• 2009-03-01

Elżbieta Kuraj – Malarstwo

Od 11 do 29 marca 2009 roku | Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała

Prace Elżbiety Kuraj, zbliżające się do abstrakcji, czerpią z trudnych do wypowiedzenia emocji i głęboko odczuwanych treści. Są reminiscencją doświadczonych zdarzeń i sytuacji. Na wystawie artystka prezentuje 30 obrazów olejnych powstałych w ostatnich latach, które tematycznie związane są z przestrzenią, pejzażem, portretem. Układają się one w kolorystyczne cykle rozważań nad istotą barwy: czerwonej – zajmującej artystkę w ostatnich dwóch latach, a także badanej wcześniej bieli oraz błękitu.

Elżbieta Kuraj, "Symetryczny szary", olej, akryl, 100x80 cm

Elżbieta Kuraj, "Symetryczny szary", olej, akryl, 100x80 cm

Elżbieta Kuraj o swoim warsztacie: Proces malowania jest aktem wyzwalania energii skumulowanej w strukturze materii malarskiej. Płaszczyzny płócien ulegają nieustannym zmianom w trakcie poszukiwań intensywności przekazu, jego konkretu i wyrazistości. Fascynują mnie wszelkie eksperymenty wzbogacające płaszczyznę obrazu, odkrywające nowe sposoby nakładania farby, czyniące materię posłusznym tworzywem. Poszukując formy często bardzo oszczędnej, zredukowanej do kilku plam, przenoszę uwagę na działanie barwy i jej spójność z fakturą. Kolor i faktura istnieją razem tworząc spójnię, prowadzą ze sobą dialog. Kolor jest niesiony przez fakturę a ona, nasycona kolorem, nabiera właściwego charakteru. Emocjonalność barwy jest fascynująca, jej możliwości kreacyjne, zmienność współbrzmienia i dysonanse uzyskiwane w zależności od kontekstu. W praktyce jest częścią widzialnego świata, ale ostatecznych cech nabiera w zderzeniu tego, co zewnętrzne i obiektywne, z indywidualnymi możliwościami widzenia i percepcji człowieka.

Malarstwo Elżbiety Kuraj należy do wielkiej rodziny polskiego koloryzmu- pisze o artystce w katalogu wystawy prof. Stanisław Rodziński, artysta malarz, wieloletni rektor krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, zastrzegając jednocześnie, że użycie określenia koloryzm jest pewnym uproszczeniem. Charakteryzując malarstwo artystki, Stanisław Rodziński dostrzega piękne zestawienia koloru, mocne budowanie obrazu i intensywność barwną, a także ciekawe operowanie światłem: Malarka rozświetla płótno zarówno gwałtownymi spotkaniami barwnych płaszczyzn, punktami rozjaśniającymi obraz, zjawiającymi się z wnętrza materii, ale też zdecydowanymi ingerencjami świetlistej bieli.

 

Elżbieta Kuraj, "Kropla wody", olej, 33x24 cm

Elżbieta Kuraj, "Kropla wody", olej, 33x24 cm

Elżbieta Kuraj od 1999 roku wykłada w Instytucie Sztuki cieszyńskiego Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz uczy w Zespole Szkół Plastycznych w Bielsku-Białej. Zorganizowała ponad 40 wystaw indywidualnych. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Była wielokrotną laureatką nagród i wyróżnień w konkursach malarskich; dwukrotną stypendystka Ministra Kultury i Sztuki.

Wystawa malarstwa Elżbiety Kuraj wędruje po Polsce od 2008 roku, prezentowana była już w BWA Kielce, Galerii Extravagance w Sosnowcu, BWA w Sieradzu i BWA w Kaliszu. Wystawie towarzyszy katalog prac artystki zaprojektowany przez Janusza Karbowniczka.

Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała, ul. 3 Maja 11

Dodaj komentarz