Amerykański sen

Od 2 lipca do 4 października 2009 roku | Muzeum Narodowe w Krakowie, Gmach Główny

Ameryka, Ameryka.. to jeden z największych projektów muzealnych w Polsce – obejmuje sześć wystaw oraz bogaty, interdyscyplinarny program edukacyjny, realizowany nie tylko w przestrzeni muzealnej, ale przede wszystkim w przestrzeni miasta. Wystawa Amerykański sen będąca najważniejszym elementem projektu, zorganizowana w dziewięćdziesiątą rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych Polska – USA, jest przedsięwzięciem artystyczno-edukacyjnym. Jego ideą jest pokazanie osób, zjawisk i pojęć związanych z kulturą amerykańską, które były ważne dla pokoleń Polaków przeżywających swoją młodość w latach pięćdziesiątych, sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, w realiach PRL-u i jego propagandy politycznej.

David Parrish (ur. 1939 w Birmingham, Alabama). Elwis i Marilyn, 1996. Olej, płótno, 73,7 x 110,5 cm

David Parrish (ur. 1939 w Birmingham, Alabama). Elwis i Marilyn, 1996. Olej, płótno, 73,7 x 110,5 cm.

Zasygnalizowane zostaną fakty, które stawały się składnikami zbiorowej świadomości oraz kształtowały światopogląd Polaków. Wystawa jest rodzajem eksperymentu artystycznego i edukacyjnego. Prezentuje nie tylko dzieła sztuki, lecz również instalacje, projekcje filmowe, w tym dokumenty, fotografie wielkoformatowe oraz specjalnie dla tego projektu stworzone ścieżki dźwiękowe.

Najcenniejszą część wystawy stanowi, po raz pierwszy w Polsce prezentowany, zespół prac fotorealistów amerykańskich. Ich obrazy są oknem na amerykańską rzeczywistość w jej najbardziej typowych i charakterystycznych przejawach. Ojcem amerykańskiego fotorealizmu jest marszand i kolekcjoner nowojorski Louis K. Meisel, który w 1969 roku otworzył w Soho na Manhattanie galerię promującą przede wszystkim obrazy fotorealistów. Także on stworzył termin fotorealizm oraz sformułował teorię i założenia tego kierunku. Louis Meisel jest autorem wielu książek i monografii tego kierunku, a jego galeria znana jest widzom kinowym i telewizyjnym z głośnego filmu Seks w wielkim mieście.

Na wystawę składa się czterdzieści jeden prac dwudziestu najwybitniejszych fotorealistów: Ralpha Goingsa, Richarda Estesa, Roberta Cottinghama, Roberta Bechtle’a i innych. Dzieła ich nigdy nie były prezentowane w Polsce, choć fotorealizm znany jest w Europie z wielu wystaw, ostatnio z pokazu Picturing America: Photorealism in the 1970s w Deutsche Guggenheim w Berlinie. Współkuratorem berlińskiej wystawy w Deutsche Guggenheim oraz wystawy w Muzeum Narodowym w Krakowie jest Louis K. Meisel.

Wystawie towarzyszą dwie szczególne publikacje:
• zawierający około 300 haseł leksykon osób i pojęć związanych z wystawą
• album prezentowanych dzieł, opatrzony tekstami na temat fotorealizmu, jego historii i zagadnień technicznych oraz notami katalogowymi i glosami przybliżającymi prace.

Ron Kleemann (ur. 1937 w Bay City, Michigan). Wóz strażacki marki Mack ze złożoną drabiną, 1975. Akryl, papier, 48,3 x 68,6 cm Kolekcja Elliotta Meisela

Ron Kleemann (ur. 1937 w Bay City, Michigan). Wóz strażacki marki Mack ze złożoną drabiną, 1975. Akryl, papier, 48,3 x 68,6 cm Kolekcja Elliotta Meisela.

Ekspozycji towarzyszy program edukacyjny, który będzie realizowany nie tylko na terenie Muzeum, ale również w tak znanych i popularnych miejscach, jak: klub Alchemia, galeria Pauza, kino Mikro, klub Lokator i wiele innych.

Wystawa wpisuje się w swego rodzaju amerykański sezon organizowany latem tego roku w Oddziałach Muzeum Narodowym w Krakowie. Amerykański sen bez wątpienia będzie głównym jego wydarzeniem. Obok tego pokazu, prezentowane będą ponadto:
• Weegee. Z kolekcji Hendrika Berinsona (maj – lipiec), Gmach Główny
• Muzeum Polskie w Ameryce. Zbiory graficzne (wrzesień – grudzień), Kamienica Szołayskich
Sztuka czy reklama (lipiec – wrzesień), Gmach Główny, wystawa prezentująca oryginalne projekty (olej, gwasz, akwarela) reklam firmy Coca Cola z lat 50., 60., 70.
• Jam Session. Amerykańscy Ambasadorowie Jazzu Ruszają w Świat (sierpień – wrzesień), Gmach Główny, dokumentalne zdjęcia amerykańskich jazzmanów, którzy koncertowali w Polsce w latach 50.
Pierwszy krok… - wystawa między innymi: płócien Erica Fischla i Philippa Taaffe’a, fotografii Davida LaChapella, a przede wszystkim kolaży Andy’ego Warhola (do grudnia 2009), Gmach Główny

Mel Ramos (ur. 1935 w Sacramento, Kalifornia). Lucky Lulu Blonde, 1965. Olej, płótno, 122 x 101,6 cm

Mel Ramos (ur. 1935 w Sacramento, Kalifornia). Lucky Lulu Blonde, 1965. Olej, płótno, 122 x 101,6 cm.

Koordynator: Olga Jaros
Kuratorzy: Magdalena Czubińska, Louis K. Meisel
Scenariusz: Magdalena Czubińska
Współpraca: Jerzy Armata, Jolanta Szymkowska-Bartyzel, Zofia Gołubiew, Maria Hussakowska, Janusz Jabłoński, Olga Jaros, Susan Parker-Burns, Iwona Sadecka
Autor aranżacji: Andrzej Witkowski
Opracowanie graficzne druków: Rafał Bartkowicz

Współpraca: Monika Czubińska

Wystawa Amerykański sen
2 lipca – 4 października 2009
Muzeum Narodowe w Krakowie, Gmach Główny
al. 3 Maja 1

Dodaj komentarz