• 2009-03-06

Książka Audio 2009 roku

Od lutego do maja 2009 roku |

W drugiej połowie lutego 2009 rozpoczęła się pierwsza edycja ogólnopolskiego konkursu na Książkę Audio Roku 2008. Konkurs jest organizowany przez Nexto.pl, dystrybutora książek do słuchania w formacie mp3 oraz Bibliotekę Analiz, firmę badającą rynek wydawniczy. Jest to pierwsze tego rodzaju wydarzenie w Polsce, które odpowiada na wzrost popularności książek audio oraz promuje i wyróżnia wartościowe nagrania słowa mówionego, wydawane przez rodzimych wydawców. Akcja ma charakter non-profit.

Książka Audio Roku 2008

Książka Audio Roku 2008

Słuchacze i wydawcy książek audio już od dłuższego czasu potrzebowali swoistego wzorca i to nie w postaci najlepszych tytułów zagranicznych, ale przede wszystkim polskich. W ramach pierwszej edycji Konkursu zostaną wręczone nagrody jury, przyznane w kilku kategoriach tematycznych. W swojej ocenie jury skoncentruje się na kryteriach: jakości nagrania, doskonałości narracji, interpretacji adaptacji słowa pisanego dokonanej przez lektora czytającego książkę audio oraz oprawie graficznej wydania.

O nagrodę Książka Audio 2008 walczyć będzie kilkadziesiąt produkcji nominowanych w kategoriach: Literatura faktu i reportaże, Literatura piękna, Kryminał i sensacja, Dla dzieci i młodzieży, Poradniki, Oprawa graficzna. W ramach każdej z kategorii nominowanych będzie do 8 tytułów spośród wszystkich zgłoszeń Wydawców.

O Nagrodach zadecyduje Jury składające się z przedstawicieli świata kultury i sztuki, lektorów, spikerów, dziennikarzy i reprezentantów Organizatora i Współorganizatora Konkursu. W wyniku głosowania Jury przyznane będą nagrody Książka Audio 2008 po jednej w każdej kategorii.

Skład jury:

Jolanta Fajkowska – Dziennikarka i publicystka telewizyjna i radiowa
Andrzej Krusiewicz – Lektor, spiker
Agnieszka Rogińska – Lektorka i dziennikarka
Janusz Kukuła – Dyrektor Teatru Polskiego Radia
Andrzej Pągowski – Artysta, plastyk, grafik
Krzysztof Maszota – Realizator dźwięku
Romuald Roczeń – Legenda polskiej muzyki szantowej
Bartłomiej Roszkowski – Prezes Zarządu NetPress Digital Sp. z o.o.
Łukasz Gołębiewski – Prezes Zarządu Biblioteka Analiz Sp. z o.o.

Każda nominowana pozycja będzie udostępniona na stronie internetowej konkursu www.ksiazkaaudioroku.pl wraz z pełnym opisem oraz fragmentem do odsłuchania w formacie MP3. W przyszłych latach organizatorzy planują rozszerzenie idei konkursu o udział w głosowaniu publiczności.

home

Coraz więcej polskich wydawnictw poszerza swoją ofertę o formaty audio. Szczególnie w ostatnich kilku latach nastąpił znaczny przyrost tytułów do słuchania. I nie jest to tylko przyrost w sztukach. Rośnie też jakość wykonania, atrakcyjność wydania oraz nakłady na promocję formatu.

Zwycięskie tytuły będą ujawnione i nagrodzone na specjalnej uroczystości, która odbędzie się w maju 2009 roku.

Dodaj komentarz