• 2009-12-14

Międzynarodowy Konkurs Architektoniczny na siedzibę Muzeum Historii Polski w Warszawie

Do 20 grudnia 2009 roku | Warszawa

Muzeum Historii Polski powołane zostało do życia 2 maja 2006 roku. A 25 września 2008 roku otrzymało akceptację Prezydenta m.st. Warszawy dla lokalizacji stałej siedziby Muzeum właśnie nad Trasą Łazienkowską. 5 lutego 2009 roku Zarząd Dróg Miejskich ostatecznie zatwierdził lokalizację wydając zgodę na budowę.

PACZOWSKI ET FRITSCH ARCHITECTES (Luxemburg)

PACZOWSKI ET FRITSCH ARCHITECTES (Luxemburg)

Ogłoszenie konkursu nastąpiło 6.04.2009 r., a rejestracja uczestników trwała od 30.04 do 15.06.2009 r. Na I etap Konkursu wpłynęły 324 prace. Najwięcej z Polski – 161, ze Stanów Zjednoczonych – 55, z Francji – 45, a 37 z Chin. Wśród 70. krajów, z których wpłynęły zgłoszenia były i tak odległe jak Trynidad i Tobago, Kazachstan, Malezja, Puerto Rico czy Tajwan.

Rozstrzygnięcie i etapu nastąpiło 30 lipca 2009 r. Do II etapu Jury zakwalifikowało 10 prac. 6 grudnia 2009 r. Jury ogłosiło zwycięzcę Konkursu oraz laureatów nagród i wyróżnień.

Jury w składzie:

1. Jong Soung Kimm (przewodniczący Jury – Korea Południowa)
2. Christine Dalnoky (Francja)
3. Aurelio Galfetti (Szwajcaria)
4. Ryszard Jurkowski (Polska)
5. Tomasz Merta (Polska)
6. Marek Mikos (Polska)
7. Rafael Moneo (Hiszpania)
8. Andrzej Rottermund (Polska)
9. Eduardo Souto de Moura (Portugalia)
10. Grzegorz Buczek (sędzia sprawozdawca – Polska)

wybrało laureatów Międzynarodowego Konkursu Architektonicznego na stałą siedzibę Muzeum Historii Polski w Warszawie.

Zwycięzcą Konkursu i laureatem I miejsca została praca z pracowni:

Paczowski et Fritsch Architectes (Luxemburg)

Uzasadnienie werdyktu sądu konkursowego i opinie o zwycięskiej pracy

Przedmiotem konkursu było przedstawienie projektu budynku Muzeum Historii Polski, lecz jego lokalizacja wymagała także rozwiązania innych ważnych problemów, takich jak pokrycie Trasy Łazienkowskiej, umiejscowienie budynku względem Zamku Ujazdowskiego oraz wypracowanie założeń do zagospodarowania otaczającego parku jako całości.

Zwycięski projekt interpretuje najważniejsze zagadnienia konkursu we wzorowy sposób. Wzmacnia związki pomiędzy Muzeum, Trasą Łazienkowską oraz Zamkiem Ujazdowskim. W tym celu autorzy zdecydowali się na przekrycie fragmentu Trasy Łazienkowskiej budynkiem Muzeum. Pozwala to na ponowne połączenie parku, który został przecięty drogą ekspresową. Wprowadzenie nowej osi – prostopadłej do osi Zamku – pozwala autorom na podniesienie jego walorów.

Autorzy rozumieją historyczne znaczenie lokalizacji i trafnie umieścili budynek w jego historycznym otoczeniu, nie konkurując przy tym z Zamkiem Ujazdowskim. Obecność Zamku okazuje się w konsekwencji najcenniejszą wartością o ogromnym potencjale dla przyszłości Muzeum. Po pierwsze dlatego, że ukazuje się on jako prawdziwy symbol przeszłości Polski, a po drugie – jego fizyczna obecność jest ekscytującym fundamentem dla architektury innych obiektów.

Projekt zapewnia prosty, zdecydowany i jasny przebieg drogi ekspresowej, uwzględnia kierunki tworzone przez usytuowanie Zamku i tworzy plac, który podkreśla gabaryty proponowanego Muzeum, a jednocześnie z szacunkiem odnosi się do Zamku. (…)

Budynek Muzeum jest zaprojektowany jako przejrzysty pawilon, charakteryzujący się klarownym układem funkcjonalnym. Składa się z wewnętrznej ulicy/forum, po jednej stronie którego umieszczono pomieszczenia wystawowe, a po drugiej – pomieszczenia pomocnicze i administracyjne.

Ważnym komponentem jest szklana fasada, dzięki której ekspozycja jest widoczna dla wjeżdżających do miasta samochodem. W ten sposób budynek staje się ogromnym punktem orientacyjnym na kulturalnej mapie miasta. (…)

Zaprojektowany budynek posiada przezroczyste ściany i dach o charakterystycznym kształcie.

Z punktu widzenia potrzeb Muzeum wnętrze budynku zostało dobrze zaprojektowane, a jego funkcjonalność pozwala na organizowanie wszystkich typów wystaw oraz planowanie różnych możliwych tras zwiedzania.

EMJEDNACZARCHITEKCI (Polska)

EMJEDNACZARCHITEKCI (Polska)

II miejsce zdobyła praca z pracowni:

emJednaczArchitekci (Polska)

III miejsce zdobyła praca z pracowni:

Jakub Krzyczkowski (Polska)

Wyróżnienia otrzymały pracownie:

Ewa Kuryłowicz (Polska)
Jems Architekci (Polska)
Architects Teehouse (Japonia)

Muzeum Historii Polski zaprasza wszystkich chętnych do odwiedzenia wystawy pokonkursowej, na którą złożyły się wszystkie 324 prace nadesłane na Międzynarodowy Konkurs Architektoniczny na siedzibę Muzeum Historii Polski w Warszawie.

Wystawa prezentowana jest w budynku SKYLIGHT Złote Tarasy, Warszawa
(wejście od ul. Emilii Plater), piętro XII
Wystawa oglądać można codziennie w godz. 10:00 – 18:00 do dnia 20. grudnia 2009 r.

1 komentarz do artykułu “Międzynarodowy Konkurs Architektoniczny na siedzibę Muzeum Historii Polski w Warszawie”

  1. Budynek na pewno nie może mieć KANTÓW !!! Kształt musi być opływowy ale tak nowocześnie i na 100% praktycznie :)

Dodaj komentarz