• 2009-11-16

17. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych PLUS CAMERIMAGE 2009

Od 28 listopada do 5 grudnia 2009 roku | Łódź

Program tegorocznego Festiwalu PLUS CAMERIMAGE 2009 będzie obfitował w wiele różnorodnych i interesujących wątków filmowych. W festiwalowym repertuarze nie zabranie stałych elementów programu, takich jak Konkurs Główny, Konkurs Filmów Polskich, Konkurs Etiud Studenckich, warsztaty, seminaria, prezentacje nowoczesnego sprzętu filmowego i technologii oraz spotkania z zaproszonymi wybitnymi osobowościami kina. Jak co roku widzowie będą mogli zapoznać się z twórczością laureatów honorowych nagród, a także dokonaniami przemysłu filmowego z różnych zakątków Europy, w tym także z Polski. W ramach sekcji filmów dokumentalnych zostaną zaprezentowane zarówno filmy krótko-, jak i długometrażowe, które w dwóch kategoriach konkursowych walczyć będą o nagrody główne Festiwalu i nagrody przyznawane przez patrona sekcji. Zobaczyć będzie również można najbardziej atrakcyjne wizualnie wideoklipy muzyczne z całego świata, które staną do drugiego w historii Festiwalu Konkursu Wideoklipów, zainicjowanego podczas 16. edycji Plus Camerimage.

Terry Sanders

Terry Sanders

Konkurs Wideoklipów został zapoczątkowany z sukcesem podczas Plus CAMERIMAGE 2008. Jego celem jest docenienie teledysków jako formy twórczości filmowej będącej polem dla eksperymentów i innowacji tak ważnych w sztuce filmowej. 12 najlepszych osiągnięć w tej dziedzinie będzie ocenianych przez Jury Konkursu, które położy szczególny nacisk na walory wizualne i estetyczne obrazu. W Jury pod przewodnictwem reżysera i producenta filmowego, autora wielu wideoklipów dla takich artystów, jak Public Enemy, Mariah Carey, P. Diddy lub Madonna – Bretta Ratnera, zasiądą profesjonalni twórcy filmowi i przedstawiciele branży muzycznej. Jury Konkursu Wideoklipów będzie oceniać prezentowane wideoklipy w dwóch kategoriach: Najlepsze Zdjęcia do Wideoklipu i Najlepszy Wideoklip

Ceremonii Otwarcia Festiwalu towarzyszyć będzie premiera filmu GET LOW w której uczestniczyć będą mi.in.: reżyser filmu Aaron Schneider, autor zdjęć David Boyd, producent Dean Zanuck, polski producent wykonawczy Konrad Wojterkowski. GET LOW będzie ponadto pierwszym filmem wyświetlanym w ramach Konkursu Filmów Fabularnych PLUS CAMERIMAGE 2009.

Na Konkurs Filmów Fabularnych składają się projekcje filmów wyprodukowanych w 2009 i poprzednim roku. Filmy, najlepszych pod względem wizualnym, oceniać będzie międzynarodowe Jury, w skład którego wchodzą reżyserzy, operatorzy, krytycy. Najlepsze filmy otrzymają nagrodę Złotej, Srebrnej i Brązowej Żaby. Komisja Selekcyjna wybierze do Konkursu około 15 tytułów spośród nadesłanych ponad 200 zgłoszeń. Zwycięzca zostanie nagrodzony Grand Prix Festiwalu – Złotą Żabą.

Konkurs Kina Polskiego pod patronatem operatora sieci Plus. Proces selekcji filmów polskich do Konkursu został zamknięty 30 września. W sekcji tej zostanie zaprezentowanych 8 rodzimych produkcji wyprodukowanych w 2009 roku. Podczas Festiwalu będą one oceniane przez międzynarodowe Jury, które wyłoni najlepszy polski film i nagrodzi zarówno jego autora zdjęć, jak i reżysera. Celem Konkursu jest konfrontacja dokonań polskich twórców z opinią artystów i reprezentantów branży filmowej z zagranicy.

W tym roku na Konkurs Etiud Studenckich nadesłano 268 etiud z 80 szkół z całego świata. Etiudy będą oceniane przez międzynarodowe Jury, którego przewodniczącym będzie w tym roku Sir Alan Parker. Pokazy etiud studenckich odbędę się jak co roku w środę (2 grudnia), która tradycyjnie jest określana mianem Środy Studenckiej. Autorowi najlepszych zdjęć do etiudy zostanie wręczona Studencka Nagroda im. Laszlo Kovacsa, Złota Kijanka.

Celem Konkursu Filmów Dokumentalnych Obraz Świata – Świat w Obrazach pod patronatem Discovery Networks Central Europe jest docenienie filmu dokumentalnego jako twórczej interpretacji rzeczywistości. Nowością tegorocznej, drugiej edycji Konkursu jest podział na dwie niezależne kategorie: filmów krótko- (do 60 min.) i długometrażowych (powyżej 60 min.). W każdej kategorii filmy będą oceniane przez osobne jury, które uhonoruje zwycięskich autorów zdjęć nagrodą Grand Prix – Złotą Żabą. Przyznane zostanie również wyróżnienie w postaci statuetki Plus CAMERIMAGE. Natomiast patron Sekcji Dokumentalnej wyłoni swego zwycięzcę w każdej z kategorii oraz przyzna Nagrodę Discovery Networks Central Europe..

Nagrody Specjalne PLUS CAMERIMAGE 2009:

  • Nagrodę dla Autora Zdjęć Filmowych za Całokształt Twórczości otrzyma Dante Spinotti. Spinotti stał się jednym z najbardziej cenionych autorów zdjęć filmowych w Hollywood. Współpracował on później z Michaelem Mannem także przy Ostatnim Mohikaninie, Gorączce, Informatorze , a ostatnio przy filmie Public Enemies z Johnnym Deppem i Christianem Bale’em w rolach głównych.
  • Nagrodę Specjalną dla Reżysera za Całokształt Twórczości otrzyma Volker Schlöndorff. Reżyser jest laureatem pierwszego Oscara dla niemieckiego twórcy po drugiej wojnie światowej. Za swój pierwszy film, Niepokoje wychowanka Törlessa, otrzymał w Cannes nagrodę krytyków, za Blaszany bębenek – Złotą Palmę i wspomnianego wcześniej Oscara. Wybór najznakomitszych filmów tego reżysera zostanie zaprezentowany w ramach przeglądu Volkera Schlöndorffa podczas Festiwalu.
  • Nagrodę Specjalna za Całokształt Twórczości dla Scenografa ze Szczególną Wrażliwością Wizualną otrzyma polski scenograf Allan Starski. Jest laureatem prestiżowych nagród, wśród których najważniejszą jest nagroda Amerykańskiej Akademii za scenografię do filmu Stevena Spielberga Lista Schindlera. Wystawa ostatnich projektów Allana Starskiego do filmów Pianista (reż. Roman Polański, 2002), Oliver Twist (reż. Roman Polański, 2005), Hannibal. Po drugiej stronie maski (reż. Peter Webber, 2007) i Pompeja będzie udostępniona publiczności w centrum festiwalowym w Teatrze Wielkim w Łodzi.
  • Nagrodę dla Duetu Reżyser – Autor Zdjęć otrzymają Carlos Saura i Vittorio Storaro. Carlos Saura (ur.1932), słynny odnowiciel kina hiszpańskiego, który po latach zastoju wprowadził je na wyżyny sztuki filmowej. Vittorio Storaro (ur.1940), operator włoski, uznawany powszechnie za jednego z trzech największych obecnie autorów obrazu filmowego, trzykrotnie nagrodzony Oscarem, a w 1994 odznaczony Złotą Żabą Camerimage. Wspólnie nakręcili do tej pory pięć filmów: Flamenco, Taxi, Tango, Goya i ostatnio I, Don Giovanni. Obecnie pracują nad ich trzecią wspólną produkcją Flamenco Flamenco.
  • Nagroda za Wybitne Osiągnięcia w Filmie Dokumentalnym zostanie wręczona Terry Sandersowi, reżyserowi, producentowi i scenarzyście, zdobywcy dwóch Oscarów. Wyreżyserował i/lub wyprodukował ponad 70 filmów fabularnych, dokumentalnych, telewizyjnych, w tym wiele filmów przedstawiających sylwetki najważniejszych amerykańskich pisarzy, muzyków i innych artystów. Przez wielu krytyków uważany jest za jednego z najlepszych współczesnych dokumentalistów. Terry Sanders będzie honorowym gościem Festiwalu, a organizatorzy zaprezentują retrospektywę jego filmów która będzie częścią dokumentalnej sekcji Plus Camerimage Obraz świata – Świat w obrazach.
  • Nagrodę dla Polskiego Autora Zdjęć Filmowych za Szczególny Wkład w Sztukę Filmową otrzyma Dariusz Wolski. Jego nazwisko niewątpliwie rozsławiła amerykańska superprodukcja z jego zdjęciami – Piraci z Karaibów w reżyserii Gore’a Verbinskiego, która nie tylko została obsypana rozmaitymi nagrodami, ale przede wszystkim zyskała rzesze zachwyconych fanów. Niepowtarzalny, mroczny klimat zdjęć, który po raz pierwszy ujawnił się w pełni w filmowej adaptacji komiksu Kruk (reż. Alex Proyas), stał się rozpoznawalnym znakiem Wolskiego. Docenił go jeden z najoryginalniejszych współczesnych reżyserów, Tim Butron, który zatrudnił Wolskiego do swojego projektu filmowego – Alicja w Krainie Czarów (2010).
  • Nagroda Specjalna dla Montażysty z Niezwykłą Wrażliwością Wizualną otrzyma Thelma Schoonmaker to amerykańska montażystka, laureatka trzech Oscarów, która przez ponad trzydzieści pięć lat współpracuje z Martinem Scorsese. Schoonmaker była sześć razy nominowana do Nagrody Akademii, trzykrotnie otrzymała statuetkę Oscara (za Wściekłego byka, Aviatora i Infiltrację). Jej dorobek to niezwykle imponująca lista filmów, co sprawia, że uważana jest za jedną z największych współczesnych montażystek.
"Nyarma", reżyser: Edgar Bartenev, autor zdjęć: Alexandr Filippov, 2008 rok

"Nyarma", reżyser: Edgar Bartenev, autor zdjęć: Alexandr Filippov, 2008 rok

Ponadto w ramach festiwalu:

Panorama Europejska – prezentacja najbardziej interesujących dokonań europejskiego przemysłu filmowego, które nie są w Polsce znane, i które mają nikłe szansę na dystrybucję na Starym Kontynencie. W ramach Panoramy odbywają się również spotkania i konferencje z uznanymi europejskimi twórcami. Pokazy filmowe poprzedzają wystąpienia twórców prezentowanych filmów. W tym roku w ramach pokazów europejskich, wyodrębniona sekcja będzie Przegląd Kina Islandzkiego, w tym Przegląd Filmów Fridrika Thora Fridrikssona, a także Przegląd Kina Greckiego.

Specjalną sekcją tematyczną, towarzyszącą festiwalowi dokumentu w ramach Plus CAMERIMAGE 2009, będzie przegląd filmów poruszających zagadnienia wspólnej historii Polaków i Żydów oraz ich obecnych stosunków. Pod hasłem Trudne współistnienie organizatorzy Festiwalu zaprezentują 15 tytułów, zarówno odsłaniających te karty z historii, o których wolelibyśmy zapomnieć, jak i opowiadających o możliwości porozumienia i zgodnego współistnienia dwóch grup etnicznych, które łączy tyle samo, co dzieli.

Bezpośredni kontakt z cenionymi na świecie operatorami, reżyserami, montażystami i innymi osobistościami przemysłu filmowego, możliwość zaobserwowania sposobu ich pracy, jak również ich stosunku do zawodu, jaki wykonują – to wszystko oferuje Festiwal Plus Camerimage poprzez organizację warsztatów i seminariów prowadzonych przez najwybitniejszych filmowców świata. Warsztaty z firmą Panavision poprowadzą Dante Spinotti i Vilmos Zsigmond, a warsztaty z firmą Arri – Donald McAlpine.

Warsztaty Montażowe Between the Shots stały się już tradycją Plus Camerimage. W historii Festiwalu prowadzili je tacy uznani montażyści, jak Pietro Scalia, Michael Tronick, Steven Rosenblum, Mathilde Bennefoy, Krzysztof Szpetmański, Leszek Starzyński i inni. W tym roku, laureatka Nagrody Specjalnej, Thelma Schoonmaker, spotka się z festiwalową publicznością w Łódzkiej szkole Filmowej by podzielić się tajnikami swojego warsztatu montażowego.

Wystawy towarzyszące: w tym roku niezwykłym wydarzeniem towrzyszącym Festiwalowi będzie wystawa najnowszych scenograficznych projektów Allana Starskiego, laureata nagrody Specjalnej za Całokształt Twórczości. Rysunki i zdjęcia jego projektów do filmów Pianista (reż. Roman Polański, 2002), Oliver Twist (reż. Roman Polański, 2005), Hannibal. Po drugiej stronie maski (reż. Peter Webber, 2007) i Pompeja będą prezentowane w Centrum festiwalowym w Teatrze Wielkim w Łodzi.

"Zero", zdjęcia: Arkadiusz Tomiak,  reżyseria: Paweł Borowski

"Zero", zdjęcia: Arkadiusz Tomiak, reżyseria: Paweł Borowski

Podczas tegorocznego Festiwalu będzie miała miejsce światowa premiera powieści Larry Grobela Zmartwychwstanie Laytona Crossa (The Resurrection of Layton Cross… Once Upon a Time in Hollywood), która ukaże się nakładem wydawnictwa Axis Mundi. Grobel, słynny autor wywiadów z gwiazdami, poznał prawdziwe oblicze Hollywood, w swej najnowszej powieści pokazuje więc świat wielkich gwiazd od tej strony, którą najchętniej ukrywają.

Szczególnym gościem tegorocznego Festiwalu będzie wybitny amerykański architekt, Frank Gehry, twórca m.in. Muzeum Guggenheima w Bilbao, który wspólnie z Dyrektorem Festiwalu, Markiem Żydowiczem, zaprezentuje wstępny projekt nowego Centrum Festiwalowo-Kongresowego Camerimage Łódź Center, które powstanie na terenie Nowego Centrum Łodzi i za kilka lat stanie się nowoczesną siedzibą Festiwalu.

Podczas tegorocznego Festiwalu zaprezentowani zostaną zwycięzcy dorocznego plebiscytu międzynarodowej gildii autorów zdjęć filmowych ICG pod nazwą Emerging Cinematographers Awards.

Panel dyskusyjny zatytułowany Konflikt słów i obrazu w filmie dokumentalnym odbędzie się w Kinie Polonia, tegorocznym Centrum Sekcji Dokumentalnej Plus Camerimage. Swoj udział w dyskusji potwierdzili między innymi: John Dyson – pisarz i dziennikarz współpracujący stale z magazynem Rider’s Digest, Michael Neubauer – przewodniczacy Niemieckiego Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych (bvk) oraz Terry Sanders – tegoroczny laureat Nagrody Specjalnej za Wybitne Osiągnięcia w Filmie Dokumentalnym.

Dodaj komentarz