BAUHAUS XX-XXI – DZIEDZICTWO WCIĄŻ ŻYWE

Od 8 maja do 5 lipca 2009 roku | Galeria Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie

Wiosną 1919 r. w swoim manifeście Walter Gropius napisał: Chcemy stworzyć jasną, organiczną architekturę (…) nie obciążoną kłamliwymi fasadami i sztuczkami. Chcemy architektury przystosowanej do naszego świata maszyn. Tak powstała słynna szkoła projektowania, z którą związani byli najwybitniejsi architekci i designerzy XX wieku. Dokładnie w 90. rocznicę powstania Bauhausu Międzynarodowe Centrum Kultury organizuje wystawę, której celem jest m.in. udowodnienie, że dziedzictwo i myśl tej szkoły jest nadal bardzo aktualne.

House of the Present, Allmann Sattler Wappner Architekten, 2005, Munich, Germany © Gordon Watkinson

House of the Present, Allmann Sattler Wappner Architekten, 2005, Munich, Germany © Gordon Watkinson

Dwanaście najważniejszych przykładów architektury Bauhausu (zbudowanych przed 1933 rokiem, tak znanych jak: Szkoła Bauhausu, Osiedle Dessau-Törten, willa Tugendhatów, Niemiecki Pawilon z Wystawy Światowej w Barcelonie) zestawionych zostało z dwunastoma współczesnymi realizacjami kontynuującymi idee i język formalny Bauhausu w architekturze i designie. Prezentacja współczesnych fotografii budowli Bauhausu autorstwa wybitnego amerykański fotografika Gordona Watkinsona wzbogacona została także o materiały historyczne. Wystawę dopełniają projekty i zdjęcia uznanych współczesnych architektów, takich, jak: Sauerbruch Huston, Werner Sobek i Wingårdhs.

Na ekspozycji znajdują się również – zaprojektowane przez artystów Bauhausu – meble i przedmioty użytkowe, które do dzisiaj produkowane są przez takie firmy jak Knoll, Tecnolumen i Thonet. Widzowie zobaczą m.in. meble projektu Marcela Breuera, Marta Stama, Ludwiga Mies van der Rohe i Josepha Albersa oraz lampy autorstwa Marianne Brandt, Hansa Przyrembla i Wilhelma Wagenfelda.

Wystawa przygotowana została we współpracy z Foto+Synthesis. Partnerem wystawy jest Goethe Institut Krakau. Pomysł wystawy: fotograf Gordon Watkinson we współpracy z Foto+Synthesis. Dwanaście budowli Bauhausu wybrał Michael Siebenbrodt, dyrektor Muzeum Bauhausu w Weimarze, a dwanaście współczesnych projektów zostało wskazanych przez Falka Jaegera, historyka architektury i krytyka z Berlina, który jest również autorem tekstów wprowadzających do poszczególnych części wystawy.

BAUHAUS XX-XXI. DZIEDZICTWO WCIĄŻ ŻYWE to nieprzypadkowo pierwsza wystawa zrealizowana już po zakończeniu drugiego etapu modernizacji siedziby MCK. Śmiałość jednej z najważniejszych dwudziestowiecznych estetyk, która pozostaje – jak udowadnia wystawa – niewyczerpanym źródłem inspiracji dla współczesnej architektury światowej, w zestawieniu z wyrastającą z tej tradycji nową jakością architektoniczną siedziby MCK zyska szczególny kontekst - zapowiada prof. Jacek Purchla.

Skywood House, Graham Phillips, 2000, Denham, UK © Gordon Watkinson

Skywood House, Graham Phillips, 2000, Denham, UK © Gordon Watkinson

Program towarzyszący wystawie składał się będzie z wykładów, dni otwartych oraz warsztatów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży (szczegółowy program w załączniku). Katalog wystawy dostępny jest w polskiej wersji językowej.

Dodaj komentarz