53. Międzynarodowa Wystawa Sztuki na Biennale w Wenecji

Od 7 czerwca 2009 roku do 22 listopada 2009 roku | Wenecja, Włochy

Międzynarodowe Biennale w Wenecji to światowa wystawa sztuki współczesnej, odbywająca się co 2 lata. W tym roku podtytuł 53. Międzynarodowego Biennale w Wenecji brzmi Tworzenie światów. Wystawy obejrzeć będzie można w Giardini i Arsenale. Odbędą się wówczas prezentacje artystów, międzynarodowy konkurs, zwiedzić będzie można pawilon włoski, wystawy prezentowane przez różne kraju oraz wiele innych imprez równoległych. Wydarzenia w Wenecji odbywać się będą w dziedzinach szeroko pojętej sztuki: architektury, kina, tańca, muzyki, teatru i sztuki współczesnej. Biennale potrwa od 7 czerwca 2009 roku do 22 listopada 2009 roku. Międzynarodowa Wystawa Sztuki odbędzie się w Palazzo delle Esposizioni, a także w pawilonach narodowych.

"Untitled", autor: Aron Demetz, drewno cedrowe i żywica sosnowa, fot. Egon Dejori

"Untitled", autor: Aron Demetz, drewno cedrowe i żywica sosnowa, fot. Egon Dejori

Przyznanie nagród i ceremonia otwarcia 53. Międzynarodowej Wystawy Sztuki odbędzie się 6 czerwca 2009 roku w Giardini. Wystawy Narodowe zostaną zaprezentowane w historycznych Pawilonach Giardini, w wybranych miejscach Arsenale. Każdemu miastu biorącemu udział w Biennale została przyporządkowana liczba. W tym roku nawiązano do liczby 77 ( 77 narodów uczestniczących w wystawie). W tą koncepcję organizacyjną włączono również państwa biorące udział po raz pierwszy: Montenegro, Księstwo Monako, Republika Gabonu czy Zjednoczone Emiraty Arabskie. Warto podkreślić, że odbędzie się rekordowa liczba 38 równorzędnych wydarzeń, proponowanych przez międzynarodowe organizacje i instytucje, które organizują własne wystawy oraz inicjatywy.

Weneckie Biennale przez ponad stulecie były jednym z najbardziej prestiżowych cyklicznych wydarzeń kulturalnych na świecie. Rozpoczęte w 1895 roku, obecnie odwiedzane jest przez ponad 300 000 zwiedzających Wystawę Sztuki. W 1895 roku miała miejsce pierwsza Międzynarodowa Wystawa Sztuki. W 1903 roku dołączyły nowe festiwale: muzyki, kina oraz teatru (Festiwal Filmowy w Wenecji). W 1980 roku miała miejsce pierwsza Międzynarodowa Wystawa Architektury. Taniec do Biennale dołączył w 1999 roku. Arsenał Tańca jest nowym miejscem do ćwiczeń i doskonalenia się w tańcu współczesnym.  Prowadzony jest przez Ismael Ivo. Projekt realizowany będzie do 30 czerwca i będzie adresowany także do szerszej publiczności. Odbędą się wykłady otwarte oraz prezentacja klas mistrzowskich w tańcu. Miejscem warsztatów będzie Teatro Piccolo Arsenale w Wenecji.


W Palazzo delle Esposizioni della Biennale, Giardini (parku), odbędzie się stała wystawa otwarta przez cały rok. Otwarte zostało nowe skrzydło z biblioteką i Historycznym Archiwum Sztuki Współczesnej, kawiarnią, księgarnią oraz miejscem dla praktyk edukacyjnych. W czerwcu zostanie także otwarte Ca’ Giustinian, piętnastowieczny pałac, który będzie otwarty dla szerszej publiczności. Odbędzie się także inauguracja wyrestaurowanych kwater Biennale, gdzie odbędzie się wystawa Maszyna Wyobraźni: Futuryści na Biennale. Pokazane zostaną prace artystów futurystycznych, ich idee oraz prace. Wystawa jest efektem pracy Historycznego Archiwum Sztuk Współczesnych.

"TTÉIA 1, C", autor: Lygia Pape, złote nici w formie kwadratów, fot. Giorgio Zucchiatti

"TTÉIA 1, C", autor: Lygia Pape, złote nici w formie kwadratów, fot. Giorgio Zucchiatti

Tytuł wystawy, Tworzenie światów ukazuje moją wolę wyrażenia procesu tworzenia, który reprezentuje wizję świata i jeśli jest potraktowany poważnie, może być widziany jako tworzenie świata. Siła kreacji nie zależy od skomplikowania potrzebnych narzędzi. Odtąd wszystkie formy artystycznego wyrazu są prezentowane pod postacią: instalacji, video i filmu, rzeźby, performance’u, malarstwa i rysunku oraz parad na żywo. Tworzenie świata to punkt startowy, pozwala wystawie naświetlić fundamentalną wartość artystów, ważnych dla sukcesu kreatywności danej generacji, podczas odkrywania nowych przestrzeni sztuki rozwijanej na zewnątrz instytucjonalnego kontekstu i poza oczekiwaniami rynku sztuki. To wystawa stworzona przez aspiracje do odkrywania świata wokół nas, traktuje o możliwych nowych początkach/ dyrektor Biennale – Daniel Birnbaum

Jury weneckiego biennale prowadzone będzie przez Paolo Baratta, a  przewodniczyć mu będzie Angela Vettese z Włoch. Pozostali członkowie jury to: Jack Bankowsky ze Stanów Zjednoczonych,  Homi K. Bhabha z Indii, Sarat Maharaj z Południowej Afryki. W jury zagości także Julia Voss – Niemka. Oficjalne nagrody, przyznawane przez Międzynarodowe Jury to: Złoty Lew za Najlepszą Wystawę Narodową, Złoty Lew dla Najlepszego Artysty wystawy Tworzenie Światów oraz Srebrny Lew dla Obiecującego Młodego Artysty na wystawie Tworzenie Światów. Jury może przyznać 3 nagrody. Dyrektor i założyciel fundacji Biennale, przyznają równie dwa Złote Lwy za Osiągnięcia Życia: dla Yoko Ono oraz Johna Baldessari.

"Goście", autor: Krzysztof Wodiczko, projekcja video

"Goście", autor: Krzysztof Wodiczko, projekcja video

23 marca 2009 roku Ministerstwo Kultury ogłosiło otwarcie nowego Pawilonu Włoskiego w Tese delle Vergini w Arsenale na 53. Międzynarodowe Biennale w Wenecji. W pawilonie zobaczyć będzie można wystawę Collaudi. Omaggio a F. T. Marinetti Tests. Homage to F.T. Marinetti, której kuratorem jest Beatrice Buscaroli i Luca Beatrice. Do udziału w wystawie zaproszono wielu artystów z całego świata. Ekspozycja będzie także jedną z głównych innowacji na 53. Biennale. Ogłaszając listę wybranych artystów, kuratorzy Beatrice Buscaroli i Luca Beatrice podkreślali powody, będące genezą ich wyboru:

Nie była to prosta selekcja artystów, ale prawdziwa odpowiedź na specyficzną tematyką i koncept wystawy. Jej punktem startowym jest hołd złożony Filippo Tommaso Marinetti, który jest duchem opiekuńczym wystawy Collaudi. To żywotne wciąż zainteresowanie futuryzmem, pierwszym i jedynym włoskim nurtem awangardowym XX wieku. Ruch ten otwarty na współistnienie ze wszystkimi językami, od historycznego jak np. malarstwo oraz rzeźba, po eksperymentalne formy filmów, fotografii, perfmormance’ów i niezwykłych form. Wizja bez ukonstytuowanych barier jest tym, co zdecydowaliśmy się zaadaptować, zwracając szczególną uwagę na prace – stworzone na szczególną okazję, nie będące symulakrą pracy i sygnatury artysty. To nasz przegląd, skoncentrowany na ostatnich 40 – 45 latach, po dodaniu niektórych młodych artystów i mistrzów reprezentujących wizualną oraz kulturalną sferę prezentacji/ mówią Beatrice i Buscaroli.

"Thisoriented People Series", autor: Matteo Basilé, wydruk na aluminium i pleksiglasie

"Thisoriented People Series", autor: Matteo Basilé, wydruk na aluminium i pleksiglasie

Innym wydarzeniem na weneckim Biennale w czerwcu będą Biennale tańca – The Degree Zero projekt – od 20 do 28 czerwca 2009 roku w Arsenale. Młodzi artyści współpracować będą z mistrzami choreografii. Odbędzie się premiera nowej formy Michael Clark Company, która prezentowana będzie dalej na europejskich festiwalach. Od 26 do 27 czerwca 2009 roku potrwa Międznarodowe Kolokwium, na których odbędą się dyskusje artystów, ekspertów, choreografów i krytyków.

Dodaj komentarz