2. Międzynarodowy Festiwal Twórczości Kobiet No Women No Art

Od 16 do 22 listopada 2009 roku | Poznań

No Women No Art to całoroczna inicjatywa promująca kobiety w sztuce i w kulturze. Stowarzyszenie zrodziło się z potrzeby nadania rozgłosu wartościowym osiągnięciom współczesnych artystek oraz przypomnienia niedocenianych dzieł artystek poprzednich dekad. Jego działalność pomaga przełamywać niekorzystne stereotypy, nakazujące szufladkować twórczość kobiet w okolicach banału i sentymentalizmu. No Women No Art promuje sztukę kobiet samodzielnie organizując wydarzenia artystyczne: koncerty, spektakle teatralne, projekcje filmowe i wystawy. Ponadto obejmuje swoim patronatem inne wartościowe imprezy kulturalne, prezentujące twórcze dokonania kobiet. Zwieńczeniem całorocznej działalności stowarzyszenia jest Międzynarodowy Festiwal Twórczości Kobiet No Women No Art.

Pola Negri, Cesarzowa

Pola Negri, Cesarzowa

Program festiwalu:

17 listopada, godz. 19.00 / Teatr Polski, ul. 27 Grudnia 8/10, Poznań / Fraktale & Friends forward_me
forward_me jest spontanicznym pomysłem, wynikającym z potrzeby odreagowania internetowo-medialnego zgiełku. Inspiracją i punktem wyjścia do pracy nad projektem stały się między innymi: portale społecznościowe typu facebook, krążące w internecie łańcuszki szczęścia, skype, reality show, plotkarskie czasopisma i programy prezentujące życie celebrytów. forward_me korzysta ze współczesnych środków artystycznego wyrazu: obok działań scenicznych pojawią się projekcje video i live act muzyki elektronicznej.

Muzyka

17 listopada, godz. 21.00 / Wielkopolska Zagroda, Poznań / Lena Piękniewska W makach ma liryka - Koncert
Projekt muzyczny zainspirowany Spotkaniem i wszystkim tym, co z właściwych spotkań wynika, czyli: radością, zachwytem i miłością. Wokalistka zaprosiła do współpracy dwóch wspaniałych artystów: Krzysztofa Dysa – wybitnego pianistę jazzowego oraz Macieja Mustafę Giżejewskiego – muzyka pochłoniętego do reszty latynoskimi brzmieniami. Zagrają kilkanaście starych, ludowych piosenek o miłości, często mało znanych.

18 listopada, godz. 20.00 / Klub Blue Note, Poznań / Marika & Ruff Radics live! + Abselektor (bass medium) – Koncert
Lady MC, znakomita wokalistka, autorka tekstów, współkompozytorka. Tworzy muzykę na pograniczu reggae, funku i soulu. Jest artystką o bogatej przeszłości muzycznej (śpiewała w danceholowych miksach DJ-a Feel-X’a, pojawiła się w produkcji Noviki Leniwe godziny, współtworzyła soundsystem Bass Medium Trinity, wzięła udział w projekcie Polski ogień ). W 2008 podbiła rynek muzyczny znakomitym solowym albumem Plenty. Płyta, nominowana do Fryderyków 2008, jest gorącą fuzją różnych gatunków muzyki miejskiej od nu-jazzu i neosoulu po reggae, d’n'bass i funk. Koncerty Mariki, podczas których wokalistce towarzyszy kilkunastoosobowy zespół, to niezwykle żywiołowe, bogate brzmieniowo wydarzenia muzyczne.

19 listopada, godz. 20.00 / Klubokawiarnia Meskal, Poznań / Karolina Beimcik – Koncert
Nazywana jazzowym zjawiskiem znad Warty. Utalentowana wokalistka i skrzypaczka. Laureatka prestiżowych Międzynarodowych Spotkań Wokalistów Jazzowych w Zamościu i zdobywczyni Grand Prix na festiwalu Niemen Non Stop 2008 w Słupsku. Warsztat jazowy doskonaliła u muzyków światowej sławy – m. in. Miguela Zenona, Stephena Harrisa i Anny Lisy-Kirby. Artystce towarzyszyć będą: na kontrabasie – Michał Jaros, na gitarze – Konrad Zemler.

21 listopada,  godzina 20.30 / Klub Dragon, Poznań / The Sound of Lucrecia – Koncert
The Sound of Lucrecia to muzyczny projekt kolumbijskiej artystki Lucreci Pérez, na stałe związanej z Barceloną. Lucrecia jest producentką, piosenkarką i instrumentalistką w jednej osobie. Nagrywała m. in. dla berlińskiego wydawnictwa Monika Enterprise (jej utwory zostały umieszczone na płycie 4 women no cry vol.3). Artystka łączy delikatną elektronikę i brzmienia akustyczne z pięknymi melodiami i ujmującym głosem. Ostatnia płyta, Congost, została nagrana w domu artystki i jest muzycznym eksperymentem, łączącym dźwięki żywych instrumentów (gitary, basu, tamburyna, fletu i trąbki) z odgłosami stukających o siebie butelek, wazonów, klaskania i pocierania plastikowych torebek.

Kino

Historia kina, od pierwszych lat jego istnienia, pełna jest fascynujących, niezwykłych kobiet. Podczas Festiwalu organizatorzy chcą przypomnieć publiczności jedną z nich – niekwestionowaną gwiazdę srebrnego ekranu tamtych lat, aktorkę światowego formatu – Polę Negri. Zaprezentowane zostaną trzy filmy z jej udziałem, opatrzone muzycznym komentarzem w wykonaniu współczesnych polskich artystek. Zapraszamy na trzy niesamowite odsłony Poli Negri: w rytmach punk rockowego popu, muzyki elektronicznej i przy dźwiękach wiolonczeli.

Pola Negri, czyli Apolonia Chałupiec urodziła się w 1897 roku. Uczęszczała do szkoły baletowej przy Teatrze Wielkim w Warszawie. W 1908 roku zadebiutowała na tej scenie w grupie łabędzi w Jeziorze Łabędzim. Ze względów zdrowotnych zrezygnowała z tańca klasycznego i w 1911 zdała do Szkoły Aplikacyjnej, gdzie ukończyła dwa kursy, dodatkowo brała lekcje gry aktorskiej. Pola Negri to największa gwiazda pochodzenia polskiego, która podbiła Hollywood. Tam zrobiła wielką karierę i utorowała drogę dla gwiazd europejskich w Fabryce Snów. Zagrała w 63 filmach, z czego w Polsce tylko w ośmiu; większość nakręciła w Niemczech i Stanach Zjednoczonych.

Pola Negri Odsłona I: Projekcja filmu Cesarzowa z muzyka na żywo w wykonaniu zespołu Mass Kotki (electropunk)
17 listopada, godz. 20.00 / Kino Muza, Poznań / Cesarzowa reż. Ernst Lubitsch, Niemcy 1924, 60 min. Precz z władzą kobiety! – taka kwestia wzbudzi zapewne poruszenie na pokazie filmu Cesarzowa. Pola Negri wciela się w rolę carycy Katarzyny, kobiety silnej i zdecydowanej, władczyni mocarstwa i męskich serc.

Mass Kotki to balsam na dusze tych, którzy kochają punk w połączeniu z elektro, nową falą czy oldschoolowym disco. Zespół dostarczy nowej dawki energii dziełu Lubitscha sprzed lat. Artystki twierdzą, że ich muzyka ma szatańską siłę rażenia – w tym przypadku sięgną gwiazd, a dokładnie… Poli Negri.

Pola Negri Odsłona II: Projekcja filmu Bestia z muzyką na żywo w wykonaniu An on bast (muzyka elektroniczna)
18 listopada, godz. 20.00 / Kino Muza, Poznań / Bestia reż. nieznany, Polska 1917, 50 min. Bestia to melodramat, jeden z nielicznych filmów nakręconych w Polsce przez późniejszą gwiazdę światowego kina, Polę Negri. Główna bohaterka filmu to dziewczyna z biednej rodziny zakochana w apaszu. Ma dużo sprytu okraszonego urodą i seksem. Te trzy czynniki decydują o całym jej życiu. Film został nakręcony w 1917 roku przez nieznanego reżysera.

An On Bast, czyli Anna Suda z Poznania, nazywana jest pierwszą damą polskiej elektroniki. Przełomowy w jej karierze był rok 2006 – wtedy to wydaje pierwszy album Welcome Scissor i bierze udział w prestiżowych warsztatach muzycznych Red Bull Music Academy w Melbourne. Zdobyte wówczas nowe doświadczenia oraz udział performerski w kolejnych koncertach i festiwalach: Sonar (Barcelona), Strom (Kopenhaga), Kvitnu (Kijów), Numusic (Stavanger), Unsound (Toruń), Plateaux (Toruń), Audioriver (Płock), poszerzają umiejętności i obszary zainteresowań producentki. Powstają kolejne płyty: Happy-Go-Lucky (Etalabel 2006) i Words Are Dead (Rednetic 2008), EP Calypso (La Folia Recordings/USA 2009). Delicate synthetic music, przestrzenny idm pełen melodii, tekstów, klików, zgrzytów i wszystkiego, co ważne pomiędzy – tak An On Bast mówi o swojej twórczości.

Pola Negri, Odsłona III: Film Sumurun z muzyką na żywo w wykonaniu Agnieszki Kowalczyk (wiolonczela)
19 listopada, godz. 20.00 / Kino Muza, Poznań / Sumurun reż. Ernst Lubitsch, Niemcy 1920, 50 min. Film Sumurun to jeden z największych sukcesów aktorskich Poli Negri w okresie niemieckim. Historia młodej tancerki Tulejki, która przybywa do Bagdadu wraz z trupą podróżnych aktorów. Film cechują pełne przepychu stroje i egzotyczna scenografia. Obraz pełen tańca i zabawy, niesie jednocześnie moralizatorskie przesłanie.

Drugą bohaterką tego pokazu, obok Poli Negri, będzie Agnieszka Kowalczyk – Poznanianka, która naukę gry na wiolonczeli rozpoczęła jako czteroletnia dziewczynka. Muzyczka współpracuje z Teatrem Usta Usta oraz Polskim Teatrem Tańca. Przygotowana przez nią aranżacja muzyczna będzie doskonałym kontrapunktem dla obrazów, które zobaczymy na ekranie.

20 listopada, godz. 19.00 / Klubokawiarnia Meskal, Poznań / Cortos en feminino – Pokaz hiszpańskich filmów krótkometrażowychh zrealizowanych przez kobiety, 90 min.
Cortos en femenino jest corocznym projektem, prezentującym najciekawsze krótkometrażówki zrealizowane przez kobiety w Hiszpanii. Podczas Festiwalu zostaną wyświetlone m.in. takie filmy, jak: A las once Antonii San Juan (znanej z filmów Almodovara), El Palacio de la Luna Ione Hernandez, Dolores Manueli Moreno czy My dear grandma Marty Abad Blay.

Eva Rufo, fot. Bartek Grenda

Eva Rufo, fot. Bartek Grenda

Teatr

16 listopada, godz. 19.00 / Teatr Ósmego Dnia, Poznań / Eva Rufo Nosotros – Ellos – Spektakl 40 min.
Eva Rufo do Polski przyjechała 10 lat temu. Działa na polu teatralnym, tanecznym i uniwersyteckim. Na poznańskim Uniwersytecie wykłada język hiszpański. Uczy w sposób szczególny, wykorzystując techniki teatralne. Jej projekty ze studentami owocują pisaniem wspólnej książki oraz corocznym Tygodniem Opowiadania Opowieści (czyli Cuentacuentos). W Nosotros – Ellos Eva Rufo po raz kolejny przenosi nas w świat Cuentacuentos, tym razem opowiadając historię emigrantów z Afryki.

18 listopada, godz. 19.00 / Teatr Ósmego Dnia, Poznań / Teatr ART.51 Extra -Virgin – Spektakl, 45 min.
Teatr ART.51 jest formacją działającą w Zgierzu od 2003 roku. Grupa teatralna składa się z trzech kobiet (Agata Drewnicz, Anka Perek, Justyna Zielińska). Teatr skupiony jest na działaniach teatralnych, choć nie stroni od działalności warsztatowej i działań happeningowych w obrębie Zgierza. Ich przedstawienia, często określane mianem feministycznych, nie rezygnują z problematyki typowo kobiecej, lecz nie ograniczają się do niej jedynie. W swoich działaniach starają się podejmować coraz to nowe wyzwania. Teatr ma na swoim koncie kilka nagród z przeglądów łódzkich i ogólnopolskich. Extra Virgin to najnowszy spektakl Art.51.

22 listopada, godz. 20.30 / Stara Rzeźnia, Poznań / Duet Performatywny Janicka_Elsner Imponderabilium – Performans, 30 minut
Agata Elsner i Ewa Janicka wspólną drogę artystyczną rozpoczęły w studenckim teatrze Prefabrykaty. Jako duet performatywny janicka_elsner działają od 2006 roku. Zrealizowały szereg performansów prezentowanych na festiwalach krajowych – w Poznaniu, Krakowie, Zbąszyniu, Suwałkach, a także za granicą (na Kubie i we Francji). Specjalnie na Festiwal przygotowały performans Imponderabilium.

Sztuki Audiowizualne

16 listopada, godz. 18.00 / Galeria Stereo, Poznań / Iza Tarasewicz Bezdech - Performance 30min.
Iza Tarasewicz tworzy rzeźby, obiekty, instalacje i rysunki, zajmuje się również performansem. Należy do grupy artystycznej Penerstwo. O oryginalności jej działań decyduje specyfika materii, w której pracuje oraz poruszana tematyka. W swych kolejnych realizacjach Iza Tarasewicz tworzy świat, którego budulcem jest przede wszystkim materia organiczna (skóra, jelita, futro, owoce), a głównym tematem człowiek postawiony w sytuacjach ekstremalnych, balansujący pomiędzy normalnością a skrajnością, ludzkością i odczłowieczeniem. Artystka często odwołuje się do doświadczeń wyniesionych z dzieciństwa i dorastania na białostockiej wsi, gdzie kontakt z naturą opierał się na pierwotnej bezpośredniości.

18 listopada, godz. 19.00 / Muza Art Cafe, Kino Muza, Poznań / Anna Kędziora Anna Kędziora – Wystawa fotografii
Projekt Anna Kędziora tegorocznej absolwentki Wydziału Fotografii poznańskiej ASP, Anny Kędziory, porusza problem tożsamości. Swoim cyklem fotografii młoda artystka pyta o znaczenie imienia i nazwiska, spotykając się z innymi Annami Kędziorami, z którymi nie łączy jej nic poza podstawowymi danymi personalnymi. Fotografka towarzyszy im w ich codziennym życiu, obserwuje, nie ingeruje – staje obok: Anna Kędziora obok Anny Kędziory.

20 listopada, godz. 20.00 / Salon EMPiK, Poznań / Agnieszka  Krupieńczyk Jak pięknie umierać – Wystawa fotografii
Cykl wpisuje się w serie sesji modowych z kolorowych czasopism dla kobiet, które sugerują/nakazują/podpowiadają jak ubrać się w zależności od sytuacji. Zadziwia brak sesji, która pokaże jak ubrać się do śmierci, jak przygotować się do samobójstwa, jak być gotową każdego dnia, przecież wypadki zwykle są znienacka… Może dziwić? Skoro podpowiedź jaką bieliznę ubrać na drugą randkę nie dziwi ?

Agnieszka Krupieńczyk absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Fotografuje, projektuje kostiumy, tworzy scenografie do spektakli. Współpracowała z Teatrem Strefa Ciszy i Joanną Szczepkowską. Fotografowała modę dla Wysokich Obcasów i The L Magazine. Jest autorką krótkometrażowego filmu Sen, opartego na prozie Olgi Tokarczuk. Miała wystawy w Polsce, Rumunii i Francji.

22 listopada (niedziela), godz. 16.00 / Salon EMPiK, Poznań / Beata Sosnowska W cieniu szumiących wind – Prezentacja tomiku multimedialnego 60 min.
Multimedialny tomik poezji W cieniu szumiących wind Beaty Sosnowskiej jest interaktywną grą poetycką z widzem. Autorka zaprosiła do współpracy nad projektem niemal trzydziestu trójmiejskich artystów. Wiersze poetki stały się dla nich impulsem do stworzenia interpretacji w najrozmaitszej postaci: muzyki jazzowej oraz elektronicznej, tańca, melodeklamacji, animacji, filmu, fotografii. W Multimedialnej części znalazła się gra z interfejsem w postaci bloku w 3D oraz pokojami zawierającymi realizacje interaktywne, filmowe, animacje, grafiki.

W ramach festiwalu odbędzie się wystawa komiksu lesbijskiego opatrzoną komentarzem w postaci cyklu trzech wykładów przygotowanych przez Sylwię Kaźmierczak. Pierwsze spotkanie pomyślane zostało jako wprowadzenie w świat gatunku, opowieść o jego narodzinach, rynku wydawniczym, głównych przedstawicielach. Bohaterką drugiego będzie Alison Bechdel – amerykańska autorka komiksów, twórczyni kultowej serii stripów komiksowych Dykes To Watch Out For, dość bezkompromisowej wizji życia kilku lesbijek. Trzeci wykład poświęcony zostanie undergroundowym antologiom komiksu lesbijskiego.

Pinknoir

Pinknoir

Literatura

17 listopada (wtorek), godz. 18.00 / księgarnia Bookarest, Stary Browar, Poznań / Spotkanie autorskie wokół książki  Marlene Angeliki Kuźniak 120 min.
Spotkanie autorskie z Angeliką Kuźniak, promujące jej najnowszą książkę Marlene, biografię jednej z wiecznych ikon kobiecości. Książka jest nie tylko opowieścią o niezwykłej aktorce, ale przede wszystkim o jej epoce i realiach życia gwiazdy filmowej. Spotkaniu autorskiemu towarzyszyć będzie projekcja filmu, oraz stylizowana sesja zdjęciowa dla chętnych.

Moda

20 listopada, godz. 21.00 / Casinos Poland, Kasyno w Hotelu Polonez, Poznań / Pinknoir, Przebierana potańcówka w stylu pin-up, Retro, Glamour w ksynie
Lata 40-ste i 50-te, glamour look, piękne kobiety i prawdziwi mężczyźni! Femme fatale w stylu Grety Garbo z idealnym makijażem i papierosem w ręku i detektywi w filcowym kapeluszu i długim płaszczu, współcześni sobowtórzy Humpreya Bogarta. Pin-up girls, czarna kreska, długie, zalotnie wywinięte rzęsy, czerwone usta i pantofle na wysokim obcasie. Esencja stylu Marilyn Monroe, kobiety zdecydowanej i jednocześnie zalotnej. Żołnierze, marynarze i lotnicy w mundurach amerykańskiej armii, przypinający do swoich szafek zdjęcia i rysunki pin-up girls. Gospodyni domowa w rozkloszowanej sukience z chusteczką zawiązaną na głowie i komiwojażer z marynarką i walizką w ręce. Wybierz stylizację odpowiednią dla Ciebie. Cudowne lata 40-ste i 50-te przywrócimy również dzięki muzyce, którą rockandrollowy DJ, zaproponuje na PINKNOIR`owej potańcówce.

21 listopada, godz. 12.00 / Galeria City Park, Poznań / Babi targ – Akcja wymiany ciuchów 180 min.
Babi Targ to – organizowana przez Ośrodek Rozwoju Osobistego Kobiet Babiląd – lokalna odmiana popularnych na Zachodzie swapping parties, polegających w głównej mierze na wymianie ciuchów, butów i innych dodatków. Babi Targ to znakomity sposób na ekologiczny i ekonomiczny refreshing szafy oraz świetną zabawę w kobiecym gronie!

21 listopada, godz. 19.00 / Galeria City Park, Poznań / Pokaz kolekcji Agi Guz na sezon jesień/zima 2009 60 min.
Festiwalowy Pod-Wieczorek Modowy składać się będzie z dwóch pokazów mody. Jako pierwsze na wybiegu swoje szałowe kreacje zaprezentują Szafiarki – dziewczyny o ponadprzeciętnym wyczuciu stylu i umiejętności ubierania się, na co dzień autorki fashion blogów, na których umieszczają zdjęcia samodzielnie skomponowanych zestawów ubrań.

Bohaterką drugiego pokazu będzie Aga Guz – znana i ceniona projektantka mody damskiej, ulubienica stylistów i gwiazd. Jej projekty zaprezentują profesjonalne modelki. Wśród licznych osiągnięć projektantki warto wymienić zwycięstwo w drugiej edycji prestiżowego konkursu dla projektantów mody New Look Design w 2003 roku, czy nagrodę Elle Style Award 2006 w kategorii Najlepszy Polski Projektant. Od 2004 roku Aga Guz współpracuje z showroomem Aliganza, gdzie prezentuje aktualne kolekcje, które są wykorzystywane do sesji zdjęciowych w znanych tytułach prasy kobiecej: InStyle, Elle, Twój Styl, Glamour, Uroda, Cosmopolitan, Butique, Film, Zwierciadło, Viva, Gala, Wysokie Obcasy. Projekty można zobaczyć także w teledyskach Patrycji Markowskiej Świat się pomylił, Gdy zgasną światła i Natalii Kukulskiej Sexi Flexi. O oprawę muzyczną obu pokazów zadba Dj Joana.

Imprezy towarzyszące

6 listopada, godz. 19.00 / Galeria EGO, Poznań / Monika Szwed Strefa – Wystawa malarstwa
Monika Szwed – absolwentka poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Reprezentowała Polskę dwukrotnie na targach sztuki ARTFORUM w Berlinie oraz na targach młodej sztuki wschodzącej NEXT w Chicago. Wyróżniona nagrodą miesięcznika Art&Business. Wystawę tworzy cykl około 12 rysunków w technice pastelu olejnego na półpergaminie. Tytułowa Strefa odnosi się do przestrzeni, czy to duchowej czy materialnej, którą musimy oswoić po stracie kogoś lub czegoś. Ten obszar to codzienność, każdego dnia ktoś umiera, każdego dnia dzieci coś gubią. To wielka niewiadoma.

14 listopada, godz.19.00 / Stara Drukarnia, Poznań / Monika Lisiecka, Mikołaj Obrycki Celebrities – Wystawa fotografii i malarstwa
Motywem przewodnim wystawy Celebrities są postacie świata kultury. Monika Lisiecka i Mikołaj Obrycki, realizujący na co dzień osobne projekty, równolegle pracowali nad fotograficznymi (Musical Journey) i malarskimi interpretacjami fenomenu osobowości scenicznych. Artyści stwierdzili, że wspólna ekspozycja dwóch różnych środków wyrazu, dotykających podobnych tematów, będzie niezwykle inspirująca dla każdego z nich. Wystawa Celebrities, którą rozpocznie wernisaż 14 listopada 2009 roku w Starej Drukarni w Poznaniu, to początek wspólnych projektów fotografki-portrecistki i malarza. Będzie to spotkanie czarno-białego artystycznego dokumentu z figuratywnym, czerpiącym z różnych stylistyk, zindywidualizowanym malarstwem. Artystów fascynuje teatralność i zjawiskowość sytuacji oraz osobowości, będących przewodnim motywem prac. Dzięki konfrontacji stylistyk nabierają one nowych wartości i znaczeń. Wystawa prezentuje dwie indywidualności i dwa spojrzenia na świat, który oglądamy między błyskami fleszy.

20 listopada, godz. 18.00 / Hotel Rzymski, Poznań / Szkolenie na temat zarządzania finansami, prowadzenie – Edyta Jagodzińska 90 min

Motyw graficzny
Tegoroczną edycję Festiwalu poprzedził konkurs na motyw graficzny. W ten sposób nie tylko wzbogacamy wizualną stronę imprezy, ale także poszukujemy artystek z całego kraju, których twórczość zasługuje na wsparcie. Laureatką konkursu i autorką zwycięskiego motywu No Women No Art jest Maria Kraśnicka.

Klub festiwalowy
Klubokawiarnia Meskal, ul. Nowowiejskiego 17, Poznań

Dodaj komentarz