OFF Festival 2009

Od 6 do 9 sierpnia 2009 roku | Mysłowice, Słupna Park

Już po raz czwarty w Mysłowicach odbędzie się jeden z najważniejszych polskich festiwali muzyki alternatywnej. Tegoroczna edycja, dedykowana 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej, potrwa cztery dni, a zaproszone zespoły zagrają na pięciu scenach w Słupna Parku oraz w przestrzeni miejskiej: w Kościele Ewangelickim, Miejskim Centrum Kultury, w restauracji Divertimento oraz pod Ratuszem. Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Artur Rojek, wokalista zespołu Myslovitz. To on stoi za wyborem artystów występujących podczas festiwalu i zaprasza gości z całego świata. W tym roku gościem specjalnym będzie Jonathan Poneman, szef legendarnej wytwórni Sub Pop z Seattle, wydawca m.in. Nirvana, Mudhoney, Soundgarden a ostatnio Fleet Foxes.

The National, USA

The National, USA

Tegoroczna edycja jest bardziej międzynarodowa niż którakolwiek wcześniej. To pierwszy w historii polskiej muzyki festiwal alternatywny o tak dużym zasięgu i pierwsza tego typu impreza w Europie Środkowo – Wschodniej. Na scenach OFF Festiwalu zagra przeszło 60 grup polskich i zagranicznych. Drugiego sierpnia w Miejskim Centrum Kultury zagrają między innymi The Complainer & The Complainers oraz These New Puritans. Pierwsza z grup to piątka artystów grających połączenie muzyki elektronicznej z punkiem, rock’n'rollem czy folk boss’em, znanych z niezwykłych występów scenicznych. Ich pierwsza płyta Power Joy Happiness Fame! nagrana z kwartetem smyczkowym O’SKUAd i muzykiem o pseudonimie 8rolek ukazała się w 2008 roku. These New Puritans to post punkowy zespół z Sheffield. W 2008 roku nakładem wytwórni Domino Records ukazała się debiutancka płyta zespołu, Beat Pyramid.

W piętek ruszą już wszystkie sceny w Słupna Park. Na Scenie Głównej będzie można posłuchać koncertu Lecha Janerki, który zagra utwory z płyty Historia Podwodna. Jest to pierwsza solowa płyta artysty po rozpadzie zespołu Klaus Mitffoch w 1986 roku. Uczestnicy usłyszą również na żywo znaną płytę Cool Kids Of Death CKOD. Zaraz po Janerce zagra brytyjska formacja Jasona Pierce’a Spiritualized, grająca muzykę, którą określa jako space rocka. Druga scena gościć będzie Owen’a Pallett’a, współpracownika Arcade Fire, Grizzly Bear czy Last Shadow Puppets, pod pseudonimem Final Fantasy grającego awangardowy pop. Po He Poos Clouds z 2006 roku jego  zapowiadana od lat płyta Heartland jedną z najbardziej oczekiwanych premier.

Niedługo potem w Mysłowicach pojawi się trio z Łodzi o nazwie Psychocukier. Publiczność będzie mogła także uczestniczyć w koncercie zespołu Pustki, jednego z najoryginalniejszych polskich zespołów alternatywnych, który po czwartej płytcie Koniec Kryzysu został nominowany między innymi do Paszportu Polityki. Na Scenie Experimental tymczasem zagra Disasteradio, nowozelandzki muzyk tworzący przy pomocy komputera mieszankę electro i new romantic przesiąknięte wpływami gier video. Płyta Visions z 2007 to jego szóste wydawnictwo. Na ten samej scenie pojawi się wcześniej trójmiejski duet Skinny Patrini z muzyką z pogranicza electro i neo-cold wave.

Obok Lecha Janerki przypominającego swoje starsze utwory na festiwalu reaktywowany zostanie w sobotę zespół Miłość, czyli jeden z pierwszych polskich zespołów yassowych założony dwadzieścia lat temu przez Tymona Tymańskiego. Obok niego pojawi się Leszek Możdżer oraz saksofonista Maciek Sikała, wspierani improwizatorów: saksofonistę Alka Koreckiego oraz perkusistę Macia Morettiego.  Tego samego dnia w Słupna Parku pojawią się dwie polskie artystki, Gaba Kulka oraz Maria Peszek. Kulka to pianistka, autorka tekstów i wokalistka, łączy jazz, rock i pop z domieszką kabaretu. W 2008 roku grała covery Iron Maiden w ramach projektu Baaba Kulka. 4 maja ukazała się najnowsza płyta Hat, Rabbit. Marysia Peszek zagra utwory ze swojego drugiego koncepcyjnego albumu Maria Awaria. Kontrowersje wokół poruszanych na płycie tematów dotyczących cielesności i seksu. Zdobyła polskie nagrody muzyczne Fryderyki 2008 dla Autorki Roku oraz Album Roku – alternatywa.

Sobotę na Scenie Głównej zakończy The National, jeden z najpopularniejszych zespołów gitarowych w USA. Ich płyta Boxer z 2007 została uznana za jedną z najlepszych w podsumowaniach roku. Na drugiej ze scen pojawią się natomiast Crystal Antlers z USA, czyli mieszanka funk, punk, psychodelii i noise, którzy promują wydaną w kwietniu płytę Tentacles. Odbędzie się także koncert szwedzkiej formacji The Field, czyli mieszanka ambient techno z tradycją shoegaze. Zespół przygotowuje płytę Yesterday & Today z gościnnym udziałem perkusisty The Battles, Johna Staniera.

Niedzielną gwiazdą jest brytyjski zespół Wire, legenda punk rocka i nowej fali. Ich debiutem była płyta Pink Flag z 1977 roku. Wśród inspirujących się ich dorobkiem artystów wymienia się Fugazi, R.E.M czy Bloc Party. W zeszłym roku wydali jedenasty album studyjny Object 47. Przed nimi zagra grupa Errors, czyli młody zespół post electro debiutujący pod skrzydłami Mogwai. Płytę It’s Not Something But It Is Like Whatever produkował John Cummings. Choć wydali dopiero jeden album, byli już obecni na najważniejszych festiwalach takich jak Green Man, Truck czy ATP. Tymczasem pod Ratuszem zagra amerykanka Tiny Wipers, młodziutka songwriterka ze Seattle rekomedowana przez Jonatahana Ponemana. Punkowa Joni Mitchel, jak określił ją Artur Rojek. Debiutowała albumem Hands Across teh Void. W niedzielę zagra także Ólafur Arnalds z Islandii, w którego dorobku artystycznym znajduje się wspólna trasa koncertowa z Sigur Rós.

Pustki, Polska

Pustki, Polska

Jak co roku wydarzeniom muzycznym, które są główną częścią OFF Festivalu, towarzyszyć będą projekty związane z innymi dziedzinami sztuki. Podobnie jak w latach ubiegłych podczas tegorocznej edycji pojawią się w Mysłowicach przedstawiciele sztuk plastycznych – malarstwa i rzeźby – oraz sztuki filmowej, a ich działania w różny sposób nawiązywać będą do muzyki. Publiczność festiwalowa będzie mogła zobaczyć kinową wystawę Sorrow Conquers Hapiness, koncert Roberta Kuśmirowskiego oraz będący jeszcze niespodzianką mural autorstwa Agaty Bogackiej.

Tytuł wystawy zaczerpnięto z filmu Ragnara Kjartanssona, zaś autorami zebranych na niej prac są Johanna Billing, Agnieszka Brzeżańska, Jesper Just, Joanna Rajkowska oraz Salla Tykkä. Osadzony w muzycznym kontekście projekt jest poniekąd kontynuacją ubiegłorocznej wystawy Something Must Break, pomyślanej jako swoista ścieżka dźwiękowa ulokowana w różnych punktach Mysłowic. W opuszczonym mysłowickim magazynie przy Portowej powstanie rozciągnięte w czasie kino wzorowane na kinach grindhouse’owych z lat 60. i 70. Przez całą dobę dostępny będzie kilkugodzinny, zapętlony set filmowy skoncentrowany wokół pojęcia rozpaczy, porażki, wyczerpania czy melancholii we współczesnych pracach video oraz wokół ich rozmaitych związków z muzyką.

Autorka zapowiadanego muralu, Agata Bogacka, ukończyła Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jest graficzką, fotografem i malarką, autorką wyrazistych i szczerych wizji życia intymnego we współczesnej polskiej sztuce. Mural pojawi się w przestrzeni miejskiej Mysłowic. Będzie to już trzecia tego typu artystyczna ingerencja w przestrzeń publiczną, zainicjowana w ramach OFF Festival, by na stałe ubarwić i poprawić kolejny jej fragment. W 2007 na prośbę Artura Rojka projekt olbrzymiego muralu na 170 m2 przedwojennej kamienicy stworzył wybitny malarz Edward Dwurnik. Jego Uśmiechnięte twarze namalowane przez studentów katowickiej Akademii Sztuk Pięknych to nie tylko trwały ślad po kolejnej edycji OFF Festival, ale przykład na to, że prostymi środkami za pomocą sztuki można przydać barw szarej miejskiej rzeczywistości.

Na festiwal przyjedzie również Jeff Kleinsmith, pierwszy i do dziś jedyny dyrektor artystyczny SUB POP. Uznawany już za klasyka grafik i designer zaprezentuje swoje prace na wystawie w Galerii Miejskiego Centrum Kultury. Jeff Kleinsmith przez ostatnie 20 lat stworzył setki plakatów i okładek płyt dla wielu zespołów takich jak Mudhoney, Queens Of The Stone Age, Iron & Wine, Nine Inch Nails czy Flight of The Conchords. Otwarcie wystawy odbędzie się w sobote o godzinie 15.00.

Dodaj komentarz