• 2009-07-16

XIII Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA

Od 16 do 19 lipca 2009 roku | Gdańsk, Dolne Miasto

Już po raz trzynasty odbędzie się święto teatrów ulicznych w Gdańsku. FETA to znana w całej Europie impreza, gromadząca co roku najważniejsze osobowości teatralne oraz znane zespoły, które tego lata oczarują widzów swoimi spektaklami na placach i uliczkach Dolnego Miasta w dniach 16-19 lipca. Tym razem FETA upłynie pod znakiem spektakli inspirowanych żywiołami: ogniem, wodą, ziemią i powietrzem.

Teatro Pavana Holandia/Włochy - Colors

Teatro Pavana Holandia/Włochy - Colors

Festiwal otworzy przedstawienie grupy Tektura Lublina Sztuka poezji, wystawiane w okolicach Placu Wałowego. Jest to specyficzny rodzaj teatru poezji, który łączy w sobie elementy teatru ulicznego, sceny plastycznej oraz słuchowiska poetyckiego. Do specjalnie zaprojektowanego plastycznego obiektu (szafy) wchodzą dwie osoby: aktor i widz. Przez kilkanaście minut artysta deklamuje wiersze, adresując je do słuchacza zaproszonego do wnętrza szafy. Dzięki zamontowanemu wewnątrz fotoplastykonowi będzie można dodatkowo podziwiać stereoskopowe przeźrocza. Całość składa się na wyjątkowe przedstawienie, którego charakter jest w równej mierze zależny od aktora/poety jak i osoby, która chce w spektaklu uczestniczyć.

Również w czwartek odbędzie się spektakl Nić Aridany prezentowany przez FETA Teatr na Specjalne Okoliczności. Tytuł zaczerpnięty został z obrazu gdańskiego malarza Waldemara Marszałka, którego twórczość jest kanwą całego spektaklu. Bohaterowie spektaklu, podobnie jak postacie z obrazów, poruszają się w przestrzeni pleneru nasycając ją groteskową, surrealistyczną aurą emanującą z obrazów artysty. Tytułowa Nić Ariadny coraz bardziej zagęszcza przestrzeń, w której na oczach widowni pojawiają się coraz to nowe obrazy mające swój pierwowzór na płótnach Waldemara Marszałka. Pierwszego dnia pojawią się również Teatr Snów z przestawieniem Remus i Teatr Ephata ze spektaklem Izajasz.

Scenariusz spektaklu Remus powstał na motywach powieści Aleksandra Majkowskiego Życie i przygody Remusa. Jest to opowieść o samotności niepozornego, a bogatego duchem człowieka, który nie godzi się z zastanym i podejmuje walkę o zmiany w najbliższym otoczeniu. Bohater dowiaduje się, że jest z rodu mitycznych Stolemów, i ma do wypełnienia ważną misję. Ma wybawić zapadły zamek czyli obudzić tożsamość kulturową Kaszubów. Próbuje realizować ją na swoją miarę, jeżdżąc po jarmarkach i sprzedając polskie książki i drobiazgi niezbędne w domu. Jest uparty ale nie pozbawiony ludzkich słabości. W kluczowym momencie nie wystarcza mu odwagi i wiary, by misję ostatecznie wypełnić. Czwartkową FETę zamknie szhow grupy Mamadoo Be Our Guest. Mamadoo to pięć kobiet z Trójmiasta, połączonych alternatywną i radosną chęcią pokazania kobiecej i figlarnej natury fireshow. Ich pokazy to wybuchowa mieszanka synchronicznych choreografii z elementami tańca, humoru i zaskakujących płonących gadżetów. Fireshow Mamadoo przedstawia inną stronę ognia – jako źródła zabawy i radości, a także pretekstu do humorystycznych scenek taneczno-pantomimicznych.

Następne dni również będą obfitowały w spektakle grup z różnych krajów. Albatri Teatro Tascabile di Bergamo jest ulicznym przedstawieniem, które wypełnia za każdym razem naturalną scenerię miejsc, gdzie jest wystawiane. Wykorzystuje wysokie budynki takie jak wieże, dachy budowli tak, aby zabrzmiały z nich trąbki i bębny. Na samym początku postać kobiety, która jest okrytym bielą albatrosem bez maski, zostaje zatrzymana i schwytana przez czterech aktorów szczudlarzy. Podczas eskorty zostaje nagle uwolniony przez skrzydlatą postać szczudlarza – albatrosa w masce.

Z kolei Wskrzeszenie Honcivalldiny Teatru ARMA z Izraelu to rezultat poszukiwań odnośnie historycznych początków kultury Izraela, Babilonu, Ziemi Canaan i Asyrii. Spogląda przez antyczną sztukę tych regionów i łączy sztuki piękne z rytualistyczną pracą teatru. Ważny kapłan starożytnej semickiej cywilizacji został wysłany przez radę kapłańską Mezopotamii w poszukiwaniu królowej, która wyjechała. Wszystko to miało wypełnić stare proroctwo. Po wieloletniej podróży kapłan przybywa do Gdańska. Jest zwierciadłem antycznej kultury, przybywa z płonącym kapeluszem na swojej głowie. Stara kartka z przypowieścią w jego dłoniach i kawałek starej mapy, która przywiodła go do Gdańska. Znalazł się wśród nieznajomych a musi odnaleźć święte miejsce, aby dokończyć swoją misję. Gdy je odnajduje rozpoczyna rytuał oczyszczenia poprzez wodę i ogień. Pomagają mu namaszczone osoby, kopią one w świętym wzgórzu, kawałek po kawałku dokopują się do rozkładającej się trumny.

Do pierwotnych obrzędów magiczno-religijnych i tradycji judeo-chrześcijańskiej z jej koncepcją Paschy i Sakramentów odwoła się także program Exultet Teatru A. Spektakl inspirowany jest tzw. rytami przejścia – obecnymi w kulturach różnych ludów ceremoniami inicjacji, umierania i rodzenia się na nowo, zmiany statusu społecznego i religijnego jednostki. Człowiek poprzez nie stawał się kimś nowym, obrzędy te namaszczały go do pełnienia nowych funkcji w społeczności, precyzyjnie określały jego nową tożsamość. Spektakl opowiada historię człowieka – everymana. Jego stawanie się i ostateczna przemiana dokonują się w symbolicznej podróży, inspirowanej legendami o poszukiwaniu Ognistego Ptaka. Do magii i obrzędów sięga również Ojarus, grupa mistycznych japońskich klownów z charakterystycznymi nakryciami głowy. Spektakle zaspołu przepełnione są pantomimą oraz popisami klownów. Podstawą sztuki jest esencja zaczerpnięta wprost z tradycji kraju kwitnącej wiśni z dodatkowymi elementami nowatorskiej gry. Magia grupy powstaje poprzez łączenie różnych popisowych sztuczek.

Nić Ariadny

Nić Ariadny

Kilka z prezentowanych w Gdańsku teatrów wykorzysta motyw parady. A-TA-KA! Teatru Cal y Canto to oniryczna parada, która zadziwia innowacyjną awangardą. Ożywiana poprzez wędrowną paradę w różnych jej miejscach, w tym również w powietrzu. Zesłane byty wędrujące w wszechogarniającej wyobraźni przenikają się nawzajem podobnie jak w sennych wizjach ukazanych przez Salvadora Dali. Magiczny surrealizm prowadzi za każdym razem grupę Cal y Canto do użycia powietrza jako przestrzeni wyjściowej. Widzimy długi i obszerny proces dochodzenia w świecie latawców, który opiera się na animowanych kreacjach. Paradowy charakter będzie miał także projekt Noc Światła grupy Karnavires.

Na festiwalu pojawią się także przedstawienia taneczne. Przedstawienie Onde Oceane Spheric E-motion z udziałem dwóch tancerek rozgrywać będzie się na wodzie, na opływie Motławy. Tancerki będą poruszać się w ponad dwumetrowych przezroczystych kulach. Onde Oceane poprzez taniec i akrobacje w poetycki sposób przedstawia krąg życia, dając metaforę żywych kolorów i ciekawy efekt wizualny.

Dodaj komentarz