• 2009-04-20

34. Krakowskie Reminiscencje Teatralne

Od 20 do 26 kwietnia 2009 roku | Kraków

W tym roku podczas  Krakowskich Reminiscencji Teatralnych będzie można zobaczyć te teatry i artystów, którzy w swojej działalności daleko wykraczają poza obszar tradycyjnie związany z teatrem repertuarowym. Prezentowane teatry, zespoły i ośrodki wyróżniają się działalnością społeczną, animacyjną i edukacyjną oraz interdyscyplinarną (obok spektakli teatralnych przygotowują też performance, instalacje, filmy, koncerty). Tematem tegorocznych KRT jest Wielogłos – współbrzmienie. Polifonia i chaotyczna fala dźwięków, jakimi atakuje współczesność, w pracach zaproszonych artystów stają się punktem wyjścia dla zbudowania spektakli preparujących sens z nieporządku. Nowością w tym roku jest szersza prezentacja dokonań i obszarów pracy zaproszonych teatrów oraz rozbudowany program wydarzeń dodatkowych. Oprócz licznych zdarzeń muzycznych i pokazów filmów, spektaklom towarzyszyć będą spotkania z twórcami poszczególnych grup. Na 34. KRT pod hasłem Flamandzka Inwazja pokazane zostaną dwa niezwykłe teatry: Needcompany i Victoria. Ich znaczenie we współczesnym teatrze światowym znajdzie odbicie w szerokiej prezentacji podczas festiwalu. Dopełnieniem kulturalnej inwazji Krakowa będzie występ Toma Barmana ze słynnej belgijskiej grupy dEUS.

Andcompany Mausoleum Buffo, fot. Gregor Knuppel

Andcompany Mausoleum Buffo, fot. Gregor Knuppel

Prawdziwym wydarzeniem jest pierwsza wizyta w Polsce Needcompany, teatru prowadzonego przez Jana Lauwersa. Lauwers uznawany jest przez krytyków za jednego z najważniejszych współczesnych reżyserów europejskich, a jego zespół gościł na niemalże wszystkich ważnych międzynarodowych festiwalach teatralnych na świecie. Needcompany pokaże w Krakowie spektakl Pokój Izabelli – pierwszą część tryptyku teatralnego Sad Face/Happy Face (z podtytułem Trzy opowieści o ludzkiej naturze), zajmującą się tematem przeszłości. Przedstawienie roztacza przed widzem szeroką perspektywę życia tytułowej bohaterki (granej przez Viviane De Muynck). Przedstawienie jest retrospekcją i powrotem do przeszłości kobiety, w której najważniejsze wydarzenia XX wieku łączą się w zaskakujący, czasem absurdalny i surrealistyczny sposób z historią prywatną. W ramach festiwalu będzie można zobaczyć spektakl Ballada o Ricky i Ronnym, określane przez twórców mianem pop-opery. To autorski projekt dwojga aktorów Needcompany, Anne Sophie Bonnemy i Hansa Pettera Dahla. Ricky i Ronny to egzemplarze przykładowe, everymani swojego czasu – korzystają z wszelkich uroków wolnej miłości, nie krępują ich społeczne konwenanse, a swoboda życia doprowadza na skraj szaleństwa. Różnorodność form muzycznych i śpiewanych tekstów buduje narastający powoli nastrój absurdalnego zagubienia we współczesności.

Przedstawieniom towarzyszyć będzie projekcja filmu Goldfish Game w reżyserii Jana Lauwersa i z udziałem aktorów Needcompany. Rozgrywająca się w niewielkiej, zamkniętej społeczności opowieść porusza problem obcego – nielegalnego emigranta, zasymilowanego intruza. Film był pokazywany na Weneckim Festiwalu Filmowym (2002), po czym przewędrował przez festiwale świata (w Argentynie, Szwajcarii, Włoszech, Belgii, USA), zbierając wiele nagród (m.in. na festiwalu Slamdance). Dwa spotkania z artystami mają zaś dopełnić obrazu Needcompany.

Venizke kolejnego flamandzkiego teatru, gandawskiej Victorii, znanej polskiej publiczności z wizyt na toruńskim Kontakcie, to najnowszy spektakl w reżyserii zdobywczyni Grand Prix na tymże festiwalu w 2005 roku, Lies Pauwels (we współpracy z Benem Benaouisse). Jest trudny do gatunkowego zaklasyfikowania, a główną rolę w nim gra… teatr. To opowieść zza sceny, rozgrywająca się gdzieś na zapleczu podrzędnego teatru. Garderoba jest jedynym miejscem, w którym sfrustrowani, niespełnieni artyści mogą wylać swoje żale otwarcie – i robią to. Spektakl nie przybiera jednak formy lamentu – jego kształt jest płynny i wieloznaczny. Można w nim zobaczyć kwestie, z którymi boryka się współczesna sztuka zachodniej Europy: wszechogarniającej pustki i rozpaczy bez żadnego wyraźnego powodu, kultury wyczerpania, impotencji twórczej i paraliżującej niemocy.

Victoria podczas KRT zaprezentowana zostanie szeroko, jest bowiem nie tyle zespół teatralny, co platforma działań artystycznych. Wykład performatywny Antologia optymizmu, solo taneczne It’s a Man’s World oraz festiwalowa koprodukcja, monolog sceniczny I love you w zaroślach, które znajdą się w programie wieczoru A Few Fine Moments from the Periphery, to zupełnie odmienne propozycje, pokazujące rozmaite oblicza Victorii. Podsumowaniem spotkań z drugim flamandzkim najeźdźcą będą dwa spotkania, przybliżające funkcjonowanie ośrodka, jakim jest Victoria i koncepcję jego działalności.

Kornél Mundruczó jest w Polsce identyfikowany raczej przez pryzmat swej twórczości filmowej – prezentowanej podczas festiwalu Era Nowe Horyzonty. Węgierski reżyser młodego pokolenia uprawia jednak z powodzeniem również sztukę teatralną. Jego Projekt Frankenstein to propozycja, która, dzięki wykorzystaniu klaustrofobicznej przestrzeni ciasnego kontenera, na nowo ustanawia relacje między widzem a aktorem. Bliskość jednych i drugich, nowocześnie naturalistyczna konwencja gry aktorskiej, detektywistyczny thriller dziejący się w środowisku marginesu społecznego – ten konglomerat czynników czyni z węgierskiego spektaklu przeżycie wyjątkowe. Choć rozpoczyna się dość konwencjonalnie komicznie rozgrywaną sceną castingu do filmu, prędko okazuje się, że konwencja służy artystom głównie do tego, by ją łamać, rezygnować z niej na rzecz nowej, intensywniej i silniej komunikującej się z widzem. Produkcja filmowa miesza się z brutalnym wtargnięciem filmu w życie postaci scenicznych. Stawiając pytanie o to, czym jest prawda, spektakl wpisuje się w poszukiwania uniwersalizmu, wykorzystując do tego zdobycze technologiczne i współczesną żonglerkę poziomami fikcji. Podczas KRT będzie można zobaczyć Deltę: czwarty pełnometrażowy film Mundruczó, nagrodzony na zeszłorocznym festiwalu w Cannes, określany jako celebracja kina. Jest to malarsko sfilmowana historia zakazanej miłości brata i siostry, przypominająca antyczną tragedię, której bohaterowie przeżywają swoje cierpienie w przejmującej samotności.

Podczas zeszłorocznej edycji dobrze został przyjęty spektakl andcompany&Co. little red (play): herstory, który otwierał trylogię teatralną poświęconą doświadczeniom XX wieku naszej części świata. Na 34. KRT pokazany zostanie Mauzoleum Buffo, które trylogię zamyka. To nieoczywiste, nieco kontrowersyjne połączenie historii prywatnej z wielkim kołem historii ogólnej. Mieszanka stylów i porządków, która pozwala na wskrzeszenie Lenina i postawienie go w jednym szeregu z Lennonem, to propozycja trudna do okiełznania, stanowiąca wyzwanie intelektualne, ale też gwarantująca doświadczenie teatralne na wysokim poziomie. Pozornie odległa w czasie i przestrzeni historia staje się dziwnie bliska i swojska widzowi. To zasługa zaskakujących i zabawnych rozwiązań plastycznych, siły płynącej z improwizacji i przyzwolenia na żart mocno osadzony w procesie historycznym. Przedstawieniu towarzyszyć będzie specjalnie przygotowana prezentacja, w której skład wejdą wywiady z byłymi niemieckimi komunistami oraz prowokacyjna instalacja wideo o znanej pionierce, Little Red. Spotkanie z andcompany&Co. zakończy się setem dj Saschy.

Ważnym punktem programu 34. Reminiscencji będzie Sztuka dla dziecka, napisana na zamówienie Teatru im. C. K. Norwida z Jeleniej Góry przez Pawła Demirskiego, a wyreżyserowana przez Monikę Strzępkę – głośny duet artystyczny, budzący skrajne emocje u publiczności, stanowiący osobne zjawisko polskiego młodego teatru. Po pokazie przedstawienia odbędzie się spotkanie z dyrektorem artystycznym teatru im. Norwida, Wojtkiem Klemmem, poświęcone jego koncepcji tworzenia programu działania teatru repertuarowego oraz tzw. cudowi jeleniogórskiemu czyli w jaki sposób z prowincjonalnego, zapomnianego przez wszystkich, teatru w ciągu niespełna dwóch lat tworzy się jeden z najgorętszych ośrodków w Polsce.

W tym roku ponownie na festiwalu gościć będzie Komuna Otwock, ale w nieznanej jeszcze krakowskim widzom roli – kuratorów i organizatorów zdarzenia. W Rotundzie zapanuje anarchia i twórcza atmosfera pod nadzorem warszawskiego kolektywu. Odbędzie się edycja wyjazdowa projektu Co-2-tygodnie-show, realizowanego regularnie w siedzibie Komuny. To rodzaj wspólnego spotkania i dyskusji, poprzedzonego specjalnie przygotowaną i zawsze wykonywaną tylko jednorazowo akcją artystyczną. Pomiędzy sztuką a przestrzenią publiczną członkowie Komuny Otwock spróbują dopisać komentarz na marginesie rzeczywistości, a tematem dyskusji z zaproszonymi gośćmi stanie się Teatr jako dom kultury. W dyskusji udział wezmą Agnieszka Tuszyńska (TR Warszawa), Łukasz Chotkowski (Teatr Polski w Bydgoszczy) i Dariusz Mikuła (Teatr Kana) oraz Tomasz Plata w roli moderatora. W ramach wieczoru odbędzie się też koncert muzycznej sekcji Komuny Otwock oraz Pink Bazooka, a na zakończenie – dj set.

Program Reminiscencji dopełniać będą wydarzenia muzyczne, przygotowane we współpracy z agencją Fabryka Productions (koncert Goldie’go – muzyka, artysty graffiti, tancerza breakdance i aktora filmowego w jednym, performance audio-wideo [URBAN.LAB]: BUDAPESZT oraz dj set Toma Barmana z belgijskiej formacji dEUS), odbędzie się również dyskusja panelowa o muzyce w teatrze. W osobnym bloku zaprezentuje się Teatr Nowy, którego trzy produkcje uzupełnią repertuar festiwalu o krakowską twórczość teatralną. Pierwszym przedstawieniem z tego bloku będzie Filozofia w buduarze wg Markiza de Sade’a. W repertuarze KRT znajdzie się też Versus wg W gęstwinie miast Bertolda Brechta, spektakl, który szerokim echem odbił się w całym kraju, zaskarbił sobie zarówno apologetów jak i zaciekłych przeciwników. Pokazana zostanie prapremierę Całopalenia Dei Loher.

Dodaj komentarz