• 2010-02-09

Kolekcja polskiej sztuki współczesnej Muzeum Narodowego we Wrocławiu

Od 8 stycznia do 31 grudnia 2010 roku | Gmach Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie - Pałac Potockich

Wystawa Kolekcja polskiej sztuki współczesnej Muzeum Narodowego we Wrocławiu zainaugurowała cykl prezentacji najlepszych polskich kolekcji muzealnych w gmachu MKiDN. Przez cały rok 2010 można tam będzie oglądać prace m.in. Abakanowicz, Hasiora, Kantora, Lebensteina, Nowosielskiego i Tarasina.

Jerzy Nowosielski, "Martwa natura" / "Still Life", 1967

Jerzy Nowosielski, "Martwa natura" / "Still Life", 1967

Na ścianach 1-go piętra Pałacu Potockich pokazanych zostało kilkadziesiąt obrazów powstałych od lat 50-tych do 90-tych XX wieku, natomiast na dziedzińcu wystawione zostały metalowe rzeźby Magdaleny Abakanowicz Mutanty i Ptaki.

Wybrałem obrazy, które są bardzo ważne dla rozwoju poszczególnych tendencji artystycznych w Polsce, z drugiej strony takie, które charakteryzują się bardzo dobrymi efektami estetycznymi, czyli są po prostu ładne i na pewno zwrócą uwagę nie tylko miłośników sztuki – wyjaśnia Mariusz Hermansdorfer dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu, twórca kolekcji polskiej sztuki współczesnej.

Wśród prezentowanych prac znajdą się między innymi asamblaż Władysława Hasiora Ikar, Art…suppli… Tadeusza Kantora, Apogeum i Małe grzeszki Jana Lebensteina, abstrakcje wrocławskich twórców Alfonsa Mazurkiewicza, Józefa Hałasa i Zdzisława Jurkiewicza, Martwa natura Jerzego Nowosielskiego, inspirowane surrealizmem obrazy Kazimierza Mikulskiego Kuszenie narzeczonej i Wybór narzeczonej.

Po raz pierwszy w historii MKiDN stanie się ono galerią otwartą – miejscem prezentacji na tak dużą skalę pisze we wprowadzeniu do katalogu Bogdan Zdrojewski – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ta nowa koncepcja zagospodarowania przestrzeni Pałacu Potockich bierze się z chęci udostępnienia szerokiej publiczności zbiorów najwybitniejszych dzieł sztuki, które obecnie znajdują się w polskich muzeach (…). Udostępniając Pałac Potockich artystom, chcę poszerzyć przestrzeń publiczną, aby prezentować dzieła wybitne oraz pozyskać dla nich nowych odbiorców. Wystawie towarzyszy publikacja Mariusza Hermansdorfera zatytułowana Kolekcja polskiej sztuki współczesnej Muzeum Narodowego we Wrocławiu zawierająca tekst o powstawaniu kolekcji polskiej sztuki współczesnej, informacje o artystach oraz zdjęcia wszystkich prac prezentowanych na warszawskiej wystawie.

Jan Tarasin, "Przedmioty policzone" / "Counted Objects", 1974

Jan Tarasin, "Przedmioty policzone" / "Counted Objects", 1974

Kolekcja polskiej sztuki współczesnej w Muzeum Narodowym we Wrocławiu jest jedną z najcenniejszych w kraju. Liczy ponad 20 tysięcy eksponatów i obejmuje wszystkie dyscypliny artystyczne od malarstwa, grafiki i rysunku, rzeźby, szkła, ceramiki, fotografii aż do environment, projektów konceptualnych i dokumentacji happeningów. Wystawa stała pokazywana w gmachu Muzeum Narodowego, będąca autorską propozycją jej kuratora Mariusza Hermansdorfera, jest prezentacją obszernych zestawów prac wybranych artystów, od ich dzieł najwcześniejszych do ostatnich. Wśród pokazywanych prac są dzieła m.in. Witkacego, Jaremy, Nowosielskiego, Hasiora, Lebensteina oraz największą w Europie kolekcje dzieł Magdaleny Abakanowicz.

Władysław Hasior, "Ikar" / "Icarus", 1962

Władysław Hasior, "Ikar" / "Icarus", 1962

W gmachu MKiDN można oglądać prace: Magdaleny Abakanowicz, Tadeusza Brzozowskiego, Stefana Gierowskiego, Józefa Hałasy, Władysława Hasiora, Zdzisława Jurkiewicza, Tadeusza Kantora, Jana Lebensteina, Alfreda Lenicy, Zbigniewa Makowskiego, Alfonsa Mazurkiewicza, Kazimierza Mikulskiego, Jerzego Nowosielskiego, Leona Tarasewicza, Jana Tarasina, Jerzego Tchórzewskiego.

Kolekcja polskiej sztuki współczesnej Muzeum Narodowego we Wrocławiu
Gmach Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie - Pałac Potockich
8 stycznia – 31 grudnia 2010

Komentarze (2) do artykułu “Kolekcja polskiej sztuki współczesnej Muzeum Narodowego we Wrocławiu”

  1. kulturalny ryjek

    Uprzejmie się pytam czemu ta wystawa jest taka brzydka?
    Sama redakcja też to chyba musiała zauważyć, skoro nie dała żadnych zdjęć z ekspozycji, a tylko reprodukcje. Takie pokazywanie to jakieś oszustwo. Przecież tak nie wolno, to nikomu nie służy, a urąga wszelkiemu wystawiennictwu, nawet jeżeli naszemu Oświeconemu i Kochanemu Panu Ministrowi się podoba tak mieć w pracy.
    Do widzenia.

  2. sztuKa

    Szkoda, że nikt nie pomyślał, aby podać godziny otwarcia tej wystawy… Czy jest w weekendy otwarta…?

Dodaj komentarz