Festiwal Temps d’Images 2009

Od 15 do 29 stycznia 2009 roku | Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie

Festiwal Temps d’Images to cykliczny międzynarodowy projekt interdyscyplinarny, którego celem jest koprodukcja i prezentacja projektów z pogranicza sztuk performatywnych i wizualnych. Festiwal został stworzony w 2002 roku przez europejski kanał kulturalny ARTE oraz La Ferme du Buisson, scene nationale de Marne-la-Vallée, stając się europejską siecią wymiany artystów i ich twórczości. Temps d’Images tworzy jedenastu partnerów: La Ferme du Buisson (Noisiel, k/Paryża, Francja), Les Halles (Bruksela, Belgia), Romaeuropa Festival (Rzym, Włochy), Duplacena (Lizbona, Portugalia), tanzhaus NRW (Duesseldorf, Niemcy), Trafo (Budapeszt, Węgry), CSW Zamek Ujazdowski (Warszawa, Polska), Von Krahli Teater (Talin, Estonia), Artlink (Bukareszt, Rumunia), Garajistanbul (Istambuł, Turcja), Usine C (Montreal, Kanada). Impreza co roku potwierdza swoją oryginalność jako międzynarodowy projekt transdyscyplinarny. Skrzyżowanie sztuk performatywnych z wizualnymi to intrygujący eksperyment dla artystów.

 Festiwal Temps d'Images 2009, fot. L. Krawczyk i W. Kubiak

Festiwal Temps d'Images 2009, fot. L. Krawczyk i W. Kubiak

Festiwal ma charakter laboratorium, które konfrontuje artystę wizualnego ze scenicznym i sprzyja wymianie ich doświadczeń. Europejska sieć Festiwalu jednocześnie upowszechnia nową formę eksperymentalną nazwaną chantiers (dosłowne tłumaczenie: plac budowy) i zaprasza publiczność do odkrywania dzieła w procesie. Festiwal ukazuje stronę warsztatową, roboczą projektów i wizji artystycznych. Stwarza artystom możliwość uwolnienia od negatywnych konwencji, pozostawiając im wolną przestrzeń twórczą. Biorą w nim udział wybitni artyści, którzy wykorzystują obraz jako materiał do tworzenia, a nie tylko jako narzędzie, artystów, którzy tworzą ilustracje wychodzące poza kadr, obrazy nie-statyczne.

Na jesieni 2008 roku odbyła się siódma edycja Festiwalu Temps d’Images w Europie. W Polsce, w styczniu 2009 roku w CSW Zamek Ujazdowski odbędzie się jego czwarta edycja. W ramach wydarzenia zostaną zaprezentowane cztery projekty. Odbędą się premierowe pokazy: Frames autorstwa Rafała Dziemidoka i Szymona Rogińskiego, spektaklu ID i teatru telewizji Rekonstrukcja zdarzeń w reżyserii Marcina Libera. Dodatkowo gościć będzie brytyjska grupa Forced Entertainment ze spektaklem Exquisite Pain.

Program Festiwalu Temps d’Images:

15, 16 stycznia 2009, godz. 19.00
Rafał Dziemidok, Szymon Rogiński, Frames, chantier
Reżyseria: Rafał Dziemidok, Szymon Rogiński
Koncepcja i zdjęcia: Szymon Rogiński
Choreografia: Rafał Dziemidok
Taniec: Kaya Kołodziejczyk
Muzyka: Jacek Sienkiewicz

Choreograf Rafał Dziemidok i fotograf Szymon Rogiński zostali zaproszeni w ramach Festiwalu do realizacji projektu chantier, czyli dzieła w procesie. Prezentacja Frames jest wynikiem ich kilkutygodniowego spotkania. Jest to pokaz pierwszego etapu pracy, krótkometrażowej formy jako pewnego rodzaju ćwiczenia pomiędzy artystą performatywnym i wizualnym. Punktem wyjścia do projektu były napięcia, które powstają w wyniku zderzenia podstawowych założeń dziedziny tańca i fotografii. Całkowicie odmienne podejście do ruchu, czasu i przestrzeni artyści dodatkowo skonfrontowali z filmem, który postanowili wspólnie nakręcić, a który dla każdego z nich jest zupełnie nowym doświadczeniem.

22, 23, 24 stycznia 2009, godz. 19.00
Marcin Liber, ID, spektakl
na podstawie reportaży Angeliki Kuźniak i Renaty Radłowskiej

Scenariusz i reżyseria: Marcin Liber
Tekst piosenek, współpraca dramaturgiczna: Małgorzata Sikorska-Miszczuk
Występują: Beata Zygarlicka, Arkadiusz Buszko, Robert Gondek
Muzyka: LOCOSTAR
Koprodukcja: Teatr Współczesny w Szczecinie / Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie / Festiwal Temps d’Images 2008, CSW Zamek Ujazdowski

Spektakl ID w reżyserii Marcina Libera to trzy prawdziwe i wstrząsające opowieści o tożsamości i sferze biologicznej człowieka. Scenariusz powstał na podstawie reportaży Angeliki Kuźniak i Renaty Radłowskiej. Aktorzy Teatru Współczesnego ze Szczecina przedstawiają siebie i wcielają się w bohaterów poszczególnych reportaży. Beata Zygarlicka opowiada historię sportowca Andreasa Kriegera, urodzonego jako Heidi Krieger, zdobywcę złotego medalu za rzut kulą w Mistrzostwach Europy w Lekkoatletyce 1986. Arkadiusz Buszko wciela się w postać Sylwina Rubinsteina, przedwojennego tancerza pochodzenia żydowskiego, który wraz ze swoją siostrą, jako Impero y Dolores, zdobyli widownie najważniejszych scen europejskich. Robert Gondek zamienia się w Marię od cegieł, wielokrotnie nagradzaną przodowniczkę pracy, robotnicę socjalistycznej Polski i budowniczego Nowej Huty. Angelika Kuźniak w 2008 roku otrzymała Grand Press za najlepszy reportaż prasowy. Dziennikarkę Gazety Wyborczej nagrodzono za tekst Zabijali we mnie Heidi – reportaż opisujący działałanie kontrolowanego przez rząd NRD systemu dopingu w sporcie i jego ofiary.

Marcin Liber

Marcin Liber

26 stycznia 2009, godz. 19.00
Marcin Liber, Rekontrukcja zdarzeń

Reżyseria: Marcin Liber
Video: Yarosh / Oczy Niebieskie
Występują: Marek Cyris, Piotr Kaźmierczak, Magdalena Popławska, Łukasz Pawłowski, Teresa Kwiatkowska, Piotr Zawadzki, Jakub Papuga, Roland Nowak, Władysław Kalinowski, Andrzej Lajborek, Wojciech Wiński
Produkcja: teatr ustausta/2xu, Poznań 2007

Teatr telewizji Rekonstrukcja zdarzeń w reżyserii Marcina Libera jest filmowym odtworzeniem tajemniczego morderstwa księżnej Ludgardy za pomocą pałacowego monitoringu. Śmierć popularnej Lady Lu, pierwszej żony Przemysła II, księcia wielkopolskiego i późniejszego króla Polski, jest wydarzeniem obrosłym do dzisiaj legendą. W grudniu 1283 roku w zamku królewskim na Górze Przemysłowej w Poznaniu doszło do niewyjaśnionej, okrutnej zbrodni. Księżna Ludgarda, nieszczęśliwa, bo nie mogąca dać potomka swemu mężowi, została przez niego uwięziona w zamku, a następnie na jego rozkaz zamordowana. Dokładnie trzynaście lat później Małgorzata Brandenburska, trzecia żona Przemysła II, zleciła śmiertelny zamach na swojego męża, króla Polski.

28, 29 stycznia 2009, godz. 19.00
Forced Entertainment, Exquisite pain, spektakl
na podstawie tekstu Sophie CalleReżyseria: Tim Etchells
Tekst i zdjęcia: Sophie Calle
Występują: Catherine Naden, Richard Lowdon
Koprodukcja: Theater der Welt 2005, Stuttgart / BIT Teatergarasjen, Bergen / The National Museum of Art, Design and Architecture, Oslo / Kaaitheater, Bruksela / La Filature, scene nationale de Mulhouse / Tanzquartier, Wiedeń

W spektaklu Exquisite Pain kobieta i mężczyzna opowiadają historie o zwyczajnych i niezwyczajnych rozczarowaniach. Do każdej historii dołączone jest zdjęcie. Widzimy czerwony telefon na łóżku hotelowym, stację metra, widok z okna, zielonego Mercedesa. Ona wielokrotnie powtarza historię końca swojego związku, za każdym razem coś dodając lub odejmując, zapamiętując inaczej to, co się stało, zapominając to, co się wydarzyło. On opowiada historie różnych osób – pełne cierpienia, zawodów, upokorzenia, śmierci, choroby, listów miłosnych, które nigdy nie nadeszły. Spektakl powstał na podstawie projektu pod tym samym tytułem francuskiej artystki konceptualnej Sophie Calle. Forced Entertainment po raz kolejny eksperymentuje, tym razem pracując ze słowami i obrazami, które połączone rozmywają granicę pomiędzy sztukami wizualnymi i performatywnymi, a prawdziwym życiem.

Dodaj komentarz