• 2010-04-30

7 edycja SZCZECIN MUSIC FEST 2010

Od 21 kwietnia do 7 lipca 2010 roku | Szczecin

Szczecin Music Fest (w skrócie SMF) jest pierwszym szczecińskim festiwalem prezentującym najważniejsze zjawiska współczesnej world music (muzyki świata) i jazzu. Festiwal jest miejscem gdzie występują artyści wielu stylów i gatunków, dla których wspólnym mianownikiem jest world music, czyli twórcze sięganie do regionalnych tradycji muzycznych. Podczas 7 edycji odbędzie się 5 pojedynczych koncertów, które potrwają od kwietnia do czerwca.

Mulatu Astatke

21 kwietnia - NILS PETER MOLVAER (Norwegia)

Nils Petter Molvaer to obok Jana Garbarka najbardziej znany reprezentant norweskiego jazzu. Swój pierwszy solowy krążek nagrał w roku 1997 – była to słynna płyta Khmer wydana przez legendarną wytwórnię ECM. Wielki sukces płyty sprawił, że od razu zaliczono go do elity jazzowo-elektronicznych wizjonerów i współtwórców nowego stylu jakim był nu-jazz. Choć jest trębaczem to jego muzyczne inspiracje są niezwykle szerokie, artysta wymienia obok siebie tak różnych artystów jak Billie Holiday, Miles Davis, Don Cherry, Brian Eno czy Bill Laswell. Molvaer świetnie łączy swe muzyczne fascynacje, tworząc wysublimowaną mieszankę jazzu, przystępnej elektroniki i dubu. Koncert w Szczecinie ubarwią kreowane na żywo wizualizacje.

20 maja - MULATU ASTATKE (Etiopia)

Mulatu Astatke (rocznik 1943) to najważniejsza postać na muzycznej scenie Etiopii. Innowacyjny multiinstrumentalista, kompozytor i aranżer. To on stworzył i przez lata rozwijał styl który sam nazwał ethio-jazz. Artysta nagrywa od lat 60-tych, w latach 70-tych współpracował z legendarnym band-liderem Duke’iem Ellingtonem. Szerszą sławę przyniosły mu albumy z serii Ethiopiques (kompilacje najlepszych nagrań etiopskich i erytrejskich). W ostatnich latach jego nazwisko pojawiło się ponownie z większą mocą dzięki ścieżce dźwiękowej filmu Broken Flowers w reżyserii Jima Jarmuscha oraz współpracy z The Heliocentrics – brytyjskim kolektywem progresywnych instrumentalistów dowodzonym przez mistrza perkusji Malcolma Catto. Wspólny album Mulatu Astatke i The Heliocentrics był sensacją na scenie nowoczesnej muzyki klubowej w 2009 roku. Mulatu to muzyczny ambasador Etiopii, w oryginalny sposób połączył zachodni jazz i funk z tradycyjną etiopską melodyką i elementami egipskiej muzyki sakralnej.

2 czerwca - MARIZA (Portugalia)

Największa sława stylu fado, skarb narodowy Portugalii, gwiazda najlepszych sal koncertowych świata powraca po 3 latach do Szczecina! Jej głos określa się słowami magiczny, diamentowy, magnetyczny, a fenomen popularności porównuje się do najsłynniejszych div operowych i megagwiazd pop/rock. Jej koncerty elektryzują, oszałamiają, wprowadzają w zachwyt, a nawet ekstazę! Mariza urodziła się dla śpiewu, a jej kariera to pasmo sukcesów. Od początku porównywana była do boskiej Amalii Rodriguez (najsłynniejszej wykonawczyni fado w historii). Natychmiast po zdobyciu uznania we własnym kraju przyszły sukcesy światowe. Płyty artystki sprzedają się znakomicie, zdobywają prestiżowe nagrody, a niezwykłe koncerty umacniają pozycję wielkiej gwiazdy. Ostatni album Marizy nosi tytuł Terra (Ziemia). Muzyka zawarta na Terra to mieszanka takich stylów jak morna, flamenco, jazz i folk, ale bez wątpienia całość brzmi bardzo portugalsko… Jedno jest pewne – jej sława już dawno wykroczyła poza krąg wielbicieli fado.

15 czerwca - GOTAN PROJECT (Argentyna-Francja)

W 2006 roku Szczecin Music fest gościł Bajofondo Tangoclub. Niezwykły sukces tamtego koncertu sprawił, że organizatorzy postanowili postarać się o koncert Gotan Project – najsłynniejszego zespołu stylu electro-tango. Gotan project powstał w 1999 roku, kiedy to trójka muzyków: Philippe Cohen Solal, Eduardo Makaroff i Christoph H. Müller postanowiła stworzyć coś zupełnie nowego i zaskakującego. Zdecydowali, że spróbują unowocześnić argentyńskie rytmy przez dodanie elementów muzyki elektronicznej. W rezultacie powstała bardzo ciekawa i oryginalna muzyka, istna fuzja tanga i muzyki współczesnej, która pozytywnie zaskoczyła zarówno publiczność, jak i krytyków. Ich pierwszy album La Revancha del Tango (Zemsta Tango) od razu wzbudził wielkie zainteresowanie i odniósł komercyjny sukces. Trio szybko zyskało ogromną popularność w Europie, a później także na innych kontynentach. Ich koncerty to prawdziwe multimedialne spektakle – muzyka w połączeniu z wizualizacjami daje niewiarygodny rezultat.

Nils Petter Molvaer by Joerg Grosse Geldermann

16 czerwca - PACO DE LUCIA (Hiszpania)

Paco de Lucia (właśc. Francisco Sanchez Gomez) – najsłynniejszy gitarzysta flamenco i jeden z najsłynniejszych gitarzystów wszechczasów. Swoją pierwszą gitarę otrzymał od ojca w wieku 5 lat, a wiec gra już na niej ponad 55 lat! W swojej karierze nagrał dziesiątki albumów (pierwszy w 1965 roku), otrzymał setki nagród i wyróżnień. Wpływ jaki wywarł na współczesną muzykę gitarową jest ogromny – z jednej strony wydatnie przyczynił się do wykreowania światowej mody na flamenco, a z drugiej wzbogacił flamenco o wpływy muzyki jazzowej i klasycznej. Filar najsłynniejszego gitarowego tria w historii – Al Di Meola – Paco de Lucia – John McLaughlin. Płyta tego tria Friday Night in San Francisco (1981) odniosła ogromny sukces i została sprzedana w wielu milionach egzemplarzy!

Na zakończenie 7 edycji Szczecin Music Fest – 7 lipca 2010 r. o godz. 20.00 – wystąpi najsłynniejszy basista współczesnego jazzu MARCUS MILLER z zespołem - będzie to jedyny koncert tego artysty w Polsce.

Marcus Miller przedstawi program TUTU Revisited, The Music of Miles Davis. Marcus Miller jest nie tylko najsłynniejszym basistą współczesnego jazzu, ale także niezwykle rozchwytywanym muzykiem sesyjnym i wybitnym producentem. W swojej karierze nagrał i produkował niezliczoną ilość płyt (dziennikarze doliczyli sie ich ponad 500). Współpracował z najwybitniejszymi postaciami muzyki: Herbie Hancock, Frank Sinatra, Aretha Franklin, Wayne Shorter, George Benson, Natalie Cole, Al Jarreau, Chaka Khan, Eric Clapton. Światową sławę zdobył dzieki współpracy z Milesem Davisem - albumy z lat 80-tych: Tutu, Music from Siesta oraz Amandla. W Szczecinie artysta wystąpi ze swoim pełnym zespołem – 8 osób na scenie.

1 komentarz do artykułu “7 edycja SZCZECIN MUSIC FEST 2010”

  1. Piotr

    Niesamowite zdjęcia na tej stronie!

Dodaj komentarz