• 2009-05-07

XX Gliwickie Spotkania Teatralne

Od 11 do 18 maja 2009 roku | Gliwicki Teatr Muzyczny, Gliwice

Jubileuszowa XX edycja Gliwickich Spotkań Teatralnych zostanie zainaugurowana wystawą twórczości Tadeusza Kantora: Niech sczezną artyści… Wernisaż odbędzie się w Gliwickim Teatrze Muzycznym przy Nowym Świecie o godzinie 19.00. Podobnie jak w ubiegłym roku spotkania otworzy nurt Inspiracje – Pokazy Mistrzowskie. Główny nurt GST Wizje/Kreacje obejmie w tym roku sześć przedstawień przywiezionych przez  polskie teatry.

Nurt INSPIRACJE – POKAZY MISTRZOWSKIE

12 maja o godzinie 19.00 /Ruiny Teatru Miejskiego / Robert Urbański Operacja Dunaj w reż. Jacka Głomba / Teatr im. H. Modrzejewskiej z Legnicy. Spektakl opowiada o wkroczeniu armii polskiej, ramię w ramię z wojskami bratnich narodów, do Czechosłowacji w 1968 roku. Bohaterami sztuki są czterej czołgiści, zagubieni wraz ze swym pojazdem w głębi lasu, gdzieś na terenie Czechosłowacji. Unieruchomieni z powodu awarii maszyny, pozbawieni łączności żołnierze próbują uporać się ze swymi kłopotami, ale co rusz popadają w następne, w czym wydatnie pomagają im kobiety – Czeszki i nie tylko…

Marcin Bartnikowski "Baldanders", Teatr Kompania Doomsday z Białegostoku

Marcin Bartnikowski "Baldanders", Teatr Kompania Doomsday z Białegostoku

13 maja o godz. 19.00 / Ruiny Teatru Miejskiego / Peter Weiss Marat – Sade w reż. Piotra Tomaszuka / Teatr Wierszalin z Supraśla. Libertyn i indywidualista kontra zaangażowany w sprawy społeczne ultraradykał. Akcja dramatu dzieje się w 1808 roku w przytułku dla obłąkanych, w którym przebywa słynny markiz de Sade. Wraz z pensjonariuszami przygotowuje swą sztukę o jednym z przywódców Rewolucji Francuskiej – Jean-Paul Maracie, zasztyletowanym w wannie przez obłąkaną Karolinę Corday. Tradycja teatralna pokazuje Sade’a jako starego, zgorzkniałego skandalistę, a Marata jako młodego, pełnego energii idealistę. Piotr Tomaszuk odwraca tę relację – w spektaklu Wierszalina Sade jest młody i pełen werwy, to on stawia pytanie Maratowi: Co się stało z naszą rewolucją, z naszym jutrem?

14 maja o godz. 19.00 / Ruiny Teatru Miejskiego /Pär Lagerkvist Barabasz (próba zapisu) w reż. Andrzeja Dziuka / Teatr im. St.I. Witkiewicza z Zakopanego. Autorem dramatu jest Pär Lagerkvist, który w 1951 roku otrzymał Nagrodę Nobla za powieść Barabasz. W 1953 powstał tekst dramatu opartego na powieściowym materiale. W obu dziełach Lagerkvist przedstawił historię biblijnego Barabasza, który został uwolniony z więzienia w chwili, kiedy ukrzyżowano Jezusa Chrystusa. Niezwykłość wydarzenia, któremu Barabasz zawdzięcza życie, zaczyna go fascynować, ale – choć bardzo tego pragnie – nie potrafi uwierzyć i pojąć istoty chrześcijaństwa, czyli głoszonego przez Chrystusa i jego uczniów posłannictwa miłości. To przypowieść o losie człowieka żyjącego w czasach wiary zakwestionowanej, a spragnionego wiary i religii oraz tego, co one ofiarują: całościowego wyjaśnienia i nadania sensu światu.

Nurt WIZJE/ KREACJE

15 maja o godz. 19.00 / GTM przy Nowym Świecie / Henrik Ibsen Nora w reż. Anny Augustynowicz / Teatr Polski z Poznania. Jakie role mają do spełnienia we współczesnym świecie kobieta i mężczyzna? Kim dla siebie są? Jakie maski przywdziewa człowiek będąc w relacji z drugą osobą? Anna Augustynowicz stara się obnażyć mechanizmy gier, jakie stają się udziałem ludzi znajdujących się w różnych relacjach społecznych. Nora gra rolę podporządkowanej mężowi żony. Jest uległa i zalotna. Pod maską tą kryje się jednak zupełnie inna kobieta. Kobieta, która ma odwagę opuścić męża i dzieci, by szukać prawdy o sobie.

16 maja o godz. 17.00 i 19.30 / GTM przy Nowym Świecie / Neil Simon Słoneczni chłopcy w reż. Macieja Wojtyszko / Teatr Powszechny im. Z. Hübnera z Warszawy. Mistrzowie sceny – Franciszek Pieczka i Zbigniew Zapasiewicz – jako tytułowi słoneczni chłopcy w pełnej sarkazmu i ironii, wzruszającej opowieści o niegdysiejszych gwiazdach variètès. Spotykają się po latach, żeby powtórzyć w telewizji swój najlepszy skecz, który wykonywali razem ponad trzydzieści lat. Wracają dawne animozje, pretensje, żale, ale wraca też skrywana stara przyjaźń.

17 maja o godz. 16.30 / Ruiny Teatru Miejskiego / Vašek Kania Brygada szlifierza Karhana w reż. Remigiusza Brzyka / Teatr Nowy z Łodzi. Przedstawienie Brzyka nie jest inscenizacją socrealistycznej sztuki Vaška Kani Brygada szlifierza Karhana. To inscenizacja historycznego przedstawienia Brygady, przygotowanego m.in. przez Kazimierza Dejmka, którym rozpoczął działalność Teatr Nowy w Łodzi. Reżyser Remigiusz Brzyk oraz dramaturg Tomasz Śpiewak potraktowali spektakl z 1949 roku jak tekst – i dokonali jego scenicznej adaptacji. Wydobywają z niego przede wszystkim aktualny splot polityki i teatru. Patrzą na sztukę Kani przez pryzmat współczesnej myśli politycznej i społecznej, która do wszystkich form społecznej i obywatelskiej aktywności każe podchodzić podejrzliwie.

godz. 19.00 / GTM przy Nowym Świecie / Eugene Ionesco Król umiera, czyli ceremonie w reż. Piotra Cieplaka / Narodowy Stary Teatr z Krakowa. Kiedy bohater dramatu, król Béranger, słyszy po raz pierwszy, że ma umrzeć, nie zwraca na to uwagi. Wydaje mu się, że jest w stanie samą siłą woli odsunąć ten moment w nieokreśloną przyszłość – co jest oczywiście niemożliwe. Autor zaprasza widzów do udziału w ceremonii umierania. Przesłanie jest proste: musimy uświadomić sobie, że śmierć jest czymś realnym i rzeczywistym. Bérenger to właściwie przeciętny, zagubiony w świecie człowiek. Ale, jak każdy z nas, dopóki żyje – jest królem własnego świata. Rządzi krainą, która odchodzi, znika wraz z jego śmiercią.

18 maja o godz. 17.00 / Ruiny Teatru Miejskiego /Wielkie monologi, Jerzy Trela – spotkanie z aktorem

godz. 19.00 / GTM przy Nowym Świecie / Michał Bałucki Grube ryby w reż. Krystyny Jandy / Teatr Polonia z Warszawy. Rzecz dzieje się w końcu XIX wieku w wiejskiej posiadłości Onufrego i Doroty, którzy czekają na przyjazd wnuczki z koleżanką. Najbardziej podnieceni całą sytuacją są dwaj starzy kawalerowie Wistowski i Pagatowicz – tytułowe grube ryby. Drżą o swój majątek, przekonani, że młode panny polecą na ich zasobny mieszek. Grube ryby gładko wpisują się w formułę teatru dla każdego. Zapomniana sztuczka Bałuckiego to powrót do teatru w najbardziej tradycyjnym stylu. Z kostiumami z epoki oraz bogatą charakteryzacją, która sprawia, że na scenie trudno rozpoznać popularnych aktorów.

"Słoneczni Chłopcy",  reż. Macieja Wojtyszko, Teatr Powszechny

"Słoneczni Chłopcy", reż. Macieja Wojtyszko, Teatr Powszechny

Scena SZAPITO – Park Chopina w Gliwicach

15 maja o godz. 21.00 / Obsession (Posedlost) / Teatr Décalages z Pragi (Czechy). Tematem spektaklu Obsession są zawiłości relacji pomiędzy kobietą a mężczyzną: potrzeba kontroli i posiadania, a z drugiej strony aprobata lub opór, chęć bycia razem, chęć bycia w samotności… Przedstawienie zainspirowane zostało filozofią platońską, a zwłaszcza cytowanym przez greckiego filozofa mitem o pierwszych ludziach, którzy u zarania dziejów stanowili jednię, łącząc w sobie pierwiastek męski i żeński. Od kiedy Zeus za karę rozdzielił ludzkie istoty, tęsknią one za swoją drugą połową i nie ustają w jej poszukiwaniach.

16 maja o godz. 20.00 / Michał Walczak To nie jest kraj dla wielkich ludzi / Teatr Montownia z Warszawy. Ilu ludzi mieści się w jednym Polaku? One-man show w wykonaniu aktora Teatru Montownia, Rafała Rutkowskiego, który wraz z dramatopisarzem Michałem Walczakiem przygotował godzinę perwersyjnej, niepoprawnej politycznie rozrywki. Wcielając się w kolejne, typowo polskie postacie aktor poprowadzi widza przez labirynt masek, potworów i świętych polskich.

17 maja o godz. 22.00 / Marcin Bartnikowski Baldanders / Teatr Kompania Doomsday z Białegostoku. Baldanders to demon, który wchodzi w ciała innych istot i przenika korytarzami ich myśli. Spektakl inspirowany jest fantastycznymi światami Borgesa, Topora, Poego. Ukazuje relację pomiędzy dziwolągiem pokazywanym w klatce a jego oprawcą. Ten nieprawdziwy świat i nieprawdziwa historia stanowią pretekst do refleksji nad nami i naszą tożsamością.

SPEKTAKLE ULICZNE
15 maja o godz. 16.00 – Al. Przyjaźni w Gliwicach, 16 maja 2009 (sobota) godz. 12.00 – skwer przy Zamku Piastowskim w Gliwicach / Krzysztof Bizio Lament na placu Konstytucji / Teatr Polonia z Warszawy

16 maja o godz. 22.00 – plac Krakowski w Gliwicach / Czas matek / Teatr Ośmego Dnia z Poznania

16 maja o godz. 18.00 – Rynek w Gliwicach, 17 maja 2009 o godz. 12.00 – Skwer przy Ruinach Teatru Miejskiego w Gliwicach / Bokser i Balerina (Bokseren & Ballerinaen) / Dansk Rakkerpak z Kopenhagi (Dania)NOCNA

SCENA MUZYCZNA XX GST
15 maja o godz. 22.00 / scena: Ruiny Teatru Miejskiego / Maria-Awaria koncert Marii Peszek

godz. 24.00 / scena: Dawna Fabryka Drutu / Miasto koncert zespołu Kormorany

16 maja 0 godz. 22.00 / scena: Dawna Fabryka Drutu / Koncert zespołu Pustki

17 maja o godz. 22.00 / scena: Dawna Fabryka Drutu / Koncert zespołu Mikromusic

Dodaj komentarz