• 2009-04-14

II Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Off Plus Camera

Od 17 do 26 kwietnia 2009 roku | Kraków

II Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego OFF PLUS CAMERA potrwa 10 dni i odbędzie się równocześnie w 8 kultowych miejscach Krakowa. Na pasjonatów X Muzy czeka prawdziwa uczta kinowa. Najważniejszym punktem drugiej edycji Festiwalu będzie MIĘDZYNARODOWY KONKURS O KRAKOWSKĄ NAGRODĘ FILMOWĄ – z nagrodą główną w wysokości 100 000 USD. Do rywalizacji o to prestiżowe wyróżnienie stanie 12 filmów fabularnych wyprodukowanych w 2008 i 2009 roku, wskazanych przez Komisję Konkursową. O wyborze zwycięzcy zdecyduje międzynarodowe Jury pod przewodnictwem Zbigniewa Preisnera, zaś nagrodę laureatowi wręczy Prezydent Miasta Krakowa. W ubiegłym roku uhonorowany został amerykański reżyser Azazel Jacobs za film Maminsynek. Ogromne znaczenie Festiwalu OFF PLUS CAMERA docenił również Polski Instytut Sztuki Filmowej. Producent zwycięskiego filmu otrzyma wsparcie finansowe kolejnej produkcji w kwocie 1 000 000 PLN.

"Johnny Mad Dog", reż. Jean Stephane Sauvaire

"Johnny Mad Dog", reż. Jean Stephane Sauvaire

Podczas tegorocznego Festiwalu także dziennikarze będą mogli nagrodzić swojego faworyta. Zwycięski film otrzyma wyróżnienie: POLSKI NOBLE FILMOWY w wysokości 10 000 USD. Fundatorem nagrody jest Noble Bank. Ponadto festiwalowa publiczność przyzna wyróżnienia Producentowi i Dystrybutorowi w kwocie 10 000 USD każde. Poza częścią konkursową w trakcie OFF PLUS CAMERA pokazane zostaną ważne światowe filmy obrazujące problematykę tolerancji, segregacji rasowych, różnic religijnych. Pokazy organizowane będą w ramach specjalnej sekcji MOST KULTUR. Równocześnie odbywać się będą spotkania z zaproszonymi gośćmi specjalnymi oraz panele dyskusyjne. Najnowsze produkcje, które zostały docenione na międzynarodowych festiwalach (m.in. Sundance, Dubai, Rotterdam, Berlin) i otrzymały rekomendację zagranicznych selekcjonerów filmowych Festiwalu, zobaczyć będzie można w sekcji ODKRYCIA. Selekcji tych obrazów podjęli się dla OFF PLUS CAMERA uznani programerzy festiwali zagranicznych, pracujący dla Sundance Film Festival, Vancouver Film Festival i Dubai Film Festival. Tradycyjnie już w ramach sekcji zatytułowanej NADRABIANIE ZALEGŁOŚCI pokazane zostaną filmy uznane za granicą, które do tej pory nie trafiły do polskiej dystrybucji i na polskie festiwale.

Przygotowano także nowe sekcje tematyczne. QUEER CINEMA – sekcja poświęcona odważnym wątkom erotycznym i homoseksualnym w kinie. EXTRA WEIRD – subiektywna sekcja poświęcona wielkim i zapomnianym wizjonerom i eksperymentatorom, których wysiłki całkowicie rozminęły się z głównymi nurtami kinematografii, oczekiwaniami widzów, obowiązującymi kanonami estetyki, planami finansowymi i często zdrowym rozsądkiem. Podczas drugiej edycji Festiwalu OFF PLUS CAMERA kontynuowany będzie konkurs na najlepszy film zrealizowany przy użyciu telefonu komórkowego – BIERZCIE I KRĘĆCIE. Nagrody w konkursie komórkowym zostaną przyznane w dwóch kategoriach: WYDARZENIE oraz HISTORIA KRYZYSU. Pierwsza z nich – WYDARZENIE, realizowana będzie wspólnie z telewizją HBO i Cinemax.

Zgłaszać się do niej mogą uczestnicy z 10 krajów Europy Środkowej: Węgry, Czechy, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Bułgaria, Serbia, Chorwacja, Macedonia. Druga kategoria HISTORIA KRYZYSU – wystartuje przy współpracy z Gazetą Wyborczą już od 15 marca. Nagrody Główne w obydwu kategoriach to 3 000 USD. Program Festiwalu przygotowuje międzynarodowy zespół złożony, między innymi, z osób odpowiedzialnych za wybór filmó prezentowanych na festiwalach Sundance, Cannes, BAFICI, CineVegas, Bangkoku, Dubai. Wyjątkową cechą OFF PLUS CAMERA są pokazy filmów w małych, studyjnych salach krakowskich kin. Projekcje odbywają się we wszystkich kultowych kinach w centrum miasta.

Zgodnie z hasłem głównego konkursu Making Way, czyli Wytyczanie drogi, Krakowska Nagroda Filmowa ma uczynić zawodową drogę zwycięzcy łatwiejszą i umożliwić mu realizację kolejnego dzieła. Dokładnie tak stało się w przypadku laureata pierwszej edycji Festiwalu Off Camera. 5 października 2008 roku Krakowską Nagrodę Filmową otrzymał Azazel Jacobs, młody amerykański reżyser, za film Maminsynek. Dzięki nagrodzie rozpoczął już pracę nad swoim nowym filmem. Konkurs Wytyczanie drogi to najważniejsze wydarzenie podczas Festiwalu.

Zakwalifikowane przez Komisję Konkursową filmy reprezentują to, co we współczesnym kinie niezależnym najlepsze, najciekawsze i bezkompromisowe. Utwory konkursowe to pierwsze, drugie filmy wyreżyserowane przez niezależnych twórców z całego świata i wyprodukowane w latach 2008-2009. Głównym kryterium wyboru produkcji jest jakość i wyrazistość uzdolnień reżysera, który – czy to pracując technikami tradycyjnymi, czy awangardowymi – potrafi ujawnić swą wrażliwość w dojrzałej artystycznie formie.

1 komentarz do artykułu “II Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Off Plus Camera”

  1. Mich

    Nawet Kieślowski zaczynał offowo. http://ogrodypamieci.pl/profil/krzysztof-kieslowski Warto.

Dodaj komentarz