej. Połączone z nimi panoramy najnowszych animacji słowackich i szwedzkich, przybliżyły widzom te interesujące, a mało w Polsce znane kinematografie. W ramach festiwalu odbyło się także podsumowanie rocznego projektu 24 klatki na sekundę, który obejmował spotkania z młodymi twórcami animacji w klubie Lokator.

Uczestnicy festiwalu mieli okazję zobaczyć również wystawę prezentującą projekty plastyczne i graficzne filmów młodych krakowskich reżyserów – Wioli Sowy, Edyty Turczanik i Roberta Sowy. Odbyły się również warsztaty animacji współorganizowane przez Policealne Studium Plastyczne AnimaArt. Projekcjom towarzyszyły spotkania z goszczącymi na festiwalu twórcami oraz forum dyskusyjne poświęcone kondycji polskiego filmu animowanego, współorganizowane przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Kinoteatr Wrzos
ul. Zamoyskiego 50, 30-523 Kraków

Dodaj komentarz