• 2009-08-26

Festiwal Europejskich Stolic Kultury Wilno w Gdańsku

Od 3 do 6 września 2009 roku | Gdańsk

W ramach II festiwalu Europejskich Stolic Kultury Wilno w Gdańsku w Gdańsku odbędzie się realizacja projektów prezentowanych przez  litewskich i polskich artystów. Festiwal będzie nawiązywał do współczesnej sztuki litewskiej. Wilno w Gdańsku to czterodniowy maraton kulturalny wystaw i koncertów,  którego dwa główne nurty skupione będą wokół muzyki, fotografii i jej pochodnych. Będzie to okazja do zapoznania się z twórczością takich artystów  jak: Vilma Sailikiene, Akvile Anglicaite, Monika Bielskyte, Raimondas Sviackevicius a także innych przedstawicieli nowych tendencji we współczesnej sztuce litewskiej.

fot. Lina Kruopyte, Teztino

fot. Lina Kruopyte, Teztino

Wystawy na Festiwalu Wilno w Gdańsku we wrześniu 2009 roku:

Made in Lithuaniawystawa Vilmy Sailikiene. Od 4 do 25 września w Galerii Pionova w Gdańsku.

Artystka bada te cechy litewskiej kultury, które jej zdaniem pozwalają Litwie zachować wyjątkowość w nowym układzie geopolitycznym Europy. Artystka unika przedmiotów masowej produkcji na rzecz tych wykonanych ręcznie czy to z powodów czysto pragmatycznych czy też estetycznych. Wiele z nich niesie za sobą także walory religijne jak i artystyczne.

Vilma Sailikiene ukończyła Wileńską Akademię Sztuk Pięknych, fakultet Fotografii i Mediów. Jej prace zostały pokazane między innymi na Biennale Młodej Sztuki w Hamburgu, w Centrum Sztuki Współczesnej w Wilnie czy w Cork Vision Centre. Artystka jest stypendystką programów rezydencyjnych w Woodside w Kalifornii w Stanach Zjednoczonych oraz w Hordaland Art Centre in Bergen w Norwegii. Sailikiene porusza się w obszarze fotografii, sztuki video instalacji, recyclingu z różnych materiałów. Cykl Made in Lithuania będzie pierwszą wystawą artystki w Polsce.

Homeswystawa Akvile Anglickaite. Od 5 do 25 września w CSW Łaźnia w Gdańsku.

Fotografie Akvile Anglicaite ujawniają rytmy współczesnych mieszkaniowych maszyn, typowych osiedli mieszkaniowych. Nie ma w nich miejsca na indywidualizm, zdjęcia artystki osaczają widza jednostajnym rytmem powtarzających się fasad i dachów. Czy widziane z tej perspektywy są nadal szczytem marzeń, miejsca pożądanym? Akvile Anglicaite urodzona w 1982 roku w Kłajpedzie. Skończyła Akademię Sztuk Pięknych w Wilnie, na wydziale Fotografii i Mediów. W 2005 roku studiowała na Plymouth University. Jej prace były wystawiane w Niemczech, Estonii, Łotwie, Litwie oraz Stanach Zjednoczonych. W Polsce  prace artystki zobaczyć będzie można po raz pierwszy.

A place to wash the heart rozdział 1 projekt Moniki Bielskyte i  Jamesa Cheng Tana. 5 września o godz.: 18.00 w CAC  Łaźnia w Gdańsku

A place to wash the heart rozdział 1 zainspirowany został fuzją filozofii, literatury oraz kultury Wschodu i Zachodu. Projekt ciągle tworzony, docelowo mający się składać z pięciu rozdziałów. Rozdział I – Video jest zapisem podróży a raczej fascynacji artystki historią i kulturą odwiedzanych krajów – Kambodży, Laosu, Wietnamu, Tajlandii, Północno-Wschodnich Chin, Portugalii & Francji a także spotkań z ich mieszkańcami. Eksponowanym elementem jest relacja pomiędzy człowiekiem a środowiskiem.

Prace Moniki Bielskyte przyciągają uwagę frapującym niedopowiedzeniem. Bielskyte pokazuje świat takim, jaki jest a punktem wyjścia jej poszukiwań jest uchwycenie okrutnych  obrazów w  prosty sposób. Rozdział 1- video po raz pierwszy został pokazany w muzeum FOAM w Amsterdamie w 2008 roku.

Canal Reward instalacja dźwiękowa PB 8 (Andrius Rugevicius) to audio performance w przestrzeni publicznej, potrwa do 25 września.

PB 8 (Andrius Rugevicius) jest absolwentem Wydziału Fotografii i Nowych Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie. Od 2001 roku swoje prace realizuje pod pseudonimem PB8. W 2004 był współproducentem Festiwalu Elektrodienos. Unidentified Sound Object w Centrum Sztuki Współczesnej w Wilnie; od 2005 roku realizuje serię wydarzeń Workshow. Swoje prace prezentował w Wilnie, Szwajcarii, Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Włoszech, Anglii.

Realizacje PB 8 (Andrius Rugevicius) powstają na bazie wcześniejszych nagrań dźwiękowych. Rugevicius tworzy z nich elektro-akustyczne mozaiki. Pseudonim PB8 jest rodzajem wizualnego kalamburu, kodu do odczytania prac artysty. PB oznacza rozwój form, osiem oznacza nieskończoną możliwość indywidualnych interpretacji. Prace Rugeviciusa są wypadkową zainteresowań sztuką interaktywną, siłami przyrody i współczesną technologią. Do stworzenia instalacji w Gdańsku Rugevicius wykorzysta podwodne nagrania wody w kanale i kawałek fotograficznej kliszy znalezionej podczas wizyty w Gdańsku.

Warsztaty towarzyszące:

Towards Photography - wystawa, która potrwa od  3  do 6 września  w Gdańsku w  Królewskiej Fabryce Karabinów.

Będzie to wystawa młodych fotografików Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie, wydziału Fotografii oraz Mediów, w której udział wezmą:  Arnas Anskatitis, Domas Rukas, Ieva Bernotatie, Julius Kursys, Justina Nekrasaite, Lina Kruopyte, Lina Kynaite oraz Lina Praudzinskaite.  Wystawa   poruszy m.in. takie problemy jak przestrzeń galerii — white cube, zużycia i powtarzalności uznanych wartości w sztuce czy manipulacji przez media.

The secret gallery or photography as an evidence – intermedialne warsztaty fotograficzne, odbywać się będą od 3 do 5 września w Królewskiej Fabryce Karabinów w  Gdańsku. Warsztaty poprowadzi litewska artystka, pracownik Wydziału Sztuk Wizualnych wileńskiej Akademii Sztuk Pięknych, Jurgita Remeikyte. Ich uczestnicy będą pracować w terenie badając wzajemne oddziaływanie między obrazem a przestrzenią miejską, fotografią a rzeczywistością. Szczególny nacisk położony zostanie także na tematykę galerii.

Twórczość Jurgity Remeikyte odbiera fotografii cechy zapisu dokumentalnego, sprowadza ją do formy estetycznej wpływającej bezpośrednio na proces reaktywowania już istniejącej wcześniej utrwalonej rzeczywistości. Umieszcza fotografie w odmiennych kontekstach używając nietypowych podłoży jak ceramiczne przedmioty czy tkaniny. Często buduje instalacje przestrzenne pozwalające odbiorcom niemalże eksplorować powstałe obrazy.

Muzycznej części Festiwalu towarzyszyć będą występy następujących artystów:

Antanas Jasenka swoją karierę zaczynał jako kompozytor muzyki tradycyjnej. Obecnie zajmuje się muzyką elektroniczną i elektro-akustyczną. Jest to muzyka intensywna, dynamiczna, wielowarstwowa z dodatkiem rozmaitych elektronicznych dźwięków. Jasenka często współpracuje z różnymi artystami wizualnymi tworząc różnorodne projekty muzyczne i interdyscyplinarne. Prowadził audycje w radio i komponował muzykę do spektakli teatralnych.

Village Kollektiv powstał w 2002 roku z inicjatywy muzyków Kapeli ze Wsi Warszawa i Rafała Kołacińskiego znanego szerzej z zespołu Masala Sound System. Tworzą muzykę będącą fuzją elektroniki z folkiem granym na żywych instrumentach ludowych. Wykorzystywane są ludowe melodie Kurpiów i bułgarskich Szopów, a także śpiew gardłowy z Tuwy i jojk ludu Samów. Wszystko to połączone jest z muzyką elektroniczną z kręgów electro, dub i d&b.

Atalyja najbardziej popularna litewska grupa rock-folkowa jest to połączenie folku, rocka, jazzu, funky i muzyki świata.

Zespół Żywiołak jest efektem spotkania dwóch pasjonatów nurtów muzycznych definiowanych powszechnie jako: heavy-folk, hard-folk czy folkmetal. Muzyka Żywiołaka to wypadkowa takich gatunków muzycznych jak: folk, punk, rockmetal, akustyczne trans-techno czy drum`n`bass. Sięga ona również swymi zastosowaniami po elementy muzyki: dub, nawiązuje do hipnotyki chillout`u czy ambient`u, a oparta jest na brzmieniach zrekonstruowanych instrumentów dawnych, wynalazków techniki nowszej oraz archaicznych i współczesnych technik wokalnych.

Balkan Sevdah to zespół bałkańskiej muzyki folkowej, powstał we wrześniu 2004 roku. Wykonuje muzykę inspirowaną folkiem pochodzącym z różnych regionów Półwyspu Bałkańskiego. Czerpie ze źródeł, ostatnio z charakterystycznych wielogłosowych pieśni pochodzących z Pirinu, Kosowa i Epiru. Rytmika i melodyka utworów z tych regionów, a także surowość oryginalnych wykonań pozwala na różnorodne interpretowanie tradycji i włączanie własnych pomysłów aranżacyjnych – niekiedy bardzo odmienne od pierwowzoru. Motoryczna, czasem liryczna, zawsze transowa – taka jest muzyka Balkan Sevdah.

Fusedmarc powstał w Wilnie w 2004 roku. Do dziś grupę tworzy kilku młodych i ambitnych artystów, którzy spotkali się by połączyć swoje doświadczenia i wyobraźnię. Fusedmarc to projekt łączący współczesną sztukę i brzmienie z dużą ilością efektów audiowizualnych. Występy zespołu to połączenie scenografii z elektronicznym i akustycznym brzmieniem oraz poruszającym wokalem. Wizualizacje emocjonalnie korespondują z muzyką. Koncerty Fusedmarc to audio-wizualne doznania otwarte na wolną interpretacje.

Izrael to polski zespół muzyczny grający muzykę reggae, utworzony przez Roberta Brylewskiego w 1982 roku,  po ustaniu działalności Brygady Kryzys. Izrael był zespołem grającym w Polsce dojrzałą, najbardziej tradycyjną i typową odmianę reggae, tzw. roots reggae, dorównując swoją muzyką twórczości oryginalnych zespołów czarnoskórych muzyków z Jamajki, czy Londynu, co było ewenementem na skalę nie tylko polską.

Na zakończenie festiwalu, 6 września odbędzie się ciekawe wydarzenie muzyczne – specjalnie na tę okazję zaaranżowany międzynarodowy koncert akordeonowy z udziałem  muzyków z Polski i Litwy, którzy  po raz pierwszy spotkają się  na scenie w Gdańsku. Udział w koncercie wezmą:

Cezary Paciorek jest akordeonistą, pianistą, kompozytorem. Zajmuje się muzyką jazzową i kościelną. Współpracuje m.in. ze Zbigniewem Namysłowskim, Wojciechem Staroniewiczem, Emilem Kowalskim, chórem Non-serio. Prowadzi Scholę Świętojańską przy Duszpasterstwie Środowisk Twórczych (kościół św. Jana w Gdańsku). Zdobywca wielu nagród m.in. w Konkursie na kompozycję jazzową na festiwalu Jazz Jantar w Gdańsku (1987 rok), wyróżnienie w konkursie Jazz Juniors w Krakowie (1993 r.). Do tej pory nagrał kilkanaście różnych stylistycznie płyt, w tym autorską Shalom (Polonia Records 2001), będącą owocem podróży do Izraela.

Raimondas Sviackevicius jest artystą, który poznawał tajniki gry na akordeonie podczas studiów w Wilnie, Łodzi i Królewskim Konserwatorium w Hadze. Młody artysta występował jako solista m. in. z Państwową Litewską Orkiestrą Symfoniczną, brał udział w wielu festiwalach i konkursach muzycznych. Zdobywca wielu nagród m.in. Citta di Castelfidardo, Pianello Val Tidone, Premio Internazionale per fisarmonica Stefano Bizzarri.

Jarosław Bester to akordeonista, kompozytor, twórca Bester Quartet (dawniej The Cracow Klezmer Band). Łącząc w swej grze doświadczenia wyniesione z muzyki klasycznej z wieloma innymi stylami oraz stosując czytelne formy improwizacyjne, osiąga niezwykle energetyczną mieszankę o niespotykanych dotąd możliwościach barwowych i technicznych akordeonu. Uznawany jest za jednego z najbardziej oryginalnych muzyków młodego pokolenia w Europie i na świecie. Współpracował z wybitnymi muzykami z kręgu muzyki klasycznej, jak i szeroko rozumianej muzyki awangardowej, m.in. z Johnem Zornem, Tomaszem Stańką, Donem Byronem, Grażyną Auguścik i wieloma innymi.

Dodaj komentarz