• 2009-09-25

Tomek Rygalik. Od zmierzchu do świtu

Od 2 do 17 października 2009 roku | Galeria Design – BWA Wrocław

Genotyp to zespół wszystkich genów, warunkujący właściwości dziedziczne danego organizmu. Na poziomie projektowania hasło to odnosi się do prezentacji konkretnego produktu na tle całej jego rodziny, która najczęściej nie wchodzi do sprzedaży. Kontekst ten pozwala przedstawiać przedmiot w jego różnych wariantach, najczęściej odrzuconych w procesie urynkowienia. Obiekty z serii Genotype prezentują kontrolowany sposób podobieństwa – barwy, proporcji i skali. Precyzyjnie dobrane elementy tworzą rodzinę produktów w ich efektownej różnorodności. Zostały wykonane z gładkiego, świetlistego materiału i reinterpretują klasyczną, stojącą lampę z abażurem na nodze.

Tomek Rygalik, "Genotype"

Tomek Rygalik, "Genotype"

Instalacja świetlna Genotype otwiera nowy sezon galerii, zatytułowany: Produkt ważny do: 15.01.2010. Przez cztery miesiące pokazywane będą wybrane projekty product design, a wśród nich, poza realizacją Tomka Rygalika: futurystyczne wizje kuchennego AGD, ostateczne pożegnanie z Poor Design (Bartosz Mucha) oraz szkło czeskie w oszałamiającej scenografii zimowej zaprojektowanej przez Maxima Velcovsky’ego z Qubus Design. W trakcie trwania sezonu odbędą się spotkania z teoretykami oraz praktykami dizajnu.

Tomek Rygalik należy to ścisłego grona współczesnych dizajnerów, których postawy łączą doskonałe przygotowanie warsztatowe, świetną znajomość aktualnego kodu wizualnego oraz oryginalną refleksję nad dziedziną projektowania. Jest jednym z najczęściej cytowanych i rozpoznawanych polskich dizajnerów na całym świecie. Z dużym zaangażowaniem łączy funkcje projektanta, kuratora, charyzmatycznego pedagoga i promotora młodego polskiego dizajnu oraz konsultanta. W swoich publicznych wystąpieniach mobilizuje do krytycznego spojrzenia na dizajnerskie status quo, w którym dominuje udziwnienie produktu i bezrefleksyjne podrażnianie rzeczy. W październiku w Galerii Design – BWA Wrocław wystąpi w podwójnej roli. Projektanta – pokaże najnowszą serię lamp z DuPont™ Corian® oraz wykładowcy.

Tomek Rygalik urodził się w Łodzi. Studiował Architekturę i Urbanistykę na Politechnice Łódzkiej oraz Industrial Design na Pratt Institute w Nowym Jorku (1999 BA/Hons). Był konsultantem takich marek jak Kodak, Polaroid, MTV, PerkinElmer, Dentsply, Uniliver, DuPont. W 2003 r. rozpoczął studia podyplomowe na Royal College of Art (2005 MA RCA), gdzie po otrzymaniu dyplomu został pracownikiem naukowym. Założył firmę w Londynie i Łodzi (Tomek Rygalik Studio).

Współpracuje m.in. z Moroso, Artek, Iker, Noti, Heal’s, ABR, Ideal Standard. Prowadzi pracownię projektowania na Wydziale Wzornictwa Przemysłowego ASP w Warszawie (PG13). Laureat wielu prestiżowych nagród, m.in. First Prize Award w 2006 International Bombay Sapphire Martini Glass Design Competition, BSI Environmental Design Award 2005 i Rosenthal Design Award 2004. Finalista międzynarodowego konkursu The British Council’s International Young Design Entrepreneur of the Year 2007.

Tomek Rygalik, "Genotype"

Tomek Rygalik, "Genotype"

Jego projekty można było zobaczyć na wystawach w Londynie: Park Products (2004), aRCAology (2005), Talent/Talento (2005), Like Nowhere Else (2005), Innovation (2005), Human Frame (2006), 100% East (2006), Bombay Sapphire Experience (ekspozycja stała), a także na Rosenthal Design Convention w Monachium (2004), Talent/Talento w Mediolanie (2005), Nude w Walencji (2005), SaloneSatellite w Nowym Yorku (2006), Honda Project in the Puck Building w Tokio (2006), 100% Design w Tokyo (2006), Made in Poland w Berlinie i Frankfurcie. Jego projekty prezentowane były na stoiskach międzynarodowych targów w Mediolanie, Kolonii, Walencji i Poznaniu. Znajdują się też w kolekcji wzornictwa Muzeum Narodowego w Warszawie.

W dniu otwarcia wystawy 2 października o godz. 19.00 odbędzie się wykład Tomka Rygalika Istota rzeczy - spotkanie z dizajnerem, którego tematem będą alternatywne strategie projektowania.

Tomek Rygalik
Od zmierzchu do świtu
Od 2 do 17 października 2009
Galeria Design – BWA Wrocław

Dodaj komentarz