• 2009-10-30

Dreaming about Speed and Adventure

Od 6 do 29 listopada 2009 roku | Galeria Miejska Arsenał w Poznaniu

Wystawa prac Zuzanny Janin Dreaming about Speed and Adventure składa się głównie z nowych projektów nad którymi artystka pracowała w ciągu ostatnich kilku lat. Autorka podejmuje w nich znane z jej wcześniejszych dokonań tematy tożsamości, czasu, dojrzewania i przemijania, ale czyni to z innej niż dotychczas perspektywy, tworząc kolejny wariant rekonstrukcji tożsamości.

janin_pasygr_solaris_III_91

Zuzanna Janin, "Dreaming about Speed and Adventure"

Zuzanna Janin wykorzystując nowoczesne środki wyrazu wnika głęboko w emocje ludzkie, wydobywa intymne zwierzenia. Wspomnienia i wrażenia z młodości, obecne w teraźniejszości jako kolekcja młodzieńczych buntów, wzlotów, uniesień, skontrastowane zostają ze światem emocjonalnym dorosłego człowieka, w którym coraz większą rolę odgrywają rozmyślania na przemijaniem, upływem czasu. Artystka snuje refleksje na temat kultury, muzyki, która staje się formą ucieczki, przetrwania, przechowania młodzieńczej wrażliwości, potrzeby tworzenia traktowanej jako sposób odnalezienia się w życiu.

Wystawa Dreaming about Speed and Adventure to projekt intertekstualny, a także intersubiektywny, sięgający do doświadczeń i przeżyć Zuzanny Janin, jej prywatnych doświadczeń, ale bliskich także większości ludzi. To przenikanie znaczeń, symboliczne przesycenie zostaje wykorzystane także w warstwie materialno-realizacyjnej. Ekspozycja skonstruowana jest jako wielo perspektywiczna konstelacja ekranów i odbiorników telewizyjnych, tworząc spójną, choć bardzo zróżnicowaną siatkę znaczeń. Instalacje wideo, wyposażone także w efekty dźwiękowe stwarzają swoisty polilog, wywołują wrażenie dźwiękowego labiryntu, który choć pełen rozmaitych ścieżek, paradoksalnie tworzy otwartą przestrzeń, w której tropy wyznaczają miejsca naznaczone, wyróżnione przez czas, miejsca szczególnie nasiąknięte emocjonalnymi stanami artystki. Prezentowany w Arsenale projekt Zuzanny Janin oddziałuje bardzo intensywnie na widza, nie unikając konfrontacji z nim. Artystka przetwarza doświadczenia, konstruuje wciąż nowe, odmienne punkty widzenia, lecz zasadniczy problem pozostaje ten sam – pamięć. Pamięć analizowana jest wielowątkowo, jako pamięć emocji, ciała, kulturowego bagażu, intelektualnego doświadczenia.

Jak pisze Olga Tokarczuk w tekście na temat twórczości Zuzanny Janin: udaje jej się przyłapać czas w jego przerażających dla człowieka ograniczeniach, ujawnić jego fragmentaryczność i skokowość. Czas porusza się skokami; ludzka świadomość przyszpila pojedyncze momenty, kawałeczki czasu, z nich układa całe sekwencje.

Trzy dominujące elementy wystawy to:
All that Music! – 6 projekcji wideo pokazanych symultanicznie, prezentujących młodych pasjonatów, nastolatków grających muzykę, przedstawionych w czasie ćwiczeń w domu, w swoich pokojach, wśród prywatnych rzeczy,
Dreaming about Speed and Adventure – zespół instalacji przestrzennych i rzeźb,
Majka from the Movie – wideo na podstawie serialu z lat 70. Szaleństwa Majki Skowron, prezentacja w Arsenale to pierwsza wersja projektu, który zaplanowany jest docelowo jako serial artystyczny.

Zuzanna Janin – rzeźbiarka, autorka instalacji, wideoinstalacji, fotografii, akcji i działań performatywnych. Studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w latach 1980-1987. Artystka podejmuje próby eksperymentów formalnych i treściowych wychodząc poza ramy tradycyjnie rozumianej sztuki. Zajmuje się tematyką miejsca (Pokrowce – przestrzenne instalacje), pamięci (Moja pamięć – projekt ze sztucznej mgły, praca internetowa) i czasu (nakładane fotografie z serii Idź za mną, zmień mnie, już czas). Jest autorką rysowanych w przestrzeni rzeźb z drutu i waty cukrowej (rzeźby Słodka dziewczyna, Słodki chłopak) oraz działań performatywnych / symulacji; jak wideoinstalacja Walka, w której walczyła na ringu w sfingowanej walce z zawodowym bokserem. W latach 2002-2003 stworzyła wielowątkowy performatywny projekt para-dokumentalny Widziałam swoją śmierć, polegający na symulacji niebytu samej artystki.

Od 2004 jest twórczynią fikcyjnej telewizji o sztuce studio_telewiZyJne: prowadzi ART_TALK_SHOW z ludźmi sztuki w warszawskiej niezależnej galerii sztuki współczesnej lokal_30, której jest współtwórczynią wraz z Agnieszką Rayzacher i Michałem Suchorą. Jest autorką projektu łączącego naukę ze sztuką – Galeria Sztuki Polskiej na okładkach naukowej Serii Antropologicznej, wydawanej przez PIW od 2006 roku – za który otrzymała wyróżnienie Najpiękniejsza książka roku 2006.

Od 2003 roku pracuje nad serią przestrzennych prac rzeźbiarskich z cyklu Rzeźby Demokratyczne. Pasygrafia oraz serią prac wideo, w których pokazuje skomplikowane emocjonalnie relacje między ludźmi (Pomiędzy), a także sytuacje wytworzone między ludźmi i ich marzeniami i pasjami: (Dreams, Moje ulubione dzieło sztuki, Muzeum Idealne).

Zuzanna Janin, "All That Music!"

Zuzanna Janin, "All That Music!"

Artystka brała udział m.in. w Biennale w Istambule (1992), Biennale w Sydney (1993), międzynarodowej wystawie rzeźby Sonsbeek (1993), Biennale w Liverpoolu (1998). Jej prace prezentowane były na ponad 150 wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i zagranicą m.in. w: Skestos Gallery w Chicago (2006), Fundacji Bella w Berlinie (2006), Christine Koenig Galerie w Wiedniu (2006), Kunstmuseum w Bernie / CH (2006), Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie (2006, 2005, 2001, 2000, 1999), Ludwig Muzeum w Budapeszcie (2006, 2001, 1998, 1995), Galerii Zachęta w Warszawie (2005, 2004, 2003, 2001, 1995), Hamburgerbanhof w Berlinie (2005, 1999), Izrael Museum w Jerozolimie (2004), Galerii Foksal w Warszawie (2003, 1998, 1996), Jeu de Pomme w Paryżu (2000), Modernamuset w Sztokholmie (1999), Museum of Contemporary Art w Chicago (1998), Kunsthalle Bern (1998), Kunstverein Salzburg (1995), Ludwig Muzeum w Aaachen (1991), oraz w wielu innych galeriach w kraju i na świecie.

Stypendia, nagrody, nominacje:
Nagroda za najlepszą wystawę na viennAfair / projekt kuratorski wraz z Agnieszką Rayzacher (I nagroda) 2006,
ProHelvetia Artist in Residence, Szwajcaria, (stypendium) 2004,
AdiPrize for Art 2003, (finalistka nagrody międzynarodowej za dzieło sztuki) w 2003,
Paszport Polityki (nominacja do nagrody) w 1998, 1999, 2002,
Osobowość Artystyczna Roku 1999, CSW, (nagroda) 1999,
KulturKontakt, Wiedeń, (stypendium) 1997,
KulturKontakt, Wiedeń, (stypendium) 1995,
Pollock-Krasner Foundation, Nowy Jork, (stypendium) 1992,
Ministerwo Kultury, Polska, (stypendium)1991.

Prace w zbiorach: Centrum Sztuki Współczesnej, Warszawa; Muzeum Sztuki, Lódź; Narodowa Galeria Zachęta, Warszawa; Kolekcja Galerii Foksal, Warszawa; Ludwig Museum, Budapest; Museum KrŒller-Mıller, Otterlo; Hoffman Sammlung, Berlin; Nordenhake Sammlung, Stockholm/Berlin; Schenk-Sorge Sammlung, Berlin; Camille von Scholz Collection, Brussels/Paris; Murbach Collection, Zurich; Wanäs Collection, Wanäs / Sweden; Kolekcja Sztuki Banku PKO SA, Warszawa; Kolekcja Sztuki Grupy Finansowej ING, Warszawa; Centrum Rzeźby Polskiej, Orońsko, Muzeum Górnośląskie Bytom, Musee Geo Charles, Enchirolles/France; Raanan Agnus Collection, New York; kolekcja_lokalu_30, Warszawa, Ecole de Beaux Art, Sierre (CH), Zachęta Znaki Czasu, Olsztyn, Szczecin, Katowice, Łódź; Video Collection Library. University of Aplied Art /Kunsthalle Wien, Wien; oraz inne, w tym prywatne zbiory w kraju i zagranicą.

Dreaming about Speed and Adventure
kuratorka: Zofia Starikiewicz
Galeria Miejska Arsenał w Poznaniu

Dodaj komentarz