• 2009-09-22

Ingrid Ledent. Ciągłość Pamięci

Od 17 września do 15 listopada 2009 roku | Galeria Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie

Belgijska artystka Ingrid Ledent – laureatka Grand Prix Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie w 2006 r. – do perfekcji opanowała technikę litografii, która w połączeniu z drukiem cyfrowym przynosi w efekcie dzieła o niezwykle oryginalnej, niepowtarzalnej ekspresji. Pozornie abstrakcyjne prace są w rzeczywistości swoistym autoportretem Ledent. To bezpośredni, bardzo osobisty wizualny przekaz, w którym artystka wykorzystuje odwzorowane fragmenty swojego ciała: fałdów i załamań skóry, oczu, warg, uszu, nosa.

CONTINUUM ININTEROMPU (detal), litografia i druk cyfrowy na papierze Zerkall zamontowanym na aluminium, 100cm x 65cm, 2009

CONTINUUM ININTEROMPU (detal), litografia i druk cyfrowy na papierze Zerkall zamontowanym na aluminium, 100cm x 65cm, 2009

W Galerii MCK prezentowane są regularnie wystawy artystów, którzy zdobyli Grand Prix Międzynarodowego Triennale Grafiki. Pokazano już prace Gunthera Dollhopfa, Toshihiro Hamano, Mersada Berbera i Davidy Kidd. Zanim Ingrid Ledent otrzymała Grand Prix MTG w 2006 r., była już wielokrotnie nagradzana (m.in. Grand Prix na Międzynarodowym Biennale Grafiki w Pradze w 2001 roku.). Jury MTG w Krakowie w 2006 roku nagrodziło jej cykl grafik zatytułowany Samospełniający się czyn I, II, III.

Ingrid Ledent urodziła się w 1955 r. w Brasschaat w Belgii. Ukończyła Królewską Akademię Sztuk Pięknych w Antwerpii, gdzie od 1984 r. jest profesorem litografii. Ogromne znaczenie miała dla niej nauka w znanej pracowni Rudolfa Broulima w Pradze. To temu mistrzowi zawdzięcza prawdziwą fascynacje tą techniką i pasję eksperymentowania w łączeniu jej z różnymi, nowymi środkami.

Czas to główny motyw jej sztuki. Upływ czasu, jego odmierzanie, ale także analizowanie czasu jako indywidualnego wewnętrznego doświadczenia jednostki – to najważniejsze zagadnienia, które porusza w swojej sztuce Ledent. Użycie zdjęć własnej skóry staje się metaforą – wizualizacją trwania. Jak mówi na mojej skórze jest dalej jakaś cząstka tego, z czego składała się ona, gdy byłam dzieckiem. Teraz się starzeje, ale podoba mi się jej struktura.

Z kolei bardzo specyficzne działania artystki w przestrzeni zaliczyć można już do sztuki instalacji. Artystka lubi wchodzić swoimi działaniami w bezpośredni kontekst danego miejsca dokonując aneksji danej przestrzeni.Na wystawie w galerii MCK obok litografii, obiektów przestrzennych znajdą się również projekcje video.

Prof. Witold Skulicz, Prezes SMTG:

Prace Ingrid Ledent nie krzyczą, nie eksplodują na zewnątrz lawiną kształtów. Jej przeżycia toczą się w ciszy i to jest siła jej twórczości. To jest sztuka, która prosi o współudział, o moment refleksji.

Richard Noyce, Przewodniczący Jury MTG w 2006 r.:

Grafika staje się coraz ważniejszym elementem sztuk wizualnych XXI w., a Ingrid Ledent jest jedną z najbardziej twórczych i uznanych artystek w tej dziedzinie.

Willem Elias, Uniwersytet Vrije, Bruksela, Prezes Hoger Instituut voor Schone Kunstem:

Najważniejszą cechą szczególną prac Ingrid Ledent jest jej podążanie za tradycją: choć nie jest jej wierna, do zdrady nie dochodzi. Stosując nowe media, pozwoliła przeżyć starym technikom.

Ingrid Ledent,"Samospełniający się czyn III"

Ingrid Ledent,"Samospełniający się czyn III"

Wystawa przygotowana została we współpracy ze Stowarzyszeniem Międzynarodowe Triennale Grafiki i wpisana jest w program tegorocznego Triennale.

Wystawa została włączona do programu Kongresu Kultury Polskiej.

Wystawa zorganizowana przy wsparciu Rządu Flandrii oraz Brussels Airlines.

Galeria Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie
Kraków, Rynek Główny 25, wt-nd 10.00-18.00

Dodaj komentarz