Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2009

od 1 do 9 sierpnia 2009 roku | Kazimierz Dolny i Janowiec nad Wisłą

Festiwal filmowy w miejscu, gdzie nie ma kina, miasteczko festiwalowe, które co roku musi być wznoszone na nowo, próba scalenia na dziewięć dni dwóch miast rozdzielonych rzeką – założenia te wydają się niemożliwe do zrealizowania, a jednak w tym roku już po raz trzeci niemożliwe staje się możliwe: trwa kolejna edycja Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi.

Plakat Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2009

Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2009

Świat zwariował - to hasło tegorocznego festiwalu. Coraz częściej słyszymy i powtarzamy to wyrażenie. Organizatorzy festiwalu uznali więc, że warto się nad nim zastanowić. Okazji ku temu będzie na Dwóch Brzegach sporo, gdyż wariactwo naszych czasów było i jest inspirujące dla twórców wywodzących się z różnych kultur i pokoleń, którzy tworzą,  bo próbują zrozumieć szaleństwo otaczającej ich rzeczywistości.

Tegoroczny festiwal otworzył film Prorok w reżyserii Jacquesa Audiarda. Bohaterem filmu jest skazany na sześć lat więzienia Malik El Djebena, który nie umie czytać ani pisać. Kiedy przybywa całkiem sam do więzienia, zdaje się być młodszy i bardziej wątły niż inni więźniowie. Ma 19 lat. Zapędzony w kozi róg przez przywódcę korsykańskiego gangu rządzącego więzieniem dostaje szereg misji do wykonania. Misji, które go zahartują i dzięki którym stopniowo zdobędzie zaufanie przywódcy gangu. Jednak Malik jest odważny i szybko się uczy, ma odwagę snuć własne plany…

Podczas wieczoru otwarcia zaprezentowano film Zawsze tylko ty w reżyserii Richarda Loncraine, zainspirowany historią z lat młodości George’a Hamiltona, które spędził w drodze ze swoją błyskotliwą matką i bratem, a którą się podzielił z Merv’em Griffinem. Lata pięćdziesiąte, olśniewająca Anne Devereaux (Zellweger) porzuca swojego męża Dana (Bacon), kobieciarza, lidera zespołu, i w donkiszotowskim poszukiwaniu dobrze sytuowanego mężczyzny, który mógłby ich utrzymywać zabiera swoich dwóch synów w podróż wzdłuż wschodniego wybrzeża, od miasta do miasta. Historia jest opowiedziana z perspektywy młodszego syna, George’a (Lerman). Ta ponadczasowa komedia rozwija się wraz z pokonywaną przez bohaterów drogą przez kraj, i finalnym lądowaniem w Hollywood, gdzie nowe życie wydaje się być możliwe.

Na film zamknięcia wybrano w tym roku Ostatnią akcję. Debiut reżyserski Michała Rogalskiego to rozgrywająca się w realiach współczesnej Warszawy żartobliwa wariacja na temat Złego Tyrmanda, serii Życzenie śmierci i Ocean’s Eleven. Wnuk Zygmunta Zubera dostaje cięgi od ludzi mecenasa Szaro (Piotr Fronczewski) – szarej eminencji przestępczej licy. Zuber (Jan Machulski), zirytowany bierną postawą policji, postanawia wziąć sprawy w swoje ręce. Skrzykuje niedobitki dawnego powstańczego oddziału i wypowiada wojnę mecenasowi Szaro, obmyślając skomplikowaną intrygę, w wyniku której złoczyńca ma trafić za kratki.

Wieczór zamknięcia uświetni film Zemsta Jonniego To. Francuzka Irene, jej mąż Chińczyk oraz ich dwóch synów zostają napadnięci przez nieznanych sprawców w swoim domu w Hong Kongu. Mąż i dzieci giną, Irene trafia do szpitala. Jej ojciec, François Costello, przyjeżdża do córki do Hong Kongu. Pewnego wieczoru jest mimowolnym świadkiem morderstwa niewiernej kochanki lokalnego bossa, którego dokonuje trzech płatnych morderców. Castello pozwala mordercom odejść, a kilka dni później odszukuje ich i prosi o pomoc w odnalezieniu ludzi, którzy postrzelili jego córkę i zabili jej rodzinę.

W ramach cyklu Świat Pod Namiotem będzie można zobaczyć również filmy: Achilles i żółw (reż. Takeshi Kitano), Dorfpunks (reż. Lars Jessen), Druciki (reż. Ireneusz Grzyb i Aleksandra Gowin), Dziecko jeziora (reż. Lucia Puenzo), Handlarz cudów (reż. Jarosław Szoda i Bolesław Pawica), Inna Irena (reż. Andrei Gruzsnizcki), Linia 174 (reż. Bruno Barreto), Mary i Max (reż. Adam Elliot), Operacja Dunaj (reż. Jacek Głomb), Para na życie (reż. Sam Mendes), Światowe życie (Gary Yates), Wciąż na chodzie (reż. Koreeda Hirokazu), Zamarznięta rzeka (reż. Courtney Hunt) i Zift (reż. Javor Gardev).

Na Pokazie specjalnym odbędzie się projekcja filmu Magdalena Jerzego Kawalerowicza. Jerzy Kawalerowicz stworzył film o namiętnościach hamowanych przez kulturę i religię. Jest to historia katolickiego księdza, który ulega urokowi pięknej dziewczyny – tytułowej Maddaleny. Ważną rolę odgrywa w filmie muzyka skomponowana przez Ennio Morricone.

W tym roku uwaga uczestników festiwalu zostanie skierowana na Krystynę Jandę i Jana Machulaskiego. W serii Krystyna Janda. I Bóg stworzył aktorkę zostanie zaprezentowanych dziesięć filmów oraz pięć spektakli Teatru Telewizji z udziałem artystki i dwa dokumenty przybliżające jej postać. W hołdzie Janowi Machulskiemu odbędą się projecje filmów z jego udziałem: Ostatni dzień lataOstatnia akcja,SublokatorVabank.

Niecodzienną możliwość porozmawiania z twórcami będą mieli uczestnicy w czasie spotkań zatytułowanych Lekcje kina – Spowiedź twórcy filmowego. Lekcje kina nie mają charakteru warsztatów. Są bardzo osobistą wypowiedzią reżyserów na temat ich pasji i inspiracji artystycznych. Spotkania będą odbywały się w Małym Namiocie.

Lekcja kina. Spowiedź twórcy filmowego to cykl spotkań do których zapraszamy wybitnych twórców filmowych, by podczas spotkania sam na sam z widzami wyznali na czym polega ich zdaniem magia kina. Czym uwiodła ich sztuka filmowa, co sprawiło że oddają jej swoje życie ? Co ich pasjonuje, jakie filmy były dla nich ważne, o jakich filmach marzą.Michelangelo Antonioni mówił: kręcić film to znaczy żyć, Federico Fellini przekonywał: sztuka filmowa jest jak kobieta – niesie z soba tajemnicę i to mnie w niej pociąga, a Quentin Tarantino krzyczy: kino to jest moja religia! W tym roku na Dwóch Brzegach mamy niezwykłą okazję być świadkami artystycznych wyznań trzech wielkich osobowości: Bruno Barrety (Brazylia), Jerzego Stuhra i Piotra Szulkina. Grażyna Torbicka

Filmowa część Festiwalu Dwa Brzegi obejmuje również cykle Dokument, Na krótką metę, Serial Animowany,  Muzyka, moja miłość, Kocham kino, Wielkie kino na Małym Rynku, Retrospektywa Pawła Kłuszancewa, Dzień z Piotrem Szukinem, Krótka retrospektywa Bruno Baretto i Video.

Część muzyczną festiwalu otworzyli Francis i Olivia Hime wraz ze swoim zespołem, a uświetnią ją jeszcze Jurij Andruchowicz z Karbido, Zespół Noam i spektakl muzyczny Elektrowni Dźwięku. Swoje miejsce na terenie festiwalu znajdą też inne oblicza sztuki, a uczestnicy będą mieli możliwość odwiedzienia wielu wystaw.

Dodaj komentarz