• 2009-05-14

Objazdowy Festiwal Filmowy Watch Docs

Od 13 do 16 maja 2009 roku | Łódź

Objazdowy Festiwal Filmowy Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie jest organizowany we współpracy z wieloma partnerami z całej Polski już od 2003 roku przez Helsińska Fundację Praw Człowieka. Są to organizacje pozarządowe, ośrodki akademickie, teatry, kina i inne instytucje kulturalne. Podczas Festiwalu odbędą się panele dyskusyjne, koncert muzyki latynoskiej oraz interaktywna wystawa Wyraź to. Udostępnione zostanie także stoisko z produktami Fair Trade. Propozycje filmowe dotyczyć będą przejawów łamania praw człowieka. Festiwal organizuje Fundacja Galeria Promocji oraz Amnesty International. Odbywa się on w ramach projektu Łódź Prawa Człowieka.

Objazdowy Festiwal Filmowy Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie

Objazdowy Festiwal Filmowy Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie

Program festiwalu:

13 maja / Blok filmowy:  Tu łamane są prawa człowieka

Godz. 17.15 - Barking, tylko dla białych, reż. Marc Isaacs, Wielka Brytania 2007, 72min.
Marc Isaacs w swoim humorystycznym filmie sprawdza, co sądzą o obcych przeciętni mieszkańcy niewielkiego miasteczka pod Londynem.

Godz. 18.45 – Oficjalne otwarcie festiwalu oraz koncert zespołu L’Ombelico del mondo – w brazylijskich rytmach. Odbędzie się także interaktywna wystawa Wyraź to!

Godz. 20.00 - Szeregowiec Michejew, reż. Evgeny Sumin, Rosja 2008, 31min.
Zrealizowany z  dbałością o formę film ukazuje nie tylko jednostkowy przykład potwornej niesprawiedliwości, ale jest jednocześnie oskarżeniem bezdusznego systemu, w którym od człowieka zawsze ważniejsza jest sprawa. Szeregowy Michejew był dobrym milicjantem. Sumiennie wykonywał swoje obowiązki, wierzył w państwo i sprawiedliwość. Pewnego dnia został aresztowany i oskarżony o porwanie, gwałt i morderstwo.

Godz. 20.35  - Zabierz mnie stąd,reż. Igor Mołodecki, Polska 2008, 46min.
Film opowiada o chłopcu, wciąż znikającym z domu i sprawiającym problemy wychowawcze, przez co widzi świat wyłącznie przez zakratowane okna placówek opiekuńczych. Z rodzicami widzi się tylko podczas krótkich przepustek.

Godz. 22.30 – Przerwać milczenie, reż. Ilse i Femke van Velzen, Holandia 2007, 53min.
Film opowiada o kobietach – ofiarach najkrwawszego konfliktu w dziejach Afryki. Gwałt tutaj jest na porządku dziennym, to ofiara jest piętnowana. Zgwałcone kobiety i ich rodziny otwarcie mówią przed kamerą o cierpieniu, ponieważ kobieta jest tu obywatelem drugiej kategorii, a gwałt wciąż pozostaje kwestią tabu.

Czwartek, 14 maja / Blok filmowy: Mam prawo do…

Godz. 16.00 – Recepta na jointa, reż. Jed Riffe, USA 2005, 73 min
Film dokumentujący ożywioną debatę, jaka od jakiegoś czasu toczy się w Stanach Zjednoczonych na temat medycznego zastosowania marihuany.

Godz. 17.30 – Eksperyment, Polska 2008, 15min.

Godz. 17.40 – Czego potrzebują chorzy na SM w Polsce i jak Ty możesz Im pomóc Polska, 2008, 7min.
Film pokazuje prawdę o tym jak wygląda walka chorych na stwardnienie rozsiane i czy mają oni równy dostęp do leczenia jak inni ludzie. Film wyprodukowany przez Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego w ramach kampanii SyMfonia Serc (www.symfoniaserc.pl).

Godz. 18.00 – 19.15 Lecznicze zastosowanie marihuany – panel dyskusyjny

Godz. 19.15  – Zostać ojcem, reż. Julia Ivanova, Kanada 2007, 55 min
Kanada jest jednym z pięciu państw na świecie dopuszczających małżeństwa homoseksualne i adopcję przez nie dzieci. To ciepły, miejscami wzruszający dokument o rodzinnym szczęściu, ale i o problemach społecznej akceptacji. Ważny głos w dyskusji.

Godz. 20.15 – Coming out po polsku, reż. Sławomir Grunberg, USA 2008, 18min.
Troje bohaterów opowiada do kamery o swoich doświadczeniach związanych z publicznym ujawnieniem własnej orientacji seksualnej. Znany dziennikarz, działaczka organizacji LGBT i jej partnerka, nauczycielka zwolniona z pracy ze względu na nieukrywanie swojej tożsamości, mówią nam szczerze, jaka była ich motywacja, jaka jest cena ich decyzji i jak zmieniło się ich życie po ujawnieniu się.

Blok filmowy: Tybet a Chiny

Godz. 20.45 – Bez zmróżenia oka, reż. Joshua Dugdale, Wielka Brytania 2008, 70 min
Kulisy negocjacji tybetańsko-chińskich z perspektywy Dharamsali, stolicy Tybetu na wychodźstwie. Ekipa BBC uzyskała bezprecedensowy dostęp do głównych aktorów w ekipie tybetańskiej, która bije głową w mur nie tylko nieprzejednanej, krótkowzrocznej polityki ChRL, ale i dwulicowości tak zwanego wolnego świata.

Godz. 22.10 – Morderstwo na śniegu, reż. Mark Gould, Australia 2008, 54min
We wrześniu 2006 roku na granicznej przełęczy Nangpa spotkały się trzy zupełnie różne grupy ludzi – zmierzający do Nepalu uchodźcy z okupowanego przez ChRL Tybetu, oddział chińskiej wujing, paramilitarnej Ludowej Policji Zbrojnej, oraz ekipy himalaistów z całego świata. Ucieczka do wolności i Dalajlamy – bezkarne morderstwo z zimną krwią – oportunizm, strach i wreszcie małe, ludzkie akty sprzeciwu i solidarności oraz pytanie, na które musi sobie odpowiedzieć każdy z nas: Co zrobiłbym ja?

Piątek, 15 maja / Blok filmowy: Bo to Polska właśnie

Godz. 17.00 - Getto Bałuty, reż. Pavel Štingl, Polska, Czechy 2008, 87min.
Łódzkie Bałuty od zawsze cieszyły się złą sławą. Na początku 1940 roku ta najbiedniejsza cześć miasta, w dużej mierze zamieszkała przez Żydów, została zamieniona w Litzmannstadt Getto. Rok później na rozkaz Himmlera do łódzkiego getta przesiedlono 5000 Żydów z Czech.

Godz. 18.45 – 20 Lat przemian- panel dyskusyjny z przedstawicielami Inicjatywy Razem 89

Godz. 20.00 – Ballada o prawdziwym kłamstwie, reż. Andrzej Trzos-Rastawiecki, Polska 2007, 75min.
Rytm tego montażowego dokumentu niemal w całości zmontowanego z fragmentów kronik i peerelowskich programów telewizyjnych, wyznaczają pytania, na które (bardzo konsekwentnie trzymając się roli rzecznika rządu z czasów stanu wojennego) odpowiada Piotr Fronczewski.

Godz. 21.30 – Oni, reż. Artur Żmijewski, Polska 2007, 26min
Artur Żmijewski znów drąży kwestie nietolerancji, radykalizmu i agresji w polskim społeczeństwie. Oni to autorski zapis kolejnego społecznego eksperymentu przeprowadzonego przez artystę, który tym razem postanowił skonfrontować ze sobą działaczy Młodzieży Wszechpolskiej, feministki, grupę młodych polskich Żydów i kilka starszych pań z kręgu sympatyków Radia Maryja.

Godz. 22.00 – 14 dni. Prowokacja bydgoska, reż. Grzegorz Eberhardt, Jacek Petrycki, Polska 2007, 54 min.

Sobota, 16 maja / Blok filmowy – Kobiety we współczesnym świecie

Godz. 16.00 – Zabronione dzieci, reż. Michelle Coomber, Czechy, Wielka Brytania 2008, 25 min
Kiedy dziewiętnastoletnia Helena rodziła w szpitalu pierwsze dziecko, podsunięto jej do podpisania jakiś dokument. Dopiero kilka tygodni później dowiedziała się, że wyraziła w ten sposób zgodę na własną sterylizację. Jedenaście lat wcześniej to samo przydarzyło się innej kobiecie – Elenie Gorolowej. Obie, mimo nacisków z różnych stron, postanowiły walczyć o swoje prawa.

Godz. 16.30 – Czy się uśmiechnę, reż. Toma Yarom, Izrael 2007, 59 min.
Sześć izraelskich kobiet opowiada o swoich doświadczeniach podczas pełnienia służby wojskowej na terytoriach okupowanych.

Godz. 17.45 – Żołnierze w Sari, reż. Julie Bridgham, USA 2008, 90 min
Autorka filmu była z kamerą na ulicach Katmandu przez trzy lata. Śledziła tam losy sześciu nepalskich kobiet na różne sposoby uwikłanych w konflikt, który od wielu lat toczy się w ich kraju.

Blok filmowy: Uwaga dyktator!

Godz. 19.30 – Łowca dyktatorów, reż. Klaartje Quirijns, Holandia 2007, 75 min
Jeśli zabijesz jednego człowieka, pójdziesz do więzienia. Jeśli zabijesz czterdziestu, zamkną cię w szpitalu psychiatrycznym. Ale jeśli zabijesz 40 000 ludzi, czeka cię wygodna emigracja z pełnym kontem w zagranicznym banku. I to właśnie chcielibyśmy zmienić – tak o swojej misji wypowiada się tytułowy łowca dyktatorów – Reed Brody z organizacji Human Rights Watch.

Godz. 21.00 – Król Komunizmu, reż. Ben Lewis, Wielka Brytania, 60 min.
Zrealizowany dla BBC film Bena Lewisa skupia się na widowiskowej stronie panowania Geniusza Karpat. Rumuński despota, usiłujący zachować częściową niezależność od Moskwy (jako jedyny przywódca krajów demokracji ludowej nie poparł bratniej interwencji w Czechosłowacji w 1968 roku), był zafascynowany postacią Kim Ir Sena i próbował wprowadzać w swoim kraju wzory zaczerpnięte z Korei Północnej, z upływem czasu coraz bardziej tracąc kontakt z rzeczywistością.

Godz. 22.15  – Ludzkie szczątki, reż. Jay Rosenblatt, USA 1998, 30 min
Eksperymentalny film, zmontowany z fragmentów kronik i unikalnych prywatnych materiałów archiwalnych, ukazujących najsłynniejszych dyktatorów świata – Hitlera, Mussoliniego, Stalina, Franco i Mao.

Godz. 22.45  – Zakończenie – pokaz fire show

13 – 16 maja 2009
Kino Cytryna
ul. Zachodnia 81/83, Łódź

Dodaj komentarz