• 2009-03-11

7. Festiwal Polskich Filmów KINOTEKA

Od 12 marca do 8 kwietnia 2009 | Londyn

12 marca już po raz 7. rozpocznie się w Londynie Festiwal Polskich Filmów Kinoteka. Do 8 kwietnia festiwalowy repertuar prezentowany będzie w sześciu znakomitych londyńskich instytucjach (Barbican, BFI Southbank, Cargo, Prince Charles, Riverside Studios, Tate Modern). Program Kinoteki ukazuje to, co najlepsze w polskim filmie, muzyce i sztuce. W ofercie Festiwalu znajdą się najnowsze produkcje fabularne, dokumentalne i krótkometrażowe, jak również spotkania z twórcami, wystawy i wydarzenia muzyczne.

Na srebrnym globie, reż. Andrzej Żuławski, 1976/1987, Filmoteka Narodowa

Na srebrnym globie, reż. Andrzej Żuławski, 1976/1987, Filmoteka Narodowa

Kinotekę otworzy dramat Małgorzaty Szumowskiej „33 Sceny z życia”. Projekcja będzie miała miejsce 12 marca w Riverside Studios. 18 marca w BFI Southbank Jerzy Skolimowski otworzy pokaz swojego najnowszego filmu „4 Noce z Anną”. Natomiast miedzy 21 a 22 marca, odbędzie się retrospektywa filmów Skolimowskiego, w Riverside Studios zostanie pokazany m.in. jego reżyserski debiut, czyli „Rysopis”, który będzie można również obejrzeć podczas przeglądu w Tate Modern.

02. Senność, reż. Magdalena Piekorz, obsada: Małgorzata Kożuchowska, Michał Żebrowski, 2008, 105 min

Senność, reż. Magdalena Piekorz, obsada: Małgorzata Kożuchowska, Michał Żebrowski, 2008, 105 min

W dniach od 3 do 5 kwietnia widzowie będą mieli bowiem okazję zobaczyć szereg przełomowych filmów fabularnych, dokumentalnych i videartowych, zaliczanych do tzw. Polskiej Nowej Fali. Andrzej Żuławski zaprezentuje swą legendarną, epicką opowieść science-fiction „Na Srebrnym Globie”, która niemal cudem uniknęła zniszczenia przez polskie władze komunistyczne. Twórca opowie widzom dlaczego jego zdaniem fenomen Polskiej Nowej Fali nigdy nie zaistniał (4 kwietnia, Tate Modern).

7. Kinoteka zaprezentuje także filmy dokumentalne wielokrotnie nagradzanego Marcina Koszałki, umożliwiając widzom zapoznanie się z jego żartobliwym, a zarazem wnikliwym oglądem otaczającej nas rzeczywistości. Prócz jego trzech wcześniejszych dokumentów (14 marca, Riverside Studios), pokazany zostanie także Do Bólu”, najnowszy obraz tego młodego reżysera, który stanowi część wspomnianej już serii „Dekalog po Dekalogu”, oraz film Magdaleny Piekorz „Senność”, do którego dokumentalista wykonał zdjęcia (14 marca, Riverside Studios).

Festiwal to także pokazy najnowszych polskich produkcji, m.in.: „Boisko Bezdomnych” (14 marca, Riverside Studios) w reżyserii Kasi Adamik, „Sztuczki” Andrzeja Jakimowskiego (15 marca, Riverside Studios), „Idealny chłopak dla mojej dziewczyn”.

W Riverside Studios odbędzie się szereg imprez poświęconych życiu i twórczości Krzysztofa Kieślowskiego. Na wystawie będzie można obejrzeć prywatne pamiątki, zdjęcia i plakaty z łódzkiego Muzeum Kinematografii, gdzie niedawno odbyła się retrospektywa ” Kieślowski: ślady i wspomnienia”. Ten niezwykły wgląd w życie jednego z największych polskich reżyserów, to część obchodów 20-lecia realizacji słynnego cyklu filmowego „Dekalog”. W Riverside Studios odbędą się również projekcje dwóch części „Dekalogu” oraz pokazy dokumentów w ramach projektu „Dekalog po Dekalogu” (14 i 15 marca), w którym współcześni twórcy na zaproszenie TVP interpretują dzieło Kieślowskiego.

Krzysztof Kieślowski, fot. Tomasz Tomorowski

Krzysztof Kieślowski, fot. Tomasz Tomorowski

Program obejmuje także wieczorne spotkania w klubie Cargo, podczas których zaprezentowane zostaną polskie filmy krótkometrażowe. Po pokazach widzowie będą mogli podyskutować z twórcami obrazów (23 i 30 marca, klub Cargo).

Kinotekę zakończy wyjątkowe wydarzenie muzyczno-filmowe. 8 kwietnia w Barbicanie wystąpi jeden z najbardziej znanych i szanowanych współczesnych brytyjskich kompozytorów, Michael Nyman. Podczas koncertu galowego ten wybitny artysta wraz z nowatorskim polskim zespołem akordeonowym Motion Trio zaprezentują światową premierę nowej wersji utworu MGV (Musique à Grande Vitesse) oraz najnowsze dzieło kompozytora zainspirowane polska kinematografią i skomponowane specjalnie z okazji Festiwalu.

Organizatorem 7. Festiwalu Polskich Filmów Kinoteka jest Instytut Kultury Polskiej w Londynie.

Więcej informacji o festiwalu na stronie kinoteka.org.uk


(Polski Instytut Sztuki Filmowej)

Dodaj komentarz