• 2010-02-16

46. Wrocławski Festiwal Jazzowy – Jazz nad Odrą

Od 28 lutego do 6 marca 2010 roku | Wrocław

46 edycję Jazzu nad Odrą rozpocznie jazzowa uczta, którą rozpocznie – światowej sławy gitarzysta jazzowy – Pat Metheny. Do Wrocławia przyjadą także m.in. David Sanborn z promocja najnowszej płyty Only Everything, Ron Carter jako The Golden Striker Trio, Leszek Możdżer, Vincent Herring i Earth Jazz Agents i Vijay Iyer.

Ron Carter

Wiele instrumentów – jeden człowiek – Pat Metheny The Orchestrion Tour na 46 JnO!

Orchestrion to Pat Metheny solo, grający na kilku instrumentach akustycznych, zaprojektowanych i zbudowanych specjalnie dla niego na potrzeby tego projektu, przez Eric’a Singer’a. Pat Metheny jest  jednym z najbardziej utalentowanych współcześnie muzyków i jednym z najbardziej płodnych w pomysły. Pierwszą płytę studyjną nagrał w wieku 22 lat. Najpierw współpracował z ECM, potem z Geffen. W 1986 roku wydał świetny longplay Song X z Ornette Colemanem, ojcem chrzestnym free improv. Po drodze eksperymentował jeszcze z awangardą (Zero Tolerance for Silence), ale równolegle kształtował swój własny styl, bardziej pasujący do wykonawcy world music, aniżeli jazzmana.

Pat Metheny ma na swoim koncie 17 nagród Grammy oraz ponad 50 płyt, na których występował m. in. z Charlie Hadenem, Davem Hollandem, Johnem Scofieldem i Michaelem Breckerem. W Polsce najlepiej znana jest nagrana wspólnie z wokalistką Anną Marią Jopek i najwybitniejszymi polskimi instrumentalistami jazzowymi płyta Upojenie.

Premiera najnowszej płyty Davida SanbornaOnly Everything

Legendarny saksofonista David Sanborn zaprezentuje podczas 46 edycji Jazzu nad Odrą, utwory z swojej najnowszej płyty Only Everything. Płyta ta to zbiór utworów powstałych pod wpływem twórczości wielkiego Ray’a Charles’a, wydana została przez równie legendarnego Phil’a Ramone.

Skład zespołu: David Sanborn (sax), Joey DeFrancesco (p), Gene Lake (dr).

The Golden Striker Trio

The Golden Striker Trio to trio doświadczonego kontrabasisty, byłego współpracownika Milesa Davisa – Rona Cartera, oraz gitarzysty Russella Malone i pianisty Jacky Terrassona wspierajcych mistrza nie tylko jako grający z wielkim wyczuciem i inwencją instrumentaliści, ale również jako utalentowani kompozytorzy.

Vincent Herring & Earth Jazz Agents

Vincent Herring, którego brzmienie saksofonu krytycy przyrównują do wielkiego Cannonballa Adderleya, wraz z Anthony Wonsey oraz Joris Dudli szykują sporą dawkę kojących, smoothjazzowych dźwięków.

Vincent Herring należy do światowej czołówki alcistów jazzowych. Urodził się w Kentucky, dorastał w Californii. Już jako dojrzały muzyk przeniósł się w 1983 roku do Nowego Jorku. Miał szczęście od razu trafić wsród najlepszych – Lionel Hampton, David Murray, Horace Silver, Art Blakey. Światową sławę zdobył grając w zespole wielkiego trębacza Nata Adderleya (w latach 1987-1993). Lista jego współpracowników obejmuje wiele sław: Art Blakey and The Jazz Messengers, Jack DeJohnette, Larry Coryell, Cedar Walton, Freddie Hubbard, Dizzy Gillespie, The Mingus Big Band, Nancy Wilson, Roy Hargrove, Carla Bley, Phil Woods

Duo Raw Materials

Pianista Vijay Iyer oraz saksofonista Rudresh Mahanthappa to nowa generacja amerykańskich muzyków jazzowych, którzy poprzez odkrywanie kultury pochodzenia, tworzą nowe, oryginalne trendy w muzyce.

Iyer i Mahanthappa współpracują od 1996. 10 lat po rozpoczęciu tej współpracy, Savoy Jazz wydał ich pierwszy album jako duetu – Raw Materials. Time Out New York nazwał ich najbardziej rzucającym się w oczy, pewnym siebie duetem, którego muzyka łączy w sobie zarówno wzniosłość jak i surowość… To jak patrzenie na dwie strony tej samej monety. All About Jazz uznało zaś płytę za triumf od początku do końca.

Ron Carter

Ron Carter

Nu-jazz Bugge Wesseltoft’a

Bugge Wesseltoft to norweski muzyk jazzowy, pianista, kompozytor, producent muzyczny, umiejętnie eksperymentujący z muzyką elektroniczną i jazzem. Jego przepełniona elektroniką i klubowymi brzmieniami muzyka sprytnie wymyka się wszelkim próbom zaszufladkowania. Na początku lat 90. Bugge zainicjował przejście od tradycyjnego norweskiego jazzu do nowoczesnego stylu, który otrzymał miano future jazz lub nu jazz. W jego nu-jazzowej muzyce upodobanie znajdują zarówno miłośnicy modnych stylów: ambient, house, drum’n'bass, a nawet world music, jak i wielbiciele Jana Garbarka i Terje Rypdala.

Bugge Wesseltoft to niewątpliwie nowator i moderator sceny jazzowej w Norwegii. Konsekwentnie eksplorując stylistyczne pogranicza, buduje Nową Koncepcję Jazzu – jak sam nazywa swoją twórczość i wyznaczany przez nią trend.

Projekt Leszka Możdżera z Naną Vasconcelos

Leszek Możdżer jeden z najznakomitszych polskich jazzmanów, ulubieniec wrocławskiej publiczności wystąpi z zupełnie nowym projektem, do którego zaprosił gwiazdę brazylijskiego jazzu – Naná Vasconcelos. Możdżer związany początkowo z formacją Miłość pojawił się w wielu jazzowych konfiguracjach: od zespołów Zbigniewa Namysłowskiego i solowych projektów po warsztatowe eksperymenty nowego jazzu.

Naná Vasconcelos to gwiazda perkusji, która od lat 70tych zmienia trendy brazylijskiego i światowego jazzu. Jest muzykiem wciąż chętnie zapraszanym do współpracy zarówno przez jazzmanów, jak i artystów rocka, a wszystko dzięki wszechstronnym możliwościom muzycznym i intuicyjnej grze. Z wieloma muzykami współpraca Nany Vasconcelos trwała całymi latami i owocowała mistrzowskimi nagraniami oraz projektami.

Adam Wendt Power Set

Zespół prezentuje nurt jazzu elektrycznego. Niekonwencjonalne instrumentarium (elektronicznie przetwarzany dźwięk saksofonu, linia basu realizowana przez keyboard), zróżnicowany, dynamiczny repertuar, oryginalne kompozycje (A.Wendt) oraz komunikatywność wypowiedzi muzycznej – to główne atrybuty zespołu.

Lider projektu – Adam Wendt – jest jednym z czołowych polskich saksofonistów, laureatem wielu nagród, współtwórcą sukcesu i repertuaru grupy Walk Away. Nagrywał i koncertował z takimi sławami jazzu jak Randy Brecker, Mike Stern, Eric Marienthal, Mino Cinelu, Frank Gambale, Michał Urbaniak i Urszula Dudziak.

Skład zespołu: Adam Wendt (sax), Przemysław Raminiak (p), Marcin Jahr (dr)

Leszek Możdżer, fot. Maciej Liese

Leszek Możdżer, fot. Maciej Liese

Obara Special Quartet

Obara Special Quartet to międzynarodowy projekt młodego alcisty Macieja Obary, który zadebiutował w roku 2005 nagrywając swoją pierwszą autorską płytę. Tym razem muzyk wystąpi w roli lidera prezentując swoje kompozycje w stylistyce free jazzu z udziałem najwybitniejszych artystów awangardowych z Nowego Jorku. Towarzyszyć mu będą amerykańscy muzycy, którzy na stałe wpisali się w kanon muzyki improwizowanej: trębacz Ralph Alessi, kontrabasista Mark Helias i perkusista Nasheet Waits. Wszyscy są wykładowcami nowojorskiej School of Improvisational Music.

Twórczość Macieja Obary zainspirowana jest muzyką Charliego Parkera, Theleoniusa Monka, Johna Coltrane’a, Milesa Davisa, Erica Dolphiego, Ornette Colemana, Andersa Jormina czy Bobo Stensona. Istotny wpływ na kierunek obranej drogi artystycznej muzyka miała również współpraca z muzykami takimi jak Tomasz Stańko czy Antoine Roney.

Skład zespołu: Maciej Obara (sax), Ralph Alessi (tp), Mark Helias (bass), Nasheet Waits (dr)

Emotronica – Grzech Piotrowski

Po czteroletniej przerwie, we wrześniu 2009 roku saksofonista Grzech Piotrowski powrócił na scenę ze swoim najnowszym albumem zatytułowanym Emotronica. Grzegorz Piotrowski jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich saksofonistów jazzowych młodego pokolenia. Debiutował w połowie lat 90. Do najbardziej znanych projektów z jego udziałem należy grupa Alchemik, w której znaleźli się m.in. Marcin Masecki i bracia Golcowie. Album Emotronica to połączenie skrajnych gatunków muzycznych z emocjonalnym saksofonem.

Skład zespołu: Grzech Piotrowski (ss,ts,duduk), Paweł Kaczmarczyk (p), Robert Cichy (g), Piotr Żaczek (bass), Robert Luty (dr)

Krzysztof Urbański Quartet

Zespół powstał w 2004 roku. W ciągu tak krótkiego czasu, tworzący go muzycy – absolwenci Akademii Muzycznej we Wrocławiu i Katowicach – Tomek Torres, Paweł Tomaszewski, Michał Barański oraz lider Krzysztof Urbański, mają już na swym koncie duży dorobek artystyczny.

Koncerty, konkursy i festiwale na scenach muzyki jazzowej i rozrywkowej: Jazz Jamboree, Jazz Nad Odrą, Sopot Molo Jazz Festiwal, Krokus Jazz Festiwal, Honda Jazz Festiwal, Olimpus Jazz Festiwal , Hoeilaart Jazz Festival, Gent Jazz Festival , Gouvy Jazz Festival, Getxo Jazz Festival, Jazz Forum Festiwal, to tylko część ich osiągnięć.

Skład zespołu: Tomek Torres (dr), Paweł Tomaszewski (p), Michał Barański (bass), Krzysztof Urbański (sax)

Vertigo Quintet and Dorota Barová

Młody, energetyczny zespół z Czech, założony w 2002 roku przez muzyków, którym przyświecała idea tworzenia muzyki na swój własny sposób. Inspiracją była dla nich twórczość wielkich artystów, tj.: Alexander Scriabin, Claude Debussy, Thelonious Monk, Charles Mingus, Miles Davis, Ornette Coleman, ECM,a także Bjork, Bill Frisell, John Zorn i Radiohead.

Skład zespołu: Marcel Bárta (sax), Vojtěch Procházka (p), Oskar Törok (tp), Rastislav Uhrík (bass), Dorota Barová (voc, cello), Daniel Šoltis (dr)

Organizatorzy: Centrum Sztuki Impart, Polskie Stowarzyszenie Jazzowe o/Wrocław oraz Fundacja Jazz nad Odrą

Dodaj komentarz