• 2009-11-09

Kolekcja. 20 lat Galerii Starmach

Od 6 listopada do 20 grudnia 2009 roku | Muzeum Narodowe w Krakowie

W tym roku minie 20 lat działalności Galerii Starmach – jednej z najważniejszych w Polsce. W ciągu dwóch dekad jej właściciele, Teresa i Andrzej Starmachowie, zorganizowali ponad 100 wystaw i zgromadzili olbrzymią, iście muzealną kolekcję sztuki czołówki polskich artystów współczesnych. Najlepsza i najciekawsza część tego zbioru, czyli prace kluczowe dla historii polskiej sztuki – obrazy, rzeźby, fotografie, instalacje – znajdą się na wystawie Kolekcja. 20 lat Galerii Starmach w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie.

wroblewski

Andrzej Wróblewski, Niebo nad górami, 1948

Historia naszej kolekcji jest znacznie dłuższa, aniżeli historia samej Galerii Starmach. Pomysł otwarcia i prowadzenia prywatnej galerii, zajmującej się polską sztuką współczesną, zrodził się jeszcze podczas naszych studiów na historii sztuki. W ówczesnych czasach wydawało się to nie tyle ryzykowne co absurdalne. Prace zaczęliśmy kolekcjonować już w latach 70. ubiegłego wieku, kupując je – z dzisiejszej perspektywy – za niewielkie pieniądze. Profil naszej galerii powstał w naturalny sposób, ponieważ przyjaźnie i sympatie zawiązane w tym okresie z większością artystów ze środowiska Grupy Krakowskiej, takimi jak: Jerzy Nowosielski, Tadeusz Brzozowski, Teresa Rudowicz, Marian Warzecha czy też spoza grupy – Henrykiem Stażewskim i Ryszardem Winiarskim – pokrywały się z naszymi zainteresowaniami. Nigdy nie ulegaliśmy modom. Charakter Galerii Starmach nie zmienił się do dzisiaj, chociaż z upływem lat poszerzyło się grono artystów współpracujących z nami, jednak zawsze stawialiśmy na szeroko rozumianą klasykę sztuki polskiej. – mówią Teresa i Andrzej Starmachowie.

Ekspozycja w sali wystaw zmiennych w Gmachu Głównym, przygotowywana wspólnie przez Galerię Starmach i Muzeum Narodowe w Krakowie, nie będzie zbudowana chronologicznie. Ma się raczej opierać na zaskakujących zestawieniach prac różnych artystów, np. Andrzeja Wróblewskiego z Markiem Chlandą, Henryka Stażewskiego z Marzeną Nowak, Mikołaja Smoczyńskiego z Zofią Gutkowską – Nowosielską, Katarzyny Kobro z Marią Jaremą i Andrzejem Pawłowskim.- Chodzi o to, by podkreślić podobieństwa poszukiwań artystycznych twórców starszego i młodszego pokolenia z naszej kolekcji- mówią Teresa i Andrzej Starmachowie.

Oprócz prac wymienionych już artystów na wystawie znajdą się dzieła: Marka Piaseckiego, Koji Kamoji, Mirosława Bałki, Stanisława Dróżdża, Natalii LL, Stażewskiego, Winiarskiego, Edwarda Krasińskiego, Tadeusza Kantora, Nowosielskiego, Jonasza Sterna, Brzozowskiego, Romana Opałki, Jana Tarasina, Grzegorza Sztwiertni, Piotra Lutyńskiego, Marty Deskur, Tomasza Ciecierskiego, Andrzeja Szewczyka, Mikołaja Smoczyńskiego.

Galeria Starmach powstała w Krakowie w 1989 roku. Początkowo mieściła się przy Rynku Głównym w kamienicy Pod Orłem. W 1997 roku została przeniesiona na krakowskie Podgórze do budynku dawnej synagogi Zuckera przy ul. Węgierskiej 5. Galeria zajmuje się prezentacją polskiej sztuki współczesnej szczególnie twórczości artystów  ze środowiska krakowskiego i zrzeszonych w Stowarzyszeniu Artystycznym Grupa Krakowska. Galeria promuje dokonania polskiej abstrakcji geometrycznej i twórczość artystów młodego pokolenia. Galeria prowadzi działalność wydawniczą oraz archiwizuje własne wystawy. W budynku galerii przy ulicy Węgierskiej 5 ma również swą siedzibę Fundacja Zofii i Jerzego Nowosielskich.

Program wydarzeń towarzyszących wystawie:

Niedzielne oprowadzania
W  każdą niedzielę istnieje mozliwość  zwiedzania wystawy z przewodnikiem. Pierwsze oprowadzanie odbędzie się 8 listopada 2009 roku, poprowadzi je kurator wystawy Andrzej Starmach. 8 listopada 2009 roku o godzinie 12.00  spotkanie w holu głównym Muzeum

Niedzielne spotkania z kolekcją
Cykl czterech niedzielnych spotkań wokół zagadnień związanych z polską sztuką XX wieku. W ramach cyklu odbędą się następujące wykłady:
15 listopada 2009 roku o godzinie 13.00 odbędzie się wykład Czy współczesność jest romantyczna? Przystanek przy sztuce polskiej
22 listopada 2009 roku o godzinie 13.00 odbędzie się wykład Problematyka wartości. Sztuka między rynkiem a metafizyką
06 grudnia 2009 roku o godzinie 13.00 odbędzie się wykład Krytyka – krytyk – krytycy: Dla kogo dzisiaj jest sztuka?
20 grudnia 2009 roku o godzinie 13.00 odbędzie się wykład Na granicy: Piękno współczesne a koniec sztuki
Prowadzenie: Michał Burdziński,  sala U Samurajów.

Warsztaty rodzinne
22 listopada 2009 roku o godzinie 14.00 odbędą się  kreatywne warsztaty dla małych i dużych na wystawie. Zbiórka w holu głównym Muzeum.
Wystawie będzie towarzyszył katalog z reprodukcjami wszystkich prac, szczegółowymi ich opisami oraz z tekstem autorstwa Andy Rottenberg.
Wernisaż wystawy odbędzie się 6 listopada 2009 roku o godzinie 18.00. Wystawę będzie można oglądać do 20 grudnia 2009 roku.

Dodaj komentarz