• 2009-06-22

Object Factory II

Od 6 maja do 13 września 2009 roku | Museum of Arts & Design w Nowym Jorku

Wystawa Object Factory II – The Art of Industrial Ceramics dokumentuje nowe kierunki rozwoju ceramiki oraz ukazuje renesans tego medium w dzisiejszej sztuce i design. Kuratorem wystawy jest światowej sławy polski artysta i projektant Marek Cecula, który we współpracy z Dagmarą Kopalą zdołał zgromadzić ponad 200 prac pochodzących z 18 krajów, m.in. szwedzkiego artysty Kjell Rylander, amerykańskiego projektanta Ted Muehling, designerki Hella Jongerius z Holandii, oraz polskiej artystki i projektantki Edyty Cieloch pt. Spanish Lace która została wybrana do generalnej promocji tego artystycznego wydarzenia. Manufaktury współpracujące z designerami, których wyroby znalazły się na wystawie to sławne Bernardaud, Nymphenburg, Rosenthal i Royal Tichelaar Makkum.

Edyta Cieloch (Poland), „Spanish Lace” 2008, industrial porcelain; slip cast, hand-carved, 68 x 40 x 23 cm,  photo: Sebastian Zimmer

Edyta Cieloch (Poland), „Spanish Lace” 2008, industrial porcelain; slip cast, hand-carved, 68 x 40 x 23 cm, photo: Sebastian Zimmer

Wystawa prezentuje prace artystów, projektantów oraz przemysłu, które odzwierciedlają nowe trendy w sztuce ceramicznej XXI wieku. Ukazuje, jak artyści i projektanci współpracując z przemysłem tworzą nowe możliwości dla tego najbardziej tradycyjnego materiału. Ceramika od zarania dziejów jest pewnego rodzaju arbitrem w sprawach sztuki i technologii, pełni także rolę katalizatora dla ekonomicznego i kulturowego rozwoju. Różnorodność i przekaz prac prezentowanych na wystawie Object Factory II jest dowodem radykalnych zmian w pojmowaniu medium ceramicznego, a także podkreśleniem ekspansji ceramiki we współczesnym świecie. Wystawa stworzona oryginalnie dla Gardiner Museum w Toronto w 2008 r. uzyskała duże uznanie i została zaprezentowana w Museum of Arts and Design w NY jako rozszerzona druga edycja.

Object Factory składa się z 3 połączonych ze sobą sekcji:
Collaborations ukazuje niezwykle interesujace efekty wspólpracy miedzy tradycyjnymi manufacturami porcelany jak Rosenthal, Nymphenburg, and Bernardoud a wspołczesnymi designerami, artystami i ceramikami jak: Konstantin Grcic, Ted Muehling, Hella Jongerius i wieloma innymi. Wśród różnych projektów realizowanych przez manufakturę Rosenthal na uwagę zasługuje praca projektantki Patricia Urquiola, autorki- zastawy stołowej Landscape. Jest to projekt, który łączy porcelanową przezroczystość z nieregularną fakturą, jaką zdobiony jest brzeg talerza lub rączka czajniczka do herbaty. Warto również wspomnieć o pracach światowej sławy amerykańskiego projektanta biżuterii Teda Muehlinga, którego ręcznie wykonany świecznik przypomina gałęzie drzewa, a miska (salaterka, czarka) przybiera kształt morskiej muszli.

Altered States (Odmienione Stany) odsłaniają efekty przetwarzania masowej produkcji przemysłowej. Dzięki pomysłowości artystów i projektantów można oglądać prace powstałe w wyniku wycinania, tłuczenia, deformowania, rozkładania i ponownego składania poszczególnych elementów danego przedmiotu. Jednym z przykładów takiego projektu jest praca francuskiej grupy 5.5 Designers która realizuje swoje zamierzenia (twórcze niepokoje) na linii produkcyjnej francuskiej manufaktury Bernardaud. Innym interesującym projektem jest praca włoskiej grupy projektanckiej Industreal (Ionna Vautrin i Guillaume Delvigne) – porcelanowa misa z 1800 z perforacjami, które, w zamierzeniu mają być wyhaftowane przez użytkownika owej misy, zestaw do haftowania uzupełnia całość pracy.

New Territory ukazuje postęp w technologii ceramicznej. Ta sekcja zwraca uwagę na najnowsze osiągnięcia w dziedzinie wykorzystania różnorodnych materiałów takich jak cyrkon i korund. Materiały te znalazły zastosowanie przy produkcji przedmiotów codziennego użytku, co przyczyniło się do zmiany popularnej opinii na temat możliwości wykorzystania ceramiki. Wśród prac zaprezentowanych na wystawie znajdują się bardzo ostre ceramiczne nożyczki i noże wyprodukowane przez japońską firmę Kyocera oraz urządzenia kuchenne – tostery i czajniki do gotowania wody zaprojektowane przez zespól izraelskich projektantów grupy I2d: Elisha Tal, Eyal Cremer i Danny Lavie.
Przemysł ceramiczny, który dawno temu upowszechnił białe złoto, zbija obecnie kapitał na współczesnym zjawisku, jakim jest ceramika, by tworzyć niepowtarzalne projekty. Coraz bardziej rozwija się współpraca pomiędzy przemysłowymi producentami a światem sztuki, wzornictwa i rękodzieła, twierdzi kurator wystawy Marek Cecula. Object Factory odzwierciedla jak twórcza myśl zgłębia i wykorzystuje możliwości zastosowania tego najbardziej popularnego na ziemi surowca, jakim jest glina.

15 października 2009 część wystawy Object Factory II z dodatkiem nowych prac z Polski i Wschodniej Europy zostanie zaprezentowana na ŁODŹ DESIGN 2009 – 3rd International Festival of Design in Łódź, Polska.

Object Factory II – The Art of Industrial Ceramics
Museum of Arts & Design w Nowym Jorku

Dodaj komentarz