• 2009-07-06

Gdynia Design Days 2009

Od 9 do 19 lipca 2009 roku | Gdynia

Od 9 do 19 lipca na ulicach, w muzeach i różnych punktach Gdyni zobaczyć będzie można dziwne, piękne, nowoczesne, znane i nieznane produkty, przedmioty i projekty. Ten zaskakujący czasami świat to druga już edycja Gdynia Design Days 2009 – dni designu krajów nadbałtyckich. Wspólnie z Miastem Gdynia organizuje je Instytut Wzornictwa Przemysłowego. W Wyramch wydarzenia odbędą sie liczne Polskie i zagraniczne wystawy, konferencje, prezentacje, warsztaty dla dorosłych i dzieci, designerskie zakupy.

Design w kontenerach

Design w kontenerach

Co to jest design, co to jest wzornictwo? Współczesny świat, ze swoją różnorodnością, indywidualizacją, technologiami i masową, wirtualną komunikacją, wymaga nowego myślenia o przedmiotach, których każdy używa na co dzień. Wymaga nowych narzędzi, dzięki którym człowiek realizuje swoje potrzeby, usług, których potrzebuje i które oferują instytucje. Dzisiejszy świat wymaga też nieustannego wyboru, dopasowania, nowych rozwiązań. Osobistych, publicznych i globalnych. Dla odbiorcy indywidualnego praktycznie wszystko trzeba zaprojektować od nowa, tak, aby służyło jego potrzebom. Ale także w taki sposób, aby mógł współdecydować o tym, jak ich rozwiązanie zostanie zaprojektowane. Dlatego na przykład wśród mebli tyle dopasowań na życzenie – kolor, materiał, funkcje, możliwość użytecznego komponowania. Dlatego usługi są interaktywne i pozwalają klientom obsłużyć się samodzielnie. Współczesny design powinien być uniwersalny – produkty i rozwiązania projektowane w taki sposób, aby służyły wszystkich odbiorcom. Stąd podjazdy dla wózków dziecięcych, sprzęty, które może obsłużyć osoba z ograniczonymi możliwościami ruchowymi, bezpieczne zabawki.

Ekologia, oszczędność energii, wszechstronny rozwój – to wszystko wymaga zaprojektowania i nowych, zrównoważonych rozwiązań. Człowiek potrzebuje nowych produktów, technologii, usług. W świecie, który zmienia się w nieznanym dotąd tempie, potrzebuje zaprojektowania na nowo naszego życia. Gdynia Design Days 2009 prezentuje świat – mądrych przedmiotów, mądrych rozwiązań w przestrzeni publicznej, dobrych usług dla wszystkich, projektów pozwalających w zrównoważony sposób korzystać ze środowiska. Świat wygodny, funkcjonalny, odpowiedzialny i estetyczny, w którym można żyć łatwiej, piękniej, w zgodzie z naturą i potrzebami. Nowocześnie zorganizowane sfery życia osobistego, zawodowego i publicznego potrzebują projektantów i proponowanych przez nich rozwiązań. Od tego zależy jakość naszego codziennego życia.

W tegorocznej, drugiej już, edycji Gdynia Design Days można zobaczyć, jak dbają o nią Szwedzi, co projektują polscy i zagraniczni młodzi designerzy, jak pracują najsławniejsi projektanci świata, jakie produkty na polskim rynku są najlepiej zaprojektowane, w jaki sposób projektanci pomagają chronić środowisko. Dobre praktyki z Polski i ze świata, warsztaty z kreatywności dla dzieci, wieczorne rozmowy przy biesiadnym stole o współczesnym wzornictwie w scenerii portowych kontenerów, w portowym mieście.

10 czerwca 2009 roku Komisja Europejska wydała komunikat na temat stworzenia Regionu Morza Bałtyckiego i zatwierdziła projekt Planu Działania, w którym wzornictwo zostało wpisane jako jeden z tematów a Gdynia Design Days jako kluczowe wydarzenie na rzecz stworzenia i identyfikacji Regionu Morza Bałtyckiego poprzez wzornictwo. Wzornictwo jako element wyróżniający tę część Europy zostało wpisane w postulaty rządu RP i zawarte w dokumencie z 2008 roku: Spójność i konkurencyjność regionu Morza Bałtyckiego – od wizji do działań, w rozdziale Region Morza Bałtyckiego jako wzorcowy region w dziedzinie aplikacji i upowszechniania wzornictwa. Z tego powodu GDD 2009 zostały objęte honorowym patronatem przez Urząd Komitetu Integracji Europejskiej.

Program

Design w Kontenerach od 9 do 19 lipca, od godz. 12.00 do 20.00, Plac Grunwaldzki
W 21 portowych kontenerach prezentować będą swoje produkty polskie i międzynarodowe studia projektowe oraz największe polskie galerie designu. Produkty będzie można kupić. W kontenerze studentów Wydziału Wzornictwa ASP zobaczyć będzie można innowacyjne pomysły młodych projektantów. W kontenerze dla dzieci będą odbywały się warsztaty dla najmłodszych. Do zabawy dostępne będą kreatywne pojemniki Y-Water, zaprojektowane przez Yvesa Béhara.

Kuratorem i organizatorem wystawy Design w Kontenerach jest gdańskie studio projektowe 1:1, któremu szefuje projektant i wykładowca na wydziale wzornictwa ASP w Gdańsku, Jarosław Szymański.

Cztery Elementy. Szwedzki design dzisiaj, od 9 lipca do 30 sierpnia, od godz. 10.00 do 20.00,  Muzeum Miasta Gdyni
Wystawa prezentująca ideę czterech elementów, nieodłącznie związanych z egzystencją i przetrwaniem na planecie: ziemi, wody, powietrza i ognia. Na wystawie CZTERY ELEMENTY zaprezentowanych zostanie około 80 produktów, zaprojektowanych i wyprodukowanych w Szwecji na przestrzeni kilku ostatnich lat.

Kuratorem wystawy jest Margarita Matiz Bergfeldt - projektantka wzornictwa przemysłowego.

Design w Przestrzeni Miasta, od 9 do 30 lipca
Wystawa poświęcona energii odnawialnej. W centralnych punktach miasta staną totemy symbolizujące źródła energii: słońce, wodę, wiatr,
biomasę i biogaz.

Wprowadzenie nowego produktu na rynek - warsztaty, od 13 do 17 lipca, Pomorski Park Naukowo-Technologiczny
Warsztaty dla projektantów, organizowane przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego, w ramach finansowanego ze środków unijnych programu
Zaprojektuj Swój Zysk.

Dobry Wzór 2009, od 9 do 19 lipca, od 10.00 do 20.00, Pomorski Park Naukowo -Technologiczny
Wystawa finalistów i laureatów tegorocznej edycji konkursu Dobry Wzór 2009, na najlepiej zaprojektowane produkty na polskim rynku,
organizowanego przez IWP pod honorowym patronatem Ministra Gospodarki. Organizatorem i kuratorem wystawy jest Instytut Wzornictwa Przemysłowego.

Yves Béhar, od 9 do 19 lipca , od 10.00 do 20.00, Pomorski Park Naukowo-Technologiczny
Yves Béhar i zaprojektowane przez niego obiekty ilustrujące modele współpracy projektanta z przedsiębiorstwem, m.in. laptop XO za 100 dolarów. W ramach wystawy warsztaty dla dzieci. Organizatorem i kuratorem wystawy jest Instytut Wzornictwa Przemysłowego.

Dodaj komentarz