• 2009-06-28

XVI Międzynarodowa Konferencja Tańca Współczesnej i Festiwal Sztuki Tanecznej

Od 28 czerwca do 11 lipca 2009 roku | Bytom

Bytom za sprawą Śląskiego Teatru Tańca zamieni się w europejską stolicę tańca. Już po raz szesnasty odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Tańca Współczesnego i Festiwal Sztuki Tanecznej. Na kolejnej edycji Konferencji – Festiwalu zaprezentowane zostaną spektakle o rozmaitych formach, utrzymane w wysoce indywidualnej stylistyce twórców oraz typowe dla określonego trendu lub koncepcji historycznej.

Dance Theater Trier

Dance Theater Trier

Podczas XVI Konferencji – Festiwalu widzowie będą mogli zobaczyć występy wybitnych, cieszących się międzynarodową sławą tancerzy – choreografów, którzy przyjadą do Bytomia ze wszystkich stron świata.  3 i 4 lipca 2009 roku wystąpi Kibbutz Contemporary Dance Company z Izraela, najwybitniejsza na świecie grupy tańca współczesnego, która obecnie kojarzona jest z twórczością dyrektora artystycznego Rami Be’era. To dzięki jego oryginalnym pracom zespół osiągnął unikalny charakter i zdobył międzynarodową renomę, występując w teatrach całego świata.

Wystąpią również skandynawskie grupy tańca współczesnego:  Anderson Dance ze Szwecji, Karttunen Kollektiv z Finlandii oraz Mancopy z Danii. Amerykańską platformę tańca współczesnego reprezentować będą Alexandra Beller Dances oraz Witness Relocation. Wielbicieli tańca klasycznego i muzyki hinduskiej, jogi czy sztuki hinduskiej m.in. Bharatanatyam (Guru Bandana Dasgupta), Kathakali (Guru Govindan Kutty) Thang ta, zainspirują występy oraz warsztaty prowadzone przez Sapphire Creations Dance Company z Kalkuty.

Innymi gośćmi specjalnymi XVI edycji Konferencji – Festiwalu będzie formacja Yossi Berg & Oded Graf (twórcy również pochodzą z Izraela) czy węgierska formacja Cie. Pal Frenak oraz Ferenc Feher. Na jednej ze scen festiwalowych zaprezentowany zostanie spektakl w choreografii Mihai Michalcea – wybitnego choreografa pochodzącego z Rumunii. Wystąpią tancerze Śląskiego Teatru Tańca.

Podczas Konferencji – Festiwalu nie zabraknie wykonawców z Wielkiej Brytanii, m.in. Chomondeleys & Featherstonehaughs prezentujących spektakl Dancing on your grave, jednogłośnie uznany przez krytyków makabrycznym przedstawieniem, na którym można umrzeć ze śmiechu. Na scenie festiwalowej gościem będzie Victoria Fox – laureatka konkursu The Place Prize 2008. Spektakl jest kontynuacją projektu zakładającego integrację tancerzy poruszających się na wózkach inwalidzkich ze studentami pierwszego roku PWST – Wydziału Teatru Tańca, którego pierwszy etap zakończył się w marcu 2009 roku. Po raz kolejny przybędzie uwielbiany przez publiczność szwajcarski zespół Compagnie Drift, jedna z ciekawszych grup europejskich o wysublimowanym stylu i eksperymentatorskim nastawieniu do twórczości.

Kibbutz Contemporary Dance Company  Upon Reaching the Sun

Kibbutz Contemporary Dance Company Upon Reaching the Sun

Wystąpi również Henrik Kaalund z Danii, absolwent szkoły Johna Cranko w Stuttgarcie oraz laureat wielu nagród w konkursach choreograficznych, Lubelski Teatr Tańca, Stary Browar czy Tomasz Rodowicz (Chorea). Wymienione zespoły to tylko część z prezentacji festiwalowych. Śląski Teatr Tańca zaadaptuje dla potrzeb sztuki przestrzenie postindustrialne – Elektrociepłownię Szombierki czy scenę w parowozowni. W tym roku organizatorzy przygotowali warsztaty taneczne prowadzone na bytomskim Rynku w zaprojektowanym na tę okazję namiocie.

Wydarzeniem o charakterze outdoorowym będą występy duńskiej grupy Mancopy. Najprawdopodobniej w trakcie wydarzenia zaadaptowana zostanie na potrzeby scen festiwalowych stara cechownia Kopalni Rozbark, która w przyszłości będzie siedzibą Centrum Tańca.

Kibbutz Contemporary Dance Company  Upon Reaching the Sun

Kibbutz Contemporary Dance Company Upon Reaching the Sun

Premiery
Na jednej ze scen Konferencji – Festiwalu światową premierę będzie miał spektakl w choreografii Idana Cohena. Izraelska prasa określiła go mianem cudu na dwóch nogach. Wrażliwość, muzykalność i głębokie zrozumienie kontekstu kulturowego sprawiają, że prace Idana Cohena stanowią rzadkie połączenie analizy i współczucia. Śląski Teatr Tańca przygotował również premierę swojej najnowszej produkcji w choreografii Jacka Łumińskiego.

Wieczór młodych choreografów
Realizując założenia programowe Śląskiego Teatru Tańca jeden z wieczorów festiwalowych poświęcony będzie młodym choreografom. Możliwość zaprezentowania własnych wyobrażeń o świecie, koncepcji sztuki czy tez indywidualnych zapatrywań na rolę sztuki we współczesności zachęca młodych twórców do udziału w Konferencji – Festiwalu. W tym roku gośćmi będą Sylvia Camarda (Luksemburg), Anka Majcher (Polska) oraz Hanna Ma (Niemcy). Laureat wieczoru młodych choreografów XV edycji Konferencji – Festiwalu Dawid Lorenz został zauważony właśnie w Bytomiu, a w konsekwencji zaproszony do współpracy przez choreografów z Hong Kongu.

Alexandra Beller

Alexandra Beller

Warsztaty
Konferencja – Festiwal jest dwutygodniową imprezą o charakterze artystycznym z jednej strony, a czysto edukacyjnym z drugiej. Odbędą się nie tylko spektakle, ale również szereg warsztatów o bogatej ofercie, od tańca współczesnego począwszy, poprzez zajęcia z tańca integracyjnego, terapii przez ruch, choreoterapii psychologicznej, warsztatów tańca dla seniorów, aż do warsztatów pisania o tańcu, menedżerów sztuki oraz zajęć dla dzieci. Częścią wydarzenia będą Międzynarodowe Warsztaty Tańca Współczesnego, które prowadzić będzie 40 profesjonalnych nauczycieli tańca z całego świata. W tym roku podczas zajęć uczestnicy będą mogli zapoznać się z wieloma metodami, wśród których znajdą się zajęcia z techniki Limona (Louise Frank, Holandia), tańca brzucha (Aisa Latour, Holandia), gyrokinesis (Anna Achimowicz, Polska), modern & jazz class (Byron van Jones, Niemcy), polskiej techniki tańca współczesnego (Jacek Łumiński, Polska) i wielu innych.

Ponadto XVI Konferencji – Festiwalowi towarzyszyć będzie szereg innych wydarzeń, m.in.: wystawa wielkoformatowych prac fotograficznych podsumowująca dotychczasowe 10 lat współpracy pomiędzy Śląskim Teatrem Tańca a Tomaszem Zakrzewskim. Wystawa obejmie ok. 50 prac. Odbędzie się również II Ogólnopolski Turniej Tańca Street Dance. Dla osób, które pragną kontynuować swoją edukację organizatorzy przygotowali audycję do Institute for Dance Arts w Linz/Austria, która może okazać się szansą na trzyletnie studia na wydziale tańca współczesnego oraz badań nad ruchem i pedagogiki. 4 lipca 2009 roku na bytomskim rynku w studio Opa – Carbo odbędzie się pokaz tańca irlandzkiego w wykonaniu Zespołu Tańca Irlandzkiego Galway, z kolei w Śląskim Teatrze Tańca przeprowadzona zostanie dyskusja na Temat Kariera taneczna – i co później? z udziałem Mary – Louise Albert.

Dodaj komentarz