• 2009-10-08

9. Konkurs Gepperta

Od 9 października do 22 listopada 2009 roku | Galeria Awangarda BWA Wrocław

Kolejna edycja konkursu dedykowanego wyłącznie młodemu polskiemu malarstwu. Specjalna formuła tego wydarzenia, polegająca na zgłaszaniu jego uczestników przez wybitnych organizatorów i komentatorów życia artystycznego, stanowi o jego jakości i mocy poruszania dyskusji, która zawsze odbija się szerokim echem w świecie sztuki.

Piotr Wysocki, "Zbliżenie", Video

Piotr Wysocki, "Zbliżenie", Video

Konkurs E. Gepperta koncentruje się nie tylko na zadaniu wskazania nazwisk i dzieł. Udział kuratorów, dydaktyków i teoretyków sztuki pobudza zawsze do istotnych podsumowań i dyskusji na temat nowych impulsów i tendencji we współczesnym polskim malarstwie, współtworząc jego obraz na kolejne dwa lata. Skupiając się na zagadnieniu malarstwa i malarskości, konkurs odzwierciedla, co nieuniknione, również szersze zjawiska, które określają jego relacje z innymi mediami. Nie zawsze operując jedynie tradycyjnym blejtramem i farbą, niejednokrotnie sięgając po takie nośniki jak wideo czy instalacja, artyści odnoszą się do fascynującej siły i inspiracji płynącej z malarstwa. Tę dynamikę zmiennego pulsu malarstwa jako medium wśród innych mediów i strategii artystycznych, w sposób maksymalnie otwarty, konkurs usiłuje w każdej swojej kolejnej edycji reprezentować, śledzić i odzwierciedlać.

Zgodnie z misją konkursu, utworzonego w 1989 roku jako platforma konfrontacji i promocji debiutujących malarzy, kolejne edycje, mimo iż odbywają się na nieco różnych zasadach, restrykcyjnie ograniczają limit wiekowy uczestników. W tym roku w konkursie mogą brać udział malarze, którzy ukończyli uczelnie artystyczne maksymalnie trzy lata temu. Organizatorom zależy na wyszukaniu najlepszych i najciekawszych osobowości artystycznych, a jednocześnie możliwości zaprezentowania najszerszego w Polsce spektrum nowych, debiutujących twórców. W poprzednich edycjach konkursu brali udział tak świetni dziś malarze jak Wilhelm Sasnal, Zbigniew Rogalski, Grzegorz Sztwiertnia, Paulina Ołowska, Laura Pawela oraz wielu, wielu innych.

Podczas uroczystego otwarcia 9. Konkursu Gepperta rozdane zostały nagrody dla debiutujących polskich malarzy.

Jury w składzie: Adam Budak (kurator sztuki współczesnej, Kunsthaus w Graz), Andrzej Klimczak-Dobrzaniecki (prof. ASP we Wrocławiu), Stanisław Kortyka (prof. ASP we Wrocławiu), Anna Markowska (prof. Uniwersytet Wrocławski), Dorota Monkiewicz (Prezes Fundacji Zbiorów Sztuki Współczesnej, Muzeum Narodowe w Warszawie, Wicedyrektorka Wydziału Kultury ds. Muzeum Współczesnego we Wrocławiu), Jarosław Suchan (Dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi), Hanna Wróblewska (Wicedyrektorka Zachęty Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie)

na tajnym posiedzeniu w dniu 8 października 2009 r. zadecydowali o przyznaniu następujących nagród:

Grand Prix Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (30 000 PLN):
Sławomir Czajkowski za instalację malarską: All the drags in this world won’t save us from ourselves, 2009

Nagroda Prezydenta Miasta Wrocławia (20 000 PLN):
Piotr Wysocki za wielokanałową instalację video: Zbliżenie, 2008

Nagroda Rektora Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu (5 000 PLN):
Justyna Sztela za instalację i malarstwo: Szafka czerwonego pająka, 2009

Nagroda Dyrektowa BWA Wrocław – Galerie Sztuki Współczesnej (5 000 PLN):
Szymon Kobylarz za instalację i malarstwo: Jonolot, wersja fake, 2008-2009

Wystawa pokonkursowa zostanie pokazana nie tylko w BWA Wrocław, planowana jest również — podobnie jak w roku 2007 — jej ekspozycja w innych miastach Polski. Katalog wystawy zaprezentuje sylwetki wszystkich uczestników konkursu oraz reprodukcje wybranych do konkursu prac (cały nakład katalogu ostatniej edycji został sprzedany jeszcze w czasie trwania wystawy we Wrocławiu).

Uczestnicy:

Justyna Adamczyk uzyskała dyplom Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu w pracowni prof. Piotra Błażejewskiego w 2007 r. W latach 2006–2008 była członekiem zarządu Fundacji ArtTransparent. Jest stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, 2005/2006. Nagrody: kwalifikacja do konkursu Bielska Jesień, 2009; wyróżnienie na Promocjach w Legnicy, 2007 r.

Magdalena Bicz uzyskała dyplom na wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie w pracowni prof. Jacka Wojciechowskiego w 2006 r.

Agata Biskup uzyskała dyplom krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni prof. Andrzeja Bednarczyka w 2006 r. Artystka uzyskała stypendium Twórcze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2009 r.; stypendium Twórcze Fundacji Grazella im. Anny Marii Siemizeńskiej w 2008 r.; stypendium Twórcze Miasta Krakowa w 2007 r.; stypendium daad na Akademie der Bildende Künste w Nürnberg, Niemcy, 2005/06. Uzyskała drugą Nagrodę Prezydenta Miasta Bielsko-Białej oraz wyróżnienie redakcji Exit na 38. Biennale Malarstwa Bielska Jesień, Galeria Bielska bwa, Bielsko Biała, 2007 r.

Aleksandra Bujnowska uzyskała dyplom warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni prof. Jarosława Modzelewskiego w 2006 r. W 2004 roku ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Artystka otrzymała nagrody: Główną Nagrodę Banku bph za wystawę dyplomową, 2006 r.; Nagrodę Józefa Szajny za wystawę dyplomową, 2006 r.; wyróżnienie za udział w Warszawskim Festiwalu Fotografii, 2005 r. W ramach stipendium odbyła pobyt rezydencyjny Residence d’Artistes galerii Angle Art Contemporain w Saint-Paul-Troix-Chateaux, 2009 r.

Sławomir Czajkowski uzyskał dyplom na wydziale Edukacji Artystycznej Uniwersytetu Zielonogórskiego w pracowni Ryszarda Woźniaka 2006 r. Artysta uzyskał wyróżnienie w kategorii ilustracja, Magazyn Exclusiv, 2006 r., 2005 r.; pierwsze miejsce w kategorii malarstwa Salon Jesienny, Żary, 2005 r.; wyróżnienie w kategorii malarstwo Salon Jesienny Żary 2003 r..

Aleksandra Czerniawska uzyskała dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni prof. Leona Tarasewicza 2008 r. Uzyskała stypendium na Staatliche Akademie der Bildenden Künste Stuttgart, 2007 r. Artystka jest laureatką konkursu Samsung Art Master, 2008 r.

Jakub Czyszczoń uzyskał dyplom poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych w 2008 roku. Artysta uzyskał stypendium zagraniczne w Hogeskole Oslo w Norwegii, 2005 r.

Paweł Dunal uzyskał dyplom warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni prof. Jarosława Modzelewskiego w 2008 roku.

Agnieszka Gębska uzyskała z wyróżnieniem dyplom poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni prof. Stefana Ficnera, obecnie jest asystentką w pracowni malarstwa ASP w Poznaniu. Artystka otrzymała wyróżnienie za pracę dyplomowa, 2007 r. Jest stypendystką University of Tennessee, Knoxville, USA, 2005 r.

Paulina Kara, "Przystanek Instalacja wieloelementowa", rok 2009

Paulina Kara, "Przystanek Instalacja wieloelementowa", rok 2009

Grupa Krecha została utworzona w 2006 r. w Gdańsku. Stały skład grupy to: Maciej Salamon (dyplom w pracowni prof. Krechowicza na wydziale Grafiki asp w Gdańsku w 2008 r.), Maciej Chodziński (dyplom w pracowni prof. Krechowicza na wydziale Grafiki asp w Gdańsku w 2008 r. oraz praca magisterska na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Gdańskiego 2006 r.), Marcin Sosiński (dyplom w pracowni prof. Jerzego Krechowicza na wydziale Grafiki asp w Gdańsku w 2006 r.) i Michał Sosiński (absolutorium w pracowni prof. Jerzego Krechowicza na Wydziale Grafiki asp w Gdańsku 2009 r.). Artyści mieszkają i pracują w Gdańsku i Warszawie. Grupa uzyskała nagrodę Gazety Wyborczej Trójmiasto, Sztorm Roku 2008 w dziedzinie plastyki, 2009 r.

Róża Janiszewska uzyskała dyplom krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni Grzegorza Sztwiertni i Zdzisława Sałaja 2008 r. Jest absolwentką historii sztuki na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.

Paulina Kara dyplom uzyskała na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie w pracowni prof. Jacka Wojciechowskiego, 2006 r.

Szymon Kobylarz uzyskał dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach w 2007 r. Obecnie jest asystentem w pracowni prof. Zbigniewa Blukacza w ASP Katowicach. Otrzymał nagrodę za najlepszy dyplom na kierunku malarstwo ASP w Katowicach w 2007 r., wyróżnienie w Ogólnopolskim Biennale Szkół Plastycznych w Bielsku Białej w dziedzinie malarstwo, 2001 r., zdobył trzecie miejsce w konkursie TVP2 Dolina kreatywna w dziedzinie plastyka, 2006 r. Otrzymał stypendium Marszałka Województwa Śląskiego 2009 r., stypendium Ministra Kultury, 2005 r.

Marcin Kuligowski uzyskał dyplom wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni prof. Wiesława Gołucha, 2008 r., jest absolwentem Autorskiego Studium Projektowania Plastycznego we Wrocławiu.

Kordian Lewandowski uzyskał dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, w pracowni prof. Witosława Czerwonki w 2008 r. Artysta brał udział w projekcie Documenta as a Fiction, Gdańsk/Kassel, 2007 r.; w warsztatach Medianacje 3, Modelarnia, Gdańsk, 2007 r.; Medianacje 2, Modelarnia, Gdańsk, 2006 r.

Jasmina Metwaly uzyskała dyplom poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni prof. Wojciecha Łazarczyka i prof. Jerzego Kałuckiego 2006 r. Ukończyła Byam Shaw School of Art at Central Saint Martins w Londynie, Postgraduate Diploma 2008–2009.

Bartłomiej Siegmund uzyskał dyplom poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu w pracowni prof. Piotra Kowalskiego w 2008 r. Otrzymał stypendium Prezydenta Miasta Bielska Białej.

Justyna Adamczyk, „Szminia” seria zawiera 20 prac malarskich, technika własna, wymiary 60x70cm, rok 2009

Justyna Adamczyk, „Szminia” seria zawiera 20 prac malarskich, technika własna, wymiary 60x70cm, rok 2009

Katarzyna Skupny uzyskała dyplom krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Antoniego Porczaka 2006 r. Jest stypendystą programów: Visegrad Fund – rezydencja w Space Gallery w Bratysławie, 2007 r.; Socrates – Erasmus, Academy of Fine Arts, Braunschweig, 2003/04.

Justyna Sztela uzyskała dyplom krakowskiej Akademii Sztuk Pieknych w Krakowie w pracowni prof. Adama Wsiołkowskiego.

Michał Szuszkiewicz uzyskał dyplom warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni prof. Jarosława Modzelewskiego.

Urszula Wasielewska uzyskała dyplom gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni prof. Macieja Świeszewskiego w 2008 roku. Otrzymała stypendium Miasta Gdańska, 2009 r., stypendium Prezydenta Gdańska przyznane na organizację międzynarodowego pleneru artystycznego Konarzyny, 2008 r.; stypendium Prezydenta Gdańska, 2005 r.

Anna Wybierała uzyskała dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu u prof. Piotra Kurki w Pracowni Działań Intermedialnych oraz u prof. Andrzeja Syski w Pracowni Transformacji Przestrzeni i Mediów w 2008 roku. Otrzymała I nagrodę na II Warszawskim Biennale Sztuki Mediów w 2007 roku.

Piotr Wysocki uzyskał dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni prof. Jarosława Modzelewskiego oraz pracowni prof. Grzegorza Kowalskiego w 2008 r. Artysta otrzymał pierwsze miejsce w konkursie im. Lecha Tomaszewskiego, ASP Warszawa, 2008 r., nominację do Paszportu Polityki z dziedziny sztuk wizualnych, Warszawa, 2008 r.; nagrodę specjalną Ewy Tomaszewskiej za pracę dyplomową, Warszawa, 2008 r.

Julia Zborowska uzyskała dyplom krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni prof. Andrzeja Bednarczyka w 2008 r. Artystka kontynuuje studia w Akademie der Bildenden Kunste w Wiedniu. Otrzymała pierwszą nagrodę za wideo The Meeting of the Models, Underdog Film Festival, Wiedeń, 2006.

Adamczyk Justyna, Bicz Magdalena, Biskup Agata, Bujnowska Aleksandra, Czajkowski Sławomir, Czerniawska Aleksandra, Czyszczoń Jakub, Dunal Paweł, Gębska Agnieszka, Grupa Krecha, Janiszewska Róża, Kara Paulina, Kobylarz Szymon, Kuligowski Marcin, Lewandowski Kordian, Metwaly Jasmina, Siegmund Bartłomiej, Skupny Katarzyna, Stachyra Michał, Sztela Justyna, Szuszkiewicz Michał, Wasielewska Urszula, Wybierała Anna, Wysocki Piotr, Zborowska Julia.

Uczestników nominowali: Bogna Burska, Jan Gryka, Łukasz Guzek, Wojciech Kozłowski, Dominik Lejman, Paweł Leszkowicz, Anna Mituś, Jarosław Modzelewski, Stanisław Ruksza, Stach Szabłowski, Grzegorz Sztwiertnia, Ewa Tatar/ Dominik Kuryłek, Krzysztof Wałaszek

Kuratorzy: Patrycja Sikora, Piotr Stasiowski (BWA Wrocław) / Wojciech Pukocz, Michał Sikorski (ASP we Wrocławiu)

Organizatorem konkursu jest BWA Wrocław i Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Projekt zrealizowany został dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Miasta Wrocławia.

Sesja ekspercka odbyła się: 12-13.05.2009 w auli ASP we Wrocławiu
Wystawa: 09.10 – 22.11.2009 w galerii Awangarda BWA Wrocław
Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród: 9.10.2009 o godz. 19.00 w galerii Awangarda BWA Wrocław

Galeria Awangarda, ul. Wita Stwosza 32, Wrocław
Galeria czynna codziennie oprócz pon. w godz. od 11.00 do 18.00

Dodaj komentarz