Alementarz

Od 5 września do 4 października 2009 roku | Galeria Sztuki Najnowszej - Miejski Ośrodek Sztuki w Gorzowie Wielkopolskim

Łódź Kaliska jest jedną z pierwszych anarchistycznych grup powstałych przed stanem wojennym. Założona 8 września 1979 roku tuż po usunięciu z V Ogólnopolskich Fotograficznych Spotkań Młodych w Darłowie Adama Rzepeckiego, Andrzeja Świetlika, Marka Janiaka i Andrzeja Wielogórskiego. Przy piwie i frytkach w PTTK-owskim hotelu stworzyli oni ideę formacji, która od początku działalności bazowała na akcjach anarchistycznych i obscenach, które zakłócały i przedrzeźniały ówczesny oficjalny świat sztuki.

"A is for Aeroplane", Andrzej Wielogórski

"A is for Aeroplane", Andrzej Wielogórski

Pierwsza wspólna akcja, która odbyła w trakcie trwania pleneru w Darłowie, miała  formę ulicznego happeningu i polegała na przegrodzeniu ulicy płachtą długiego, czarnego materiału. Charakter tego działania w istotny sposób współkształtuje jego tytuł: Przegrodzenie ulicy czarną szmatą dla zrobienia zamieszania i odwrócenia uwagi w celu narzucenia białej szmaty na grupę osób, skrępowania ich i walenia po dupach. Działąnia Łodzi Kaliskiej często przybierały formę ludycznego, czasem też dosadnego, czy wręcz obraźliwego komentarza do ówczesnej polskiej sztuki neoawangardowej.

Parodią typowych dla neoawangardy formy, techniki, gesty i strategie, członkowie Łodzi Kaliskiej (którzy sami wcześniej nawiązywali do problematyki fotomedialnej) sprowadzali je do ich dosłownego, trywialnego znaczenia i wykpiwali ich jałowość, ich pozorny, powierzchowny charakter oraz nadmierne roszczenia wykorzystujących je artystów. Było to typowe prześmiewcze naśladowanie. W tym roku Łódź Kaliska obchodzi hucznie swoje 30-te urodziny.

Wyprodukowana przy wsparciu finansowym galerii Atlas Sztuki, wystawa Alementarz jest największym wspólnym przedsięwzięciem grupy. Kolekcję tworzą przygotowane przez artystów indywidualnie serie plansz fotograficznych powiązane ze sobą postaciami Ala i Ali, głównych bohaterów wystawy. Modele Ali i Alego zostały wykonane na zlecenie Kaliskich przez artystę rzeźbiarza, który w opracowaniu cech fizycznych manekinów wzorował się na fotografiach autentycznych postaci tzw. nowych Polaków Chinki i Araba.

Uniwersalne figury obywateli świata w rękach artystów stały się pretekstem do podniesienia na forum własnej sztuki aktualnych kwestii społecznych. Zagadnienia kultury, tożsamości i globalnej komunikacji pojawiły się na różnych poziomach prezentowanych prac. Obserwując proces przeobrażania się współczesnych kultur narodowych artyści Łodzi Kaliskiej zaproponowali edukację podstawową, czyli Alementarz. Wzorując się na pierwowzorze Elementarza Mariana Falskiego, artyści skonstruowali własny wizualny podręcznik do nauki początkowej. Wśród haseł wprowadzonych za pomocą obrazowej reprezentacji znalazły się m.in.: Abroad, Absent, Abstineny, Account itp. Część projektów została pomyślana jako rebusy zachęcając widza do podjęcia interakcji z dziełem. Fragment tekstu Marty Pierzchały, Łódź 2009

Łódź Kaliską tworzą:

Marek Janiak (ur. w 1955 r. w Łodzi) architekt i fotograf, doktor habilitowany, wykłada fotografię i projektowanie wnętrz w Instytucie Architektury i Urbanistyki, Architektury Wnętrz Politechniki Łódzkiej, w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi i WSHE. Od 1991 roku jest prezesem Zarządu Fundacji Ulicy Piotrkowskiej.

Adam Rzepecki (ur. w 1950 r. w Krakowie) studiował historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Koneser wina. Wytrawny znawca kobiet. Pracuje jako majster zmianowy w Zakładach Wodociągów w Krakowie.

Andrzej Świetlik (ur. w 1952 r.) zawodowy fotograf. Od trzydziestu lat w Warszawie; przyjaciel wszystkich miejscowych artystów i artystek. W grupie Łódź Kaliska przez ostatnich 10 lat zajęty wyłącznie pracą koncepcyjną. W wolnych chwilach kończy kilka kartonowych modeli samolotów z czasów I Wojny Światowej.

Andrzej Wielogórski (pseud. Makary) ur. 1952 r. w Łodzi. Prezes Stowarzyszenia Artystycznego Łódź Kaliska. Pracuje na Uniwersytecie Łódzkim od 1973 r. Członek ZPAF. W Łodzi Kaliskiej uważany za żywe dzieło sztuki. W wolnych chwilach zbiera huby leśne.

Andrzej Kwietniewski (ur. w 1949 r. w Łodzi) studiował biologię na Uniwersytecie Łódzkim, w latach 1996-2002 działał też w Fundacji Ulicy Piotrkowskiej. Od marca 2007 r. członek w stanie spoczynku.

Dodaj komentarz