IV Praskie Biennale

Od 14 maja do 26 lipca 2009 | Praga

W Pradze po raz czwarty odbędzie się Biennale sztuki współczesnej – największa tego typu impreza w Czechach. Tegoroczne Biennale odbywać się będzie pod hasłem Expanden Painting, które zainspirowane pracą Rosalind Kraussa Sculpture in Expanded Field, zostało stworzone podczas 2. edycji Praskiego Biennale. Pomysłodawcy Biennale: Giancarlo Politi i Helena Kontova, są redaktorami magazynu o sztuce Flash Art, głównymi kuratorami przedsięwzięcia. Pracę nad wystawami powierzyli grupie kuratorów międzynarodowych, tworząc tym samym przestrzeń do dyskusji na temat malarstwa w jego różnych obliczach: lokalnym, narodowym i międzynarodowym. Biennale składa się z kilkunastu mniejszych wystaw przygotowanych przez kuratorów z różnych miejsc świata, instytucji, galerii. To co wyróżnia Praskie Biennale to różnobarwność, wielokulturowość oraz dialog, który prowadzi z publicznością. W tym roku Biennale będzie towarzyszyć jeszcze jedna impreza, będzie to 1. Biennale Fotografii w Pradze.

Shining, Jan Nalevka, 2006

Shining, Jan Nalevka, 2006

Podczas tego wielkiego święta artystów i malarstwa, które nigdy wcześniej nie było prezentowane na przeglądzie międzynarodowym, prace zostaną pokazane w dwóch działach Art In General i Focus Italy – potwierdzając tym samym poparcie biennale dla różnorodności. Największa wystawa prezentowana w ramach Art In General, to wystawa dotycząca współczesnej sztuki czeskiej, zatytułowana White paper, black bride (Biały papier, czarna panna młoda). Wyeksponowane będą na niej prace artystów takich jak m. in. : Dominika Langa, Marka Meduny, Jana Nalevki, Markety Othovej. Osobna wystawa  została poświęcona współczesnej sztuce słowackiej.

W Art in General artystom z poszczególnych krajów przydzielono sekcje, w których będą prezentować swoją twórczość. Wśród sekcji będzie można zobaczyć wystawy: artystów z Czech, projekt prasko-drezdeński, artystów z Chin a także osobną sekcję reprezentującą sztukę Albanii i Kosowa. Artyści z Węgier i Rumunii zaprezentują wspólny projekt zatytułowany Staging the gray (Przedstawienia szarości). Pod szyldem sekcji South East Blooming (Kwitnący Południowy Wschód), swoje prace pokażą artyści z Malezji, Filipin oraz Indonezji. Zwrócono również uwagę na nowoczesne malarstwo koreańskie, którego przedstawiciele odsłonią swoje prace w osobnej sekcji. Parafrazując tytuł powieści Marqueza Sto lat samotności, artyści rodem z Meksyku zaprezentują wystawę prezentującą sto lat rozwoju ilustracji meksykańskiej. Polska wystawa przygotowana została przez Beatę Nowacką-Kardzis przy wsparciu Lidii Krawczyk z krakowskiego Bunkra Sztuki. Na wystawie zostaną zaprezentowane prace młodych malarzy polskich, takich jak: Agata Bogacka, Przemek Matecki, Bartek Materka, Basia Bańda, Tymek Borowski, Ewelina Chrzanowska, Lidia Krawczyk & Wojtek Kubiak i Karol Radziszewski.

W dziale Focus on Italy uwaga została skoncentrowana na sztuce włoskiej, zostaną  zaprezentowane 3 wystawy artystów włoskich. Największą z nich będzie wystawa, pokazująca znaczenie fotografii jako nośnika który pozwala przechowywać pamięć o wydarzeniach i od nowa odczytywać ich znaczenie na właśnie na podstawie zdjęć.

Impreza towarzysząca czyli I Biennale Fotografii w Pradze skupi się głównie na pokazywaniu fotografii dokumentalnych z Europy Środkowej. Zostaną zaprezentowane na niej zdjęcia z czterech krajów: Czech, Polski, Węgier oraz Słowacji. Na osobnej wystawie będzie możliwość zapoznania się z współczesną fotografią Słoweńską a także artystami fotografikami z Nowego Jorku.

Dodaj komentarz