• 2010-03-01

Biologia Chemia Fizyka

Od 19 lutego do 14 marca 2010 roku | Galeria Design – BWA Wrocław

Prezentowana w Galerii Design we Wrocławiu wystawa fotograficzna Biologia Chemia Fizyka przedstawia prace trzech autorów: Waldemara Pranckiewicza, Łukasza Rusznicy i Krzysztofa Solarewicza. Odwołuje się ona zarówno do samej fotografii, jako pewnego procesu opartego o te trzy naukowe dziedziny, jak i do tych znaczących tropów – życia, a więc i śmierci.

Fot. Łukasz Rusznica, Biologia Chemia Fizyka

Nie uciekając od złudzenia realności fotografii, artyści zmuszają do czytania, a nie jedynie oglądania gotowych obrazów. Każdy z nich w inny sposób interpretuje temat – czy to wychodząc od samej pracy z medium i tworzenia iluzji, czy to szukając śladów miłości w ciele, jedynie pozornie anonimowym, czy to raczej skupiając się na bezruchu, przesiąkniętym dramatyzmem, gdzie nic się nie dzieje.

Pozytywistyczne nastawienie zakładało, że wszystko można poznać dzięki możliwościom nauk przyrodniczych, a więc też biologii, chemii i fizyki. Te trzy dziedziny, tak mocno powiązane z człowiekiem, już choćby na poziomie funkcjonowania ciała, miały dostarczyć wiedzy wszechstronnej i absolutnej. Z czasem rozdrobnienie nauki na coraz bardziej szczegółowe treści, a co za tym idzie coraz bardziej fragmentaryczny obraz, przyczyniło się do zachwiania wiary w możliwość poznania człowieka i świata, a tym bardziej poznania go przez biologię, chemię i fizykę.

Świadomość niepełności pochwycenia życia poprzez naukowy pryzmat często kieruje myślenie na obszary powiązane z religią, duchowością czy filozofią. Biologia, chemia i fizyka kojarzą się z przestarzałą formą, która nie jest w stanie unieść ciężaru zagmatwanego obrazu człowieka ani tajemnic kosmosu. Zapomina się jednak, że są to całkiem pojemne konstrukty widzenia świata, które w połączeniu mogą stać się fotografią sensu stricte i tym samym stworzyć pola do zrozumienia rzeczywistości.

Biologia Chemia Fizyka to chwytliwy w swoim sentymentalnym brzmieniu tytuł. Całkiem jednak możliwe, iż poprzez niego łatwiej przywołać najbardziej proste, a mimo to fundamentalne kwestie, które ciężko uchwycić wielkimi słowami i narracjami.

Katalog wystawy "Biologia Chemia Fizyka"

Waldemar Pranckiewicz (ur. 1972 r.) – absolwent Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Central Saint Martins College of Art and Design w Londynie. Brał udział w wystawach i projektach solowych w Polsce i za granicą, m.in. projekt F13 w Londynie, realizacja Compartment w Dessau, Niemcy; wystawa Gracze w BWA Awangarda oraz dwa indywidualne projekty w galerii Entropia we Wrocławiu. Swoje prace prezentował także w ramach artystycznych festiwali, m.in. Festiwalu Sztuki im Jerzego Buszy w Radomiu i International Festival for Unusual Live – Performances w Helsinkach. Wydał własnym sumptem kilka książek artystycznych, m.in. I’ll be your mirror, Fragmenty, Selected Infections.

Krzysztof Solarewicz (ur. 1979 r.) – pracownik Ośrodka Postaw Twórczych we Wrocławiu. W 2009 roku ukazała się jego książka fotograficzna Przedostatni Stan Skupienia. Jest to 27 – zdjęciowa opowieść prawdopodobnie o śmierci.

Łukasz Rusznica (ur. 1980 r.) – publikował w miesięczniku Machina z projektami artystycznymi i sesjami mody. Współpracował z artystką Anną Ławrynowicz przy projekcie Hand Job i Taka Mama oraz z Waldemarem Pranckiewiczem przy I’ll be your mirror, który ukazał się jako książka artystyczna. Był asystentem znanej fotografki Marii Mochnacz w trakcie jej fotograficznej realizacji na terenie Wrocławia.

Wystawie towarzyszy publikacja, która będzie pewnego rodzaju szkicownikiem z fotografiami i projektami – niedokończonymi, niepełnymi pomysłami wokół tematu wystawy.

kurator: Beata Bartecka
organizator: Galeria Design BWA we Wrocławiu
współpraca: Ośrodek Postaw Twórczych, Miligram

Galeria Design – BWA Wrocław,
ul. Świdnicka 2 – 4,
Wrocław

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

Polecamy

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR