• 2009-07-03

Gorące Kino.Lato w Warszawie

Od 3 lipca do 30 sierpnia 2009 roku | Warszawa

Gorące Kino.Lato to siódma edycja odbywającego się na dziedzińcu Zamku Ujazdowskiego w Warszawie letniego festiwalu Kino.Lato. Program składa się z pokazów filmowych i koncertów, a kolejne odcinki festiwalu mają miejsce w każdy weekend lipca i sierpnia. Co roku temat festiwalu koncentrował się wokół poszczególnych gatunków filmowych takich jak: kino fantastyczno-naukowe, western i film drogi. Tym razem jednak tematem przewodnim festiwalu jest nie gatunek, ale motyw upału, gorąca, czyli tego, co z latem i wakacjami najbardziej się kojarzy.

"Gerry", reż. Gus Van Sant, Argentyna, USA, Jordania 2003, 103’

"Gerry", reż. Gus Van Sant, Argentyna, USA, Jordania 2003, 103’

Upał rozumiany jest tu dosłownie, jako żar spadający z rozgrzanego nieba, ale również metaforycznie, jako gorączka rozpalająca zmysły bohaterów, popychająca ich do różnych, nie zawsze jednoznacznych w ocenie moralnej, czynów. W gorącej jak w piekle podróży będzie można się udać zarówno w świat magii, zbrodni i niepohamowanych namiętności, uwikłania w politykę w gorącym klimacie Afryki i Ameryki Południowej, jak i towarzyszyć bohaterom w ich ucieczce od konwenansów i społeczeństwa w upał i suszę pustyni. Festiwalowe filmy traktować będą o swobodzie, radości i wolności towarzyszącej letniej przygodzie. Odnaleźć będzie w nich można także opary absurdu, lato pełne miłości, doprowadzające do konfrontacji z samym sobą, czy to w zimnej Austrii czy tropikalnym klimacie Indii i Indochin.

Oprócz pozycji klasycznych, takich jak Harry Angel Alana Parkera z 1987 roku czy Barton Fink braci Coen z 1991 roku, pokazane zostaną filmy, które nieczęsto gościły na polskich ekranach, jak choćby sztandarowe dzieło feministycznej odmiany czechosłowackiej Nowej Fali Stokrotki Very Chytilovej z 1966 roku, czy angielski Posłaniec w reżyserii Joshepa Loseya. Zobaczyć będzie można także niezapomniany, choć dawno niewyświetlany w polskich kinach Bagdad Cafe Percy Adlona. Przypomniane zostaną filmy znane – takie jak Kochanek, bollywoodzkie Om Shanti Om i – jak co roku pokazane zostanie mniej typowe kino artystyczne z różnych odległych części świata. Zorganizowane zostaną specjalne pokazy filmów specjalnie sprowadzonych na tą okazję do Warszawy, m.in. Ukryte żądze/ Blisfully Yours Taja Apitchatponga Weeresathakula.

"Kochanek", L’Amant, reż. Jean-Jacques Annaud, Francja/ Wielka Brytania/ Wietnam 1992, 115’

"Kochanek", L’Amant, reż. Jean-Jacques Annaud, Francja/ Wielka Brytania/ Wietnam 1992, 115’

W programie nie zabraknie pozycji polskich, wśród których pojawi się Upał Kazimierza Kutza, a także nastrojowe studium psychologiczne, dramat samotności i bezradności dwojga ludzi niezdolnych do podjęcia próby wspólnego życia jakim jest Ostatni dzień lata Tadeusza Konwickiego. Filmy prezentowane będą w ramach kolejnych, tematycznych weekendów, których uzupełnieniem będą koncerty m.in zespołu No Means No, ParisTetris i Nosowskiej. Specjalną upalną scenografię zaprojekotuje Ania Chadaj i Agata Uchman.

1 komentarz do artykułu “Gorące Kino.Lato w Warszawie”

  1. Damian M.

    Super! Uwielbiam wszystkie kinowe akcje w Warszawie i staram się chodzić możliwie na każde festiwale/pokazy. Jestem stałym bywalcem Kina Praha na Pradze i ich cykli tematycznych, teraz widzę, że warto się zainteresować także Zamkiem Ujazdowskiego

Dodaj komentarz