• 2009-09-28

29. Rawa Blues Festival

10 października 2009 roku | Hala Widowiskowo-Sportowa Spodek w Katowicach

Rawa Blues Festival to największy i najstarszy w Polsce festiwal muzyki bluesowej. Impreza odbywa się co roku w Katowicach, nieprzerwanie od 1981. Od roku 1992 festiwal zyskał miano międzynarodowego prezentując najbardziej uznane postaci światowego bluesa, wliczając takie nazwiska jak Koko Taylor, Luther Allison, Junior Wells, Carey Bell, C.J. Chenier, James Blood Ulmer, Nora Jean Bruso i wielu innych.Ten festiwal, pod każdym względem największy, doczekał się najwięcej edycji spośród wszystkich bluesowych mityngów, jakie odbywały się i nadal odbywają w Polsce. Podczas tegorocznej edycji Rawa Blues Festival wystąpi 19 zespołów na dwóch scenach. Wśród gwiazd są takie nazwiska jak Rod Piazza & The Mighty Flyers, Eric Sardinas i Eden Brent.

28. Rawa Blues Festival, Debbie Davies

28. Rawa Blues Festival, Debbie Davies

W tym roku do grona legend, które wystąpiły na Festiwalu, dołączą Rod Piazza & The Mighty Flyers. Od pierwszych nagrań jako lider The Dirty Blues Band w 1967 roku, poprzez wielokrotnie otrzymywane nagrody Blues Music Awards wraz z The Mighty Flyers, niezliczone występy na żywo jak i nagrania z legendarnymi postaciami bluesa, Rod Piazza stworzył standard wirtuozerii, który pozwolił mu na uzyskanie niekwestionowanej pozycji jednego z najbardziej wpływowych żyjących muzyków grających na harmonijce.

Piazza stale otacza się z muzykami, którzy pozwalają mu zaprezentować to najlepsze co ma do zaoferowania. Równocześnie oni sami są wzorcem świeżości, swingu, stylu, gustu i kreatywności – czyli tego, co w bluesie najważniejsze. Trzon jego zespołu pozostaje w takim samym składzie od ponad trzech dekad, co pozwoliło na rozwinięcie swego rodzaju muzycznej telepatii, która nie może zaistnieć bez wieloletniego wspólnego doświadczenia na estradzie i w studio.

Urodzony w 1947 roku, Piazza rozpoczął swą fascynację bluesem w czasach, gdy wielu mistrzów było jeszcze w swych najlepszych latach, a w połowie lat 1960, podczas pierwszej fali revivalu bluesa, już brał w niej czynny udział. Do roku 1970 zdążył wydać pięć albumów  i stać się jedną z ważnych postaci sceny bluesowej zachodniego wybrzeża. We wczesnych latach 70. połączył siły z uczennicą Otisą Spanna Honey Alexander (obecnie jego żoną) grającą na fortepianie, a gdy ponad trzy dekady temu uformował się jego zespół The Mighty Flyers, jego kariera nabrała prawdziwego rozpędu. Od tamtej pory Rod Piazza z The Mighty Flyers zdobył lub został nominowany do każdej możliwej nagrody jaka tylko może zostać przyznana zespołowi bluesowemu, zagrał dosłownie tysiące koncertów na całym świecie, nagrał kilkanaście entuzjastycznie ocenianych płyt, a po drodze stworzył praktycznie nowy styl bluesa będący połączeniem chicagowskiego brzmienia, elementów swingu i jazzu z zachodniego wybrzeża z rytmicznym drive’m wczesnego R&B i rock & rolla. Rod Piazza i The Mighty Flyers są dziś jednym z najlepszych, najbardziej doświadczonych i najbardziej charakterystycznych zespołów bluesowych.

Będący uznanymi dziennikarzami bluesowymi członkowie Rady Artystycznej Festiwalu o zbliżającym się występie:

Piazza jest nie tylko liderem rewelacyjnej grupy, kompozytorem i wokalistą. Przede wszystkim jest wirtuozem harmonijki. Dopracował się własnego brzmienia, głębokiego i mięsistego tonu, potrafi zagrać szalone solo, z wyczuciem spełnia funkcje akompaniatora i wzbogaca harmonię wieloma barwami harmonijki – Ryszard Gloger

Rod Piazza jest dla mnie, obok nieżyjącego już Williama Clarke’a, najważniejszą postacią ze współczesnych harmonijkarzy bluesowych z Kalifornii, wśród których prym wiodą biali muzycy – Marek Jakubowski

W katowickim Spodku będzie można również posłuchać głosu i gry na piano Eden Brent -  wschodzącej gwiazdy bluesa, która ma już na koncie dwie najbardziej prestiżowe nagrody branżowe – Blues Music Awards. Zwyciężyła w kategoriach: Akustyczny Artysta Roku i Akustyczny Album Roku. Jej twórczość to naturalna synteza jazzu, bluesa, soul i popu. Rozwijała swój stylowy śpiew i grę na fortepianie trenując przez 16 lat u nieżyjącego juz pioniera bluesa Boogaloo Ames’a, który ostatecznie nadał swojej protegowanej pseudonim Little Boogaloo.

Gra na fortepianie i śpiew Eden’s Brent obejmuje pełne spektrum od melancholijnego szeptu aż po forte juke joints. Brent zdolna jest do tworzenia naturalnej syntezy jazzu, bluesa, soul i popu, zapraszając słuchaczy do swego leniwego i bujnego świata. Krytycy chwalą jej połączenie stylu Bessie Smith, Diany Krall i Janis Joplin oraz porównują ją do największych jazzowo-popowych gwiazd takich jak Norah Jones czy Sarah Vaughn. Jej głos z nutami whiskey i dymu przypomina, że Greenville (miasto, z którego pochodzi Brent) znajduje się zaledwie kilkaset mil na północ od Nowego Orleanu. Wraz z wydaniem płyty Missisipi Number One, Brent jest już gotowa do zajęcia miejsca jako jeden ze świeżych głosów napędzających amerykańską muzykę. Chip Eagle, wydawca magazynu Blues Revue mówi: w grze i śpiewie Eden Brent można usłyszeć duchy Mississippi w duecie z przyszłością bluesa.

Już dawno po przesłuchaniu płyty nie miałem tak wielkiej ochoty usłyszeć artystę za każdą cenę na żywo. Chodzi o Eden Brent, dziewczynę z południa Stanów, która ma we krwi wszystko co najlepsze w amerykańskiej muzyce. Śpiewa z naturalnym luzem i ekspresją bluesa, jazz, soul i gospel. Ciśnie się wiele porównań od Bessie Smith i Janis Joplin po Arethę Franklin i Dianę Krall. Gwiazda u progu wielkiej kariery? – Ryszard Gloger

Dostałem jej płytę długo przed wakacjami. Po przesłuchaniu dwóch minut powiedziałem: rewelacja! Biorę ją od razu. Ale biorę ją z pianem, bo potrzebny mi wykonawca, który gra solo. Wreszcie chcę pokazać, że biała wokalistka potrafi zaśpiewać jak czarna. Blues cały czas się rozwija, nowi ludzie wchodzą na rynek. Podczas Rawy chcemy również pokazywać w jakim kierunku podąża blues – Irek Dudek, dyrektor Festiwalu

Eden Brent

Eden Brent

Kolejną gwiazdą Festiwalu będzie Eric Sardinas – prawdopodobnie najbardziej rockowy amerykański bluesman, czerpiący inspiracje z tygla wpływów bluesa, R’n'B, gospel, rock and rolla. Podczas wybuchowych koncertów, po których zawsze zbiera gorące owacje, można podziwiać jego wytrawny kunszt gry na sześciostrunowej gitarze.

Sardinas zagrał po raz pierwszy na gitarze w wieku sześciu lat. Swoje inspiracje czerpie on z tygla wpływów R’n'B, gospel, rock and rolla i przede wszystkim – jego ukochanych tradycyjnych form bluesowych. To wszystko znaleźć można w  skomponowanych i nagranych przez niego utworach z nowego albumu. I choć wpływy te nieuchronnie kształtują jego grę, nie ma w niej imitacji. Wszystko jest bowiem zinterpretowane w ramach jego własnego współczesnego bluesrockowego brzmienia. Na nowym nagraniu moc silnika muzycznego Sardinasa wspomagana jest przez pierwszorzędną sekcję rytmiczną składającą się z prowadzącego basu Levella Price’a oraz perkusji Patricka Caccia.

Zbierający pochwały za swoje poprzednie albumy studyjne (Treat Me Right (1999), Devil’s Train (2001) i Black Pearls(2003), Sardinas zbierał wielokrotne owacje za swoje wybuchowe koncerty. Jest weteranem tras koncertowych, dał tysiące występów na całym świecie.

Na Rawa Blues Festival od niemal trzydziestu lat prezentowani są najciekawsi bluesowi wykonawcy zarówno z Polski jak i z zagranicy. Ale na Rawie jest też miejsce dla innych gatunków muzycznych, które mocno z bluesa czerpią – jak rock`n`roll, niepokorne dziecko bluesa. Właśnie dlatego Shakin` Dudi, czyli Irek Dudek i jego rock`n`rollowa załoga świętować będą 25 lat działalności podczas tegorocznej edycji Festiwalu.

28. Rawa Blues Festival, Shakin'Dudi, fot. Łukasz Rak

28. Rawa Blues Festival, Shakin'Dudi, fot. Łukasz Rak

Irek Dudek założył Shakin` Dudi w 1984 roku. Już pierwsze występy wstrząsnęły polską sceną muzyczną. Do kanonu muzyki rozrywkowej przeszły takie utwory jak : Au sza la la la, Za 10 trzynasta, Zastanów się, co robisz i Och, Ziuta. Piosenki te znalazły się na pierwszym longplayu zatytułowanym Złota Płyta. Przez 3 lata zespół cieszył się ogromną popularnością, którą zawdzięczał zarówno przebojowej muzyce Dudka i ironicznym tekstom Darka Duszy, jak i niesamowitym, pełnym ekspresji koncertom. Po 3 latach Shakin` Dudi zawiesił działalność, a Irek Dudek powrócił do bluesa. Lecz co jakiś czas jego niespokojna natura dawała znać i Shakin` Dudi znów szalał na scenie. Fascynacja neoswingiem przyniosła dwa studyjne albumy: Platynową płytę (1999) i Płytę roku (2002). W 2008 roku w 2 dni Dudek wraz z kolegami nagrali Złotą płytę – ciąg dalszy, na której Shakin Dudi powrócił do stylowego rock`n`rolla z lat pięćdziesiątych.

Podczas tegorocznej edycji Rawa Blues Festival zespół zaprezentuje specjalnie przygotowany program, podsumowujący muzyczną podróż Shakin` Dudiego przez krainę klasycznego rock`n`rolla, neoswinga i punk`n`rolla. Szykuje się kilka muzycznych niespodzianek, będą oczywiście też największe przeboje, niekoniecznie w starych aranżacjach. Jak zwykle można liczyć na dynamiczny i energetyczny show. Szczególnie, że ostatnimi czasy przed występami Dudek mobilizuje zespół hasłem Gryźć trawę! Mamy gryźć trawę!

Ponadto, na festiwalową publiczność czeka kilkanaście godzin muzyki zespołów wyselekcjonowanych i zaproszonych przez Radę Artystyczną Festiwalu.

Na Dużej Scenie przed koncertem finałowym wystąpią:

 • Hoo Doo Band
 • The Moongang
 • Karolina Cygonek
 • Paweł Szymański
 • J.J. Band
 • Grzegorz Kapołka
 • L.R.Phoenix and Mr. Mo’Hell (Finlandia)

A wcześniej, na Małej Scenie zagrają:

 • BandaBand
 • Śląskie Ministerstwo Blues’a
 • Przytuła & Kruk
 • Gosia Werbińska i Błażej Pawlina
 • Droga Ewakuacyjna
 • Old Wave
 • Southern Cross
 • Doktor Blues

1 komentarz do artykułu “29. Rawa Blues Festival”

 1. Szymon

  dwa bilety na rawa blues festiwal plyta cena 60 zł za sztuke, do ewentualnej negocjacji. kontakt 502237051

Dodaj komentarz