Wykluczone!

Do 10 września 2009 roku | Warszawa

Wykluczone! jest konkursem, którego tematem są opuszczone, zaniedbane, zdewastowane obiekty przemysłowe tj. dworce, domy, puste przestrzenie. Są to miejsca oraz rzeczy, które straciły swoją społeczną funkcję. Od pomysłu osób biorących udział w konkursie zależeć będzie, czy obiekty te zyskają nową funkcję, czy ulegną całkowitej degradacji.

fot. Michał Machoń, "1XX lat KZCP"

fot. Michał Machoń, "1XX lat KZCP"

! – wykrzyknik przy słowie Wykluczone wyraża brak zgody na bezmyślne pozbywanie się śladów przeszłości, która często może zaistnieć w ciekawy sposób oraz harmonizować z nową funkcją zagospodarowanej przestrzeni. Organizatorzy chcą pomóc lokalnym społecznościom, spojrzeć na wydawałoby się problematyczne obiekty z nowej perspektywy jak na coś potencjalnie wartościowego, co mogłoby znaleźć sobie nową funkcję, zaistnieć na nowo.

Odkąd został ogłoszony pierwszy konkurs Wykluczone!, wiele obiektów niepotrzebnie zniknęło z polskiego krajobrazu. Niestety kolejnym grozi to samo. Niepewny jest los Fabryki Norblina w Warszawie, dawnych zbiorników gazu przy ulicy Prądzyńskiego. Jednak są również pozytywne przykłady: w warszawskim rewitalizowanym przez prywatnego dewelopera Koneserze obok funkcji komercyjnych ma znaleźć się miejsce dla działań kulturalnych; w radomskiej Elektrowni powstało Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej, które w obecnym czasie adaptuje – z poszanowaniem tradycji – budynek do swoich celów. Pozytywnym przykładem jest także dawna elektrownia tramwajowa przy ul. Grzybowskiej 79, gdzie obecnie swoją siedzibę ma Muzeum Powstania Warszawskiego. W Łodzi dawna fabryka stała się nowym Muzeum Sztuki.

Ogłaszona została III edycja konkursu. Prace można nadsyłać w trzech kategoriach: film, fotografia, architektura i przestrzeń. Na konkurs przyjmowane są prace autorów w każdym wieku, o dowolnej profesji i z całego świata. Wykluczone! jest także sposobem, aby wiele obiektów skazanych na zapomnienie i wykluczenie udało się zachować dla potomności – realnie bądź wirtualnie.

Celem Stowarzyszenia jest również stworzenie platformy dyskusji, o tym co dziś jest, a co nie jest zabytkiem, co jest, a co nie jest interesem społecznym, jak ma wyglądać krajobraz kulturowy w XXI wieku, czym jest przestrzeń publiczna, dziedzictwo kulturowe, co się opłaca ze społecznego punktu widzenia… Wykluczone przestrzenie pojawiają się jak zwierciadło, w którym odbijają się wszystkie wyżej wymienione problemy.

Uroczystość wręczenia nagród oraz wystawa pokonkursowa odbędą się w MCSW Elektrownia w Radomiu. Później wystawa będzie przenoszona do innych obiektów i przestrzeni publicznych w Polsce. Jednocześnie po raz pierwszy organizowane są 3 cykle warsztatów w Warszawie, Radomiu i Dąbrowie Dolnej, odnoszących się do form sztuki współczesnej pod hasłem Wykluczone! – sztuka, pamięć, technologia. Cykl składa się z 5 dwudniowych warsztatów, każde prowadzone przez innego artystę/ artystów.

Celem warsztatów jest rozbudzenie kreatywności uczestników w oparciu o lokalne, często zapomniane przestrzenie. Organizatorzy chcą aby poprzez udział w zajęciach ludzie zrozumieli wartość rzeczy, obiektów, przestrzeni i obrazów, które są odrzucone, zużyte, niemodne. Polska, mimo dynamicznego rozwoju, pełna jest miejsc, które wydają się jedynie reliktem przeszłości. Często stosunek do nich jest lekceważący. Obiekty, które są zaniedbane, noszą na sobie ślady poprzedniego ustroju, a przez to są uznawane za gorsze. Poprzez artystyczną eksplorację takich miejsc, uczestincy mogą nauczyć się patrzeć twórczo na przestrzeń, która wydaje się na pierwszy rzut oka nieciekawa. Wszystko jest kwestią punktu widzenia, a warsztaty mają być narzędziem, które może zmienić patrzenie na rzeczywistość. Dzięki udziałowi w zajęciach młodzi ludzie nauczą się nie tylko posługiwania technikami fotograficznymi, filmowymi i plastycznymi, ale też wyostrzy się ich wrażliwość postrzegania otoczenia, w którym żyją. Odkryją w nim nowe, nieoczekiwane możliwości, widoki, sytuacje. Przekonają się, że bez kosztownych inwestycji, dalekich podróży czy super używek – dzięki prostym formom artystycznym i aktywnemu uczestnictwu w sztuce i kulturze można przeżyć fascynującą przygodę.

Harmonogram konkursu
23 sierpnia 2009 – termin nadsyłania prac (decyduje data stempla)
1 – 10 września 2009 – praca Jury
10 września 2009 – ogłoszenie wyników

organizator Stowarzyszenie STEP/ Galeria 2b

Komentarze (2) do artykułu “Wykluczone!”

 1. Na jakie adres należy wysyłać prace i w jakiej postaci(format itp)
  Dziękuję, pozdrawiam
  Małgorzata Bundzewicz

 2. Prace wraz z wypełnioną i podpisaną kartą zgłoszenia (do pobrania na stronie http://www.2b.art.pl w zakładce Wykluczone!) należy przesyłać do dnia 23.08.2009(decyduje data stempla pocztowego) pod adresem:
  Stowarzyszenie Edukacji i Postępu STEP
  ul. Radziłowska 5, m. 1
  03-943 Warszawa
  Z dopiskiem: „WYKLUCZONE!”
  Więcej szczegółów w regulaminie dostępnym na stronie Stowarzyszenia STEP.
  Powodzenia!:)

Dodaj komentarz