Krzysztof Wojciechowski – Obrazy ujawnione

Od 22 stycznia do 28 lutego 2010 roku | CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie

Wystawa Obrazy ujawnione przedstawia twórczość fotograficzną Krzysztofa Wojciechowskiego, który jako jeden z niewielu polskich fotografów nie znalazł do tej pory należytego zainteresowania dla swoich dokonań, często promując i prezentując dokonania innych.

Kadry z wideo Streszczenie, 2008

Kadry z wideo Streszczenie, 2008

Wojciechowski już w latach 70. zaczął współpracę z kręgiem artystów skupionych wokół Galerii Remont w Warszawie, koncentrujących się nad wypracowaniem ciekawych koncepcji artystycznych, u podłoża których leżał konceptualizm. Z racji długoletniej współpracy i współtworzenia programu Małej Galerii w Warszawie, oprócz własnej twórczości zajmował się promocją i upowszechnianiem twórczości innych artystów, związanych środowiskowo z kręgiem Małej Galerii. Od wielu lat pisze regularnie teksty krytyczne do katalogów, a także do internetowego wydania FOTOTAPETY. Współpracuje regularnie z magazynem artystycznym Tytuł Roboczy.

Na przestrzeni ponad 40 lat twórczość fotograficzna Krzysztofa Wojciechowskiego przeszła bardzo ewolucję, od konceptualno-minimalistycznych realizacji fotograficznych (wyludnione krajobrazy, weryzm otoczenia, przypadkowy para-reportaż uliczny) do projektów natury bardziej osobistej, intymnej, gdzie silnym akcentem jest odwołanie się do tradycji oraz pamięci (wideo Streszczenie, Urlop 1939) oraz para-publicystyczne projekty odnoszące się do aktualnych wydarzeń politycznych (Barwy walki, Opowieści lewantyńskie). Obok czarno-białej fotografii w postaci klasycznego bromu, której to technice pozostał wierny aż do dzisiaj, w swoich realizacjach nie waha się użyć innych mediów: wideo, fotografii cyfrowej, wydruku komputerowego czy innych materiałów pozwalających tworzyć obiekty przestrzenne.

Wołgi pod KC, Warszawa 1970

Wołgi pod KC, Warszawa 1970

Wystawa w CSW, z którym Krzysztof Wojciechowski jest związany od blisko 20 lat, będzie pierwszą tak szeroką panoramą prezentującą jego tak istotną dla polskiej fotografii twórczość. Jednocześnie 26 stycznia 2010 roku o godz. 19.00 otwarta zostanie druga część tej wystawy pt. Czas jawniony w Galerii ART+ ON / Rempex w Warszawie przy ul. Senatorskiej 11, gdzie prezentowane będą prace z wcześniejszego okresu w postaci oryginalnych odbitek z epoki, jak i prac wykonanych współcześnie będących wynikiem gruntownej pracy nad własnym bogatym archiwum, sięgającym końca lat 60.

Nabór do filmu Rejs, Hala Gwardii Warszawa, lipiec 1969

Nabór do filmu Rejs, Hala Gwardii Warszawa, lipiec 1969

23.01 – 28.02.2010
otwarcie 22.01.2010, godz. 18.00
Kurator: Marek Grygiel
Piwnice Zamku

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
ul. Jazdów 2, 00-467 Warszawa

Komentarze (3) do artykułu “Krzysztof Wojciechowski – Obrazy ujawnione”

  1. Lech

    Poniewaz mieszkam za granica wiec nie mialem okazji obejrzec wystawy.Chetnie bym to zrobil ale nie z powody tesknoty do perlowskich czasow lecz gwoli przypomnienia scen z czasow mlodosci.Mam nadzieje ze bedzie mozna obejrzec wystawe latem.

  2. wanda

    Po pierwsze, stanowczo za krótka ekspozycja, ze względu choćby na porę roku, po drugie, warto rozważyć pokazanie dorobku i Autora poza Warszawą, np. w Krakowie – b. interesująca tematyka!!!

  3. Anonymous

    Rewelacyjna WYSTAWa!!!!! chociaz minelo od niej kilka miesiecy – NADAL TAK UWAZAM !!!

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

Polecamy

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR