• 2009-05-29

49. Krakowski Festiwal Filmowy

Od 29 maja do 4 czerwca 2009 roku | Kraków

Krakowski Festiwal Filmowy każdego roku przyciąga twórców i pasjonatów kina, prezentując najciekawsze filmy, jakie pojawiły się w polskim i światowym kinie krótkometrażowym i dokumentalnym. Osią imprezy pozostają konkursy – filmy dokumentalne, animowane i krótkie fabuły rywalizują w trzech kategoriach: polski film krótkometrażowy, międzynarodowy film krótkometrażowy oraz długometrażowy film dokumentalny. W tym roku w szranki stanie 90 tytułów, w tym 32 z Polski. Krakowski Festiwal Filmowy to także pokazy pozakonkursowe i specjalne. Filmy, które z różnych względów nie dostały się do konkursu, a warte są uwagi; filmy wyszukane na zagranicznych festiwalach; projekcje archiwalne i retrospektywne, przeglądy tematyczne oraz pokazy Kina Letniego pod gołym niebem uzupełnią kalendarz projekcji. W pejzaż festiwalu na stałe wpisały się już pokazy z cyklu Krakowskie Premiery Dokumentalne czy Dźwięki Muzyki. W tym roku nowością są nawiązujące do tradycji i kultury judaizmu Żydowskie Korzenie oraz filmy z muzyką Krzysztofa Komedy, przypominane z okazji rocznicy śmierci tego kompozytora.

"Usłysz nas wszystkich", reż. Maciej Drygas

"Usłysz nas wszystkich", reż. Maciej Drygas

Jednym z gości specjalnych Festiwalu będzie Paul Mazursky, pięciokrotnie nominowany do Oskara amerykański reżyser, aktor, scenarzysta i producent, twórca takich filmów, jak Niezamężna kobieta (1978), Moskwa nad rzeką Hudson (1984), Wrogowie (1989). W inaguracyjny wieczór Festiwalu Paul Mazursky osobiście zaprezentuje widzom swój ostatni film Yippee: A Journey to Jewish Jo - pełną humoru opowieść o pielgrzymce chasydów z różnych stron świata do miasta Humań na Ukrainie, miejsca pochówku cadyka Nachmana z Bracławia.

Kolejnym gościem będzie profesor Jerzy Kucia, który 30 maja odbierze nagrodę Smok Smoków za całokształt twórczości. Jerzy Kucia to jeden z najwybitniejszych i najbardziej uznanych na świecie twórców polskiego filmu animowanego. Jego debiutem był film Powrót z 1972 roku. Od tego czasu zrealizował kilkanaście filmów animowanych, m. in. Krąg (1978), Refleksy (1979), Odpryski (1984), Parada (1986), Przez pole (1992) czy Strojenie instrumentów (2000). Podczas Festiwalu będzie można zobaczyć pełną retrospektywę twórczości Jerzego Kuci oraz posłuchać jego dyskusji ze współpracującymi z nim przez lata kompozytorami na temat relacji między dźwiękiem i obrazem w filmach artysty. Do rozmowy zaproszeni zostaną Jan Kanty Pawluśkiewicz, Wadim Chrapaczow, Józef Rychlik oraz Magdalena Krzciuk, Sarah Bowen, Gitanjali Rao. Podczas spotkania zaprezentowane będą fragmenty filmów oraz krótkie recitale z muzyką zaproszonych gości.

Do tegorocznego konkursu polskiego zakwalifikowano 31 filmów. Komisji Selekcyjnej szczególnie spodobały się nowe filmy Macieja Drygasa Usłysz nas wszystkich i Marcela Łozińskiego Poste restante z powodzeniem wprowadzające do kina dokumentalnego treści metafizyczne, a także film żyjącego w Polsce Wenezuelczyka Franco de Penii King Hugo, rejestrujący podział swojego społeczeństwa na zwolenników i przeciwników prezydenta Chaveza. Te właśnie filmy oraz animacja braci Quay Inventorium śladów zakwalifikowane zostały równocześnie do konkursu międzynarodowego.

W konkursie międzynarodowym rywalizować będzie 51 tytułów z całego świata. Najliczniej reprezentowanym krajem jest Wielka Brytania, w konkursie znalazło się 10 tytułów wyprodukowanych albo kooprodukowanych przez Brytyjczyków. Nie zabraknie jednak produkcji z bardziej odległych zakątków globu – podczas Festiwalu pokazane zostaną filmy z Kanady, Stanów Zjednoczonych, Nikaragui, Singapuru czy też Japonii. Bardzo zróżnicowane są tematy, które poruszają filmy konkursowe – mówią o paradoksach naszego świata w sposób dojmujący, zwięzły i atrakcyjny obrazowo.

W ramach konkursu pełnometrażowych dokumentów zaprezentowanych zostanie 12 filmów. O nagrodę Złotego Rogu rywalizować będą m.in. dokument Kim Longinotto Ciotki opowiadający o walce grupy kobiet z RPA w obronie molestowanych dzieci, hinduski Bilal przedstawiający życie rodziny, w której niewidomi rodzice wychowują niesforne dzieci, czy też oryginalny dokument muzyczny, mierzący się z problemem imigracji i życia w wielokulturowym społeczeństwie – Prawie 100 % szczerości. Polską kinematografię będzie reprezentował film o kobietach-więźniarkach w reżyserii Marcina Koszałki. Żaden z prezentowanych tytułów nie był wcześniej pokazywany w Polsce.

"Inventorium śladów", reż. Stephen i Timothy Quay

"Inventorium śladów", reż. Stephen i Timothy Quay

Krakowski Festiwal Filmowy to także pokazy pozakonkursowe i tematyczne. Przez cały rok organizatorzy i selekcjonerzy festiwalu wyłuskują na światowych festiwalach filmy, które poruszają i zachwycają publiczność, a następnie pokazują je pod szyldem cyklu Krakowskie Premiery Dokumentalne. Równie dużą popularnością cieszy się cykl Dźwięki Muzyki. W jego ramach prezentowane są filmy o muzyce i o muzykach. W tegorocznym programie znajdą się m. in. dokument opowiadający o legendarnym festiwalu muzycznym Zaire’74 z udziałem Jamesa Browna, BB Kinga, Billa Withersa, Celii Cruz oraz słynnych bokserów Mohammada Ali i George Foremana czy też dokument opowiadający historię gwiazdy rosyjskiego rocka – Sergeia Shnurova, lidera grupy Leningrad. Widzowie będą mogli także odbyć podróż po Europie wraz z członkami zespołu Joyside – punk-rockowej grupy z Chin.

Cykle tematyczne Krakowskiego Festiwalu Filmowego to:
Filmy z muzyką Krzysztofa Komedy – projekcje filmów krótko- i średniometrażowych z muzyką Krzysztof Komedy, m. in. Dwaj ludzie z szafą i Gdzie spadają anioły Romana Polańskiego, Ambulans Tadeusza Łomnickiego, Kobiela na plaży Andrzeja Kondratiuka oraz animacje Mirosława Kijowicza
Żydowskie korzenie - nowy cykl Festiwalu, na który składają się filmy nawiązujące do wieloaspektowej kultury i tradycji judaizmu
W środku Europy: Czechy, Słowacja, Węgry - celem tego przeglądu jest prezentacja filmów wyprodukowanych w krajach Europy Środkowej
Panorama filmu polskiego – to 6 pokazów najciekawszych polskich filmów ostatniego roku
Short Matters – pokaz filmów nominowanych do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii film krótkometrażowy
Shorts International prezentuje - przegląd krótkometrażowych filmów grozy
60 lat WFDiF – pokazy najlepszych filmów wyprodukowanych w Wytwórni Filmów Dokumentalnych w wyborze Jana Słodowskiego
Noc etiud studenckich – prezentacja najlepszych filmów ze szkół filmowych w Katowicach, Warszawie, Łodzi, Bratysławie
Festiwal Dzieciom – poranne projekcje filmowe dla dzieci
Filmoteka szkolna –
nowość na tegorocznym KFF, w związku z ogłoszeniem przez PISF i PWA projektu Filmoteka Szkolna, organizatorzy proponują szkołom obejrzenie filmów w warunkach kinowych – wybór filmów wraz z komentarzem przygotował Tadeusz Lubelski

Jedną z ciekawszych imprez towarzyszących jest dostępna dla wszystkich wystawa fotosów filmowych na Rynku Głównym. Wystawa przedstawia w porządku chronologicznym wybrane, najważniejsze filmy z lat 1908 – 2008. Jest to krótka historia filmu polskiego opowiedziana za pomocą fotosów, fragmentów starych recenzji, dialogów z filmów, a nawet wierszy. Wystawę można oglądać do 7 czerwca.

Interesującą inicjatywą organizatorów jest możliwość uczestniczenia w Festiwalu poprzez Internet. Dzięki kinu internetowemu Cineman, które jest tegorocznym partnerem KFF, wybrane filmy z sekcji Konkurs Pełnometrażowych Dokumentów oraz z pokazów towarzyszących będzie można bezpłatnie zobaczyć na www.cineman.pl. Na portalu znajdzie się specjalna sekcja dedykowana Krakowskiemu Festiwalowi Filmowemu, która będzie udostępniona przez cały okres trwania Festiwalu, czyli od 29 maja do 4 czerwca.

Dodaj komentarz