• 2009-11-03

World Press Photo 09

Od 3 do 24 listopada 2009 roku | Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie

Decyzją międzynarodowego jury 52-ego konkursu World Press Photo fotografią roku 2008 zostało czarno-białe zdjęcie autorstwa amerykańskiego fotoreportera Anthony’ego Suau. Zdjęcie przedstawia uzbrojonego detektywa Roberta Kole, przeszukującego opuszczony dom w Cleveland w stanie Ohio. Lokatorzy zostali eksmitowani z powodu niespłaconej hipoteki, jednak policja ma obowiązek sprawdzić czy w środku na pewno nikogo nie ma. Fotografia ta, jest częścią większego reportażu, który powstał na zlecenie magazynu Time i jako całość otrzymała drugą nagrodę w kategorii Życie Codzienne.

1. nagroda w kategorii Życie codzienne (reportaż): Brenda Ann Kenneally, USA, for The New York Times Magazine, Troy, Nowy Jork

1. nagroda w kategorii Życie codzienne (reportaż): Brenda Ann Kenneally, USA, for The New York Times Magazine, Troy, Nowy Jork

Jego siła tkwi w przeciwieństwach, ponieważ sugeruje dwa odmienne znaczenia: wygląda jak typowe przedstawienie konfliktu zbrojnego, podczas gdy dotyczy eksmisji z powodu nie spłaconych kredytów – mówiła o fotografii Anthony’ego Suau przewodnicząca jury Mary Ann Golon. Według jurora Akinbode Akinbiyi: Jest to bardzo niejednoznaczny obraz. Trzeba uważnie mu się przyjrzeć, by zrozumieć, co przedstawia. Oglądając tę fotografię, ludzie z całego świata będą myśleć: to dotyczy nas wszystkich.

W tegorocznym konkursie wzięło udział 5508 fotoreporterów ze 124 krajów. Jurorzy obejrzeli ponad 96 000 zdjęć, nagradzając łącznie 62 osoby z 27 państw. Polscy fotografowie dostali wyróżnienia w kilku kategoriach: Justyna Mielnikiewicz – II nagroda w kategorii Ludzie i wydarzenia (fotoreportaż); Wojciech Grzędziński – III nagroda w dziedzinie Wydarzenia (fotoreportaż); Tomasz Wiech – III nagroda w kategorii Życie codzienne (zdjęcie pojedyncze); Tomasz Gudzowaty – III nagroda w kategorii Fotografia sportowa (zdjęcie pojedyncze); Kacper Kowalski – II miejsce w kategorii Sztuka i rozrywka (fotoreportaż).

Justyna Mielnikiewicz (ur. 1973) zajmuje się fotoreportażem, należy do grupy Sputnik Photos skupiającej fotografów prasowych Europy Środkowo-Wschodniej. Pracę w zawodzie rozpoczęła od realizacji materiałów dla Gazety Wyborczej. W roku 2001 wyjechała do Gruzj, gdzie realizowała projekt na temat południowego Kaukazu. Podczas dwumiesięcznego wyjazdu pracowała w Gruzji skąd podróżowała po całym regionie. Projekt otrzymał liczne nagrody min: stypendium European Cultural Foundation, wyróżnienie honorowe w międzynarodowym konkursie Dorotea Lange/Robert Taylor Prize, drugą nagrodę w Santa Fe Center for Visual Arts Project Competition. Wybrane prace zakupiło Muzeum Fotografii w Kiyosato. Publikowała m.in. na łamach: Newsweek Polska, Paris March, New York Times i Frankfurter Allgemeine Zeitung. Od 2002 roku mieszka w Tibilisi.

Wojciech Grzędziński (ur. 1980) studiował Stosowane Nauki Społeczne, Etnologię i Pedagogikę Resocjalizacyjną. Pracę fotoreportera zaczynał w Życiu, później w Super Ekspresie, Rzeczpospolitej, a obecnie współpracuje z Dziennikiem. Jest laureat konkursów fotograficznych, m.in. zdobył Grand Prix w konkursieNewsreportaż 2006 oraz I miejsce w kategorii Wydarzenia w konkursie BZWBK Press Foto 2007. W fotografii interesuje go najbardziej człowiek, jego zachowania, reakcje zarówno w życiu codziennym, jak i w ekstremalnych sytuacjach.

3. nagroda w kategorii Życie codzienne (zdjęcie pojedyncze): Tomasz Wiech, Polska, Gazeta Wyborcza Kraków

3. nagroda w kategorii Życie codzienne (zdjęcie pojedyncze): Tomasz Wiech, Polska, Gazeta Wyborcza Kraków

Tomasz Wiech (ur. 1979)  pracuje w krakowskiej redakcji Gazety Wyborczej. Z racji wykonywanego zawodu fotografuje wszystko. Najbardziej lubi fotografować miejsca gdzie pozornie nic się nie dzieje oraz sytuacje pozornie nic nie znaczące. Zdobył kilka nagród w konkursach fotograficznych m.in. na Grand Press Photo, WBK Press Photo i Newsreportaż.

Tomasz Gudzowaty (ur. 1971) ukończył prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Bliski mu jest nurt fotografii humanistycznej i forma klasycznego czarno-białego fotoeseju. Zaczynał od fotografii przyrodniczej, osiągając w niej pierwsze międzynarodowe sukcesy, następnie zwrócił się w stronę reportażu społecznego, a od kilku lat koncentruje się na fotografii sportowej. Jego szczególnym zainteresowaniem cieszą się sporty peryferyjne: egzotyczne, nietypowe lub w inny sposób wykraczające poza główny nurt. Publikował m.in. w magazynach Max, L’Equipe, Guardian, Newsweek, Forbes, Time i Photo; jest też autorem kilku albumów. Jest wielokrotnym laureatem najważniejszych konkursów fotograficznych, w tym World Press Photo, Pictures of the Year i NPPA Best of Photojournalism. Współpracuje z agencją Focus Fotoagentur z Hamburga oraz warszawską Yours Gallery.

Kacper Kowalski (ur. 1977) ukończył architekturę na Politechnice Gdańskiej. Fotografią zajął się dzięki swojej innej pasji – para lotnictwu. Kowalski jest licencjonowanym instruktorem para lotnictwa i wielokrotnie nagradzanym pilotem sportowym. Zajmuje się niemal wyłącznie fotografią lotniczą. Wykorzystując niezwykłą perspektywę i kontrolę nad obrazem, jaką posiada będąc jednocześnie fotografem i pilotem, Kowalski pokazuje wzory, symetrie i asymetrie zazwyczaj niedostępne dla oka ludzkiego. Główne tematy to natura procesy społeczne, rozwój regionalny, ulubioną formą przekazu są reportaże dokumentujące zmiany w społeczeństwie i naturze. Prawdziwą pasją Kowalskiego jest fotografia abstrakcyjna. Kacper Kowalski jest laureatem m.in. World Press Photo, National Geographic i Pilsner Urquell International Photography Award.

1. nagroda w kategorii Natura (reportaż): Steve Winter, USA, National Geographic Magazine, Pantera śnieżna: Out of the Shadows

1. nagroda w kategorii Natura (reportaż): Steve Winter, USA, National Geographic Magazine, Pantera śnieżna: Out of the Shadows

Na World Press Photo 09 można zobaczyć ponad 190 fotografii, wśród nich fotografię roku oraz zdjęcia nagrodzone w poszczególnych kategoriach. Tegoroczna edycja wystawy będzie pokazywana w około 100 miejscach na całym świecie. World Press Photo jest niezależną organizacją non-profit. Jej siedziba znajduję się od 1955 roku w Amsterdamie. Jej głównym celem jest wspieranie i międzynarodowa promocja prac zawodowych fotografów prasowych. W ciągu lat swojego istnienia WPPH przekształciło się w niezależną platformę fotoreportażu i wymiany informacji.

Głównym organizatorem wystawy jest Fundacja World Press Photo. World Press Photo otrzymuje wsparcie finansowe od Dutch Postcode Lottery. Sponsorzy globalni to Canon i TNT.

World Press Photo 09 towarzyszy pokonkursowa wystawa najlepszej polskiej fotografii prasowej BZ WBK Press Photo 2009. Wystawa trwa od 3 listopada 2009 do 24 listopada 2009 roku. Można oglądać ją codziennie w godz. 10.00-20.00 Koordynatorka: Beata Nowacka-Kardzis

Dodaj komentarz