2. Biennale_Sektor Sztuki

Od 30 maja do 30 lipca 2009 roku | Górnośląskie Centrum Kultury, Katowice

2. Biennale_Sektor Sztuki to międzynarodowy projekt wystawienniczy, odbywający się pod hasłem Konstytucja Europejska. Co tworzy Europę? Składają się na niego wystawy, prezentacje i pokazy sztuk wizualnych współczesnych artystów z Europy Środkowo-Wschodniej. Wydarzenia związane z Biennale odbędą się w czterech galeriach Górnośląskiego Centrum Kultury w Katowicach: Engram, Sektor I, Piętro Wyżej, Pusta oraz w przestrzeni miejskiej. Publiczność obejrzeć będzie mogła prace z takich dziedzin sztuki, jak malarstwo, fotografia, instalacje multimedialne, wideoart czy streetart.

"Immigrant 2", Alexandra Croitoru

"Immigrant 2", Alexandra Croitoru

30 maja 2009 roku o godzinie 17.00 odbędzie się wernisaż wystawy, jednak już 25 maja rozpocznie się akcja Wirus Biennale. Będzie to pierwsza część działań streetartowych promujących 2. Biennale_Sektor Sztuki, które odbywać się będą codziennie o godzinie 12.00 w Górnośląskim Centrum Kultury:

25 majaPoszukiwanie Biennale w przestrzeni miasta – Matylda Sałajewska wraz z Robotnikami Sztuki ruszy w miasto, by wykorzystać wybrane elementy jako budulec napisu Biennale (drewniane skrzynki, pomarańcze na straganie, gumy do żucia na chodniku, itp.)
26 majaBiennale czyści miasto - będzie to akcja reverse graffitti w wybranych punktach miasta. Robotnicy Sztuki ze szczotkami i szablonami ruszają oczyszczać miasto – chodniki, place, elewacje budynków. Sugerowane lokalizacje ich działania to: Plac Wolności, Plac Obrońców Katowic, Rondo im. Gen. Ziętka.
27 majaPomarańczowe sygnatury – akcja sygnowania przestrzeni miejskiej wirusem Biennale, na którą złożą się działania przy użyciu kredy.
28 oraz 29 majaGry miejskie – będzie to akcja niespodzianka.

Sektor Sztuki stara się uchwycić główne zjawiska obecne w sztukach wizualnych Europy Środkowo-Wschodniej. Jego zainteresowanie ogniskuje się w sferze działań artystycznych w krajach nowych członków i państw kandydujących do Unii Europejskiej. Dzięki współpracy z czołowymi galeriami sztuki współczesnej tego regionu, organizatorzy kreują wielowymiarową przestrzeń artystycznych wypowiedzi na temat tożsamości indywidualnej i narodowej wobec przemian politycznych, świadomościowych i gospodarczych jednoczącej się Europy.

Biennale będzie starało się pokazać tożsamość regionu środkowo-wschodniego Europy, wspólnotę i podobieństwo doświadczeń oraz oczekiwań i obaw artystów wobec wizji jednoczenia się, wielości i różnorodności. Tworząc mapę artystów i prezentowanych zjawisk, przyjęto kryterium współpracy z tymi galeriami regionu, które mają w swoim dorobku istotne wystawy i wydarzenia wpisujące się w temat przewodni Biennale.

W projekcie wezmą udział:
Ēriks Božis (LCCA – Łotwa)
Mariola Brillowska (Kloster Bentlage – Niemcy)
David Černý (Czechy)
Dorota Chilińska
Alexandra Croitoru (Plan-B – Rumunia)
Kipras Dubauskas (ARTKOR – Litwa)
Wojciech Duda
Egyboy (ARTKOR – Litwa)
Judit Fischer (Galeria Trafó – Węgry)
Ján Hoffstädter
Grupa František Lozinsky o. p. s (Galeria Michal – Czechy)
Grupa Irwin (Galeria Škuc – Słowenia)
Grupa REP (Institution of Unstable Thoughts – Ukraina)
Pravdoliub Ivanov (Bułgaria)
Grzegorz Klaman
Leszek Knaflewski
Leszek Lewandowski
Tanja Muravskaja (Public Preparation – Estonia)
Ciprian Muresan (Plan-B – Rumunia)
Katrina Neiburga (LCCA – Łotwa)
Kaarel Nurk (Estonia)
Anna Orlikowska
Rafał Piesliak (ARTKOR – Litwa)
Cristi Pogacean (Plan-B – Rumunia)
Dietmar Schmale (Kloster Bentlage – Niemcy)
Sašo Sedlaček (Galeria Škuc – Słowenia)
Société Réaliste (Galeria Trafó – Węgry)
Andrzej Tobis
Ingrid Višňovská (Galeria Tatranská – Słowacja)

"NSK Passports", Grupa Irwin

"NSK Passports", Grupa Irwin

Projekt realizowany jest przez Leszka Lewandowskiego – pomysłodawcę biennale sztuki współczesnej, artystę plastyka, założyciela Galerii Sektor I; Martę Raczek – kuratora, historyka sztuki i teoretyka mediów, krytyka sztuki, wykładowcę akademickiego, autorkę ponad 70 tekstów z zakresu sztuki współczesnej i szeroko rozumianej kultury audiowizualnej; Kamila Kuskowskiego – kuratora, artystę, plastyka, pracownika łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych, współprowadzącego Galerię Zona w Łodzi oraz Monikę Lewandowską – współzałożycielkę Fundacji Sektor; inicjatorkę i głównego organizatora projektu Mechaniczna Pomarańcza oraz Sektor X.

Górnośląskie Centrum Kultury
Katowice, Plac Sejmu Śląskiego 2

Dodaj komentarz