• 2010-04-06

OUT OF STH prezentuje

Od 9 kwietnia do 13 czerwca 2010 roku | Galerie BWA Wrocław

OUT OF STH prezentuje to symultaniczna scena miejska ze znakiem jakości OUT OF STH, będąca kontynuacją głośnej i nagradzanej wystawy, która pod tym samym tytułem miała miejsce we Wrocławiu dwa lata temu (Out of Sth, BWA Wrocław 2008) i była pierwszą polską, a zarazem międzynarodową, prezentacją urban artu w kontekście galeryjnych ujęć sztuki współczesnej. Całość rozpoczyna wystawa pt. HGW (Hakobo Graphic World) Jakuba Stępnia aka Hakobo.

Mariusz Waras aka M-City, Wizualizacja

Wystawa i towarzysząca jej wyjątkowa książka-album – pierwsza prezentacja jednego z najbardziej sensacyjnych i wyjątkowych grafików i typografów polskiej sceny graficznej ostatniego dziesięciolecia – będzie zwiastunem wydarzeń objętych szyldem Out of Sth prezentuje. Kolejne wystawy i prezentacje a także nocny Klub Out of Sth otworzymy 23 kwietnia.

OUT OF STH prezentuje obejmuje cztery równoległe, rozrzucone w przestrzeni miejskiej sceny, poświęcone jednemu z najbardziej swoistych i autentycznych zjawisk współczesnej kultury światowej, jakim jest działalność artystyczna związana z kulturą urban artu. Cztery odmienne odsłony stanowią ponowne rozpoznanie najbardziej witalnej i niekonwencjonalnej twórczości, poszukującej w jasnych i ciemnych stronach życia wielkomiejskiej ulicy alternatywy wobec kultury konsumpcyjnej. Na odbiorców czekają prezentacje prac kilkunastu twórców związanych z tym nurtem twórczości, uzupełnione wydarzeniami muzycznymi, spotkaniami, warsztatami i wykładami, podczas których artyści dzielić będą się z uczestnikami i między sobą swoją wizją świata i wyjątkową estetyką, dzięki którym street art od lat przyciąga uwagę nie tylko miejskich rebeliantów.

OUT OF STH prezentuje wystawy w galeriach BWA Wrocław, Awangarda (M-City i {ths}) i Design (Hakobo) oraz realizacje muralistów z całego świata na miejskich ścianach w ramach projektu Breakin’ the Wall. W dwadzieścia lat po upadku muru berlińskiego wypowiada się pokolenie, które dorastało w świecie bez zimnej wojny. Wieczorny i nocny program OUT OF STH prezentuje, czyli Nocny Klub Out of Sth zgodziło się gościć w tym roku CRK, ważne i szanowane miejsce na niezależnej mapie Wrocławia (Jagiellończyka 10c/d), przestrzeń dla wszelkich działań muzycznych, wizualnych, filmowych i wymieszanych. Tam będą miały miejsce działania bardziej efemeryczne, choć ich skutki mogą okazać się długotrwałe. Przewodnikiem po miejscach w mieście i poszczególnych scenach tegorocznego przedsięwzięcia będzie jak zwykle mapka zawierająca wskazówki, jak poruszać się w mieście i programie wydarzeń. Całość podsumuje składanka albumów towarzyszących wszystkim pokazom i programowi Nocnemu Klubowi Out of Sth.

HGW: Hakobo Graphic World / Scena Design BWA Wrocław
Kuratorka: Katarzyna Roj

HGW: Hakobo Graphic World to pierwsza przekrojowa wystawa prac Jakuba Stępnia, znanego szerszej publiczności jako Hakobo. Ceniony i w kraju i za granicą, w ciągu kilku tylko lat wypracował charakterystyczny dla siebie styl graficzny, inspirowany zarówno tradycyjnym graficznym rzemiosłem, jak i kulturą ulicy. Sukces jego bezkompromisowej twórczości potwierdzony jest w licznych prezentacjach w albumach tematycznych (m.in. w prestiżowej publikacji New Masters of Poster Design, autorstwa Johna Fostera, 2008), rozpoznawalności na tle projektów innych grafików, czy wreszcie w licznych próbach adaptacji jego stylu. Choć słynie głównie jako plakacista, Hakobo świetnie czuje się w identyfikacji wizualnej, działaniach na pograniczu sztuki i dizajnu, w modzie i ogólnie – grafice użytkowej. Cechami charakterystycznymi dla jego praktyki jest graficzny noiz i gra z czytelnością – zbiór jego prac obejmuje zarówno zdyscyplinowane proste układy, jak również realizacje wynikające z fascynacji kamuflażem i estetyką nadmiaru.

Przedłużeniem wystawy na kartkach papieru będzie zaprojektowana przez Hakobo książka artystyczna – okołostreetartowy eksperyment graficzny. Bogaty materiał ikonograficzny oraz zbudowana specjalnie na tę okazję scenografa otwarta dla publiczności i stwarzająca dla niej warunki aktywnego uczestnictwa w wystawie. W jej ramach zostanie stworzona odpowiednia infrastruktura, pozwalająca użytkownikom – po konsultacjach z kuratorem, odpowiedzialnym za całość projektu – na samoorganizację (sprzęt muzyczny, kawiarnia, audytorium, etc.). To wyjątkowe miejsce będzie jednocześnie miejscem roboczym dla grupy siedmiu artystów street artowych z całego świata, którzy w tej przestrzeni będą pracować koncepcyjnie nad realizacjami w ramach kolejnego zadania projektu – Breakin’ the Wall, czyli nad realizacjami w przestrzeni publicznej. Twórczość projektowa Hakobo (Jakuba Stępnia), podobnie jak aktywność Mariusza Warasa i projekty niemieckiego grafika Thomasa Schostoka czerpie inspirację z autentycznej i demokratycznej energii urban artu, sylwetki obu zostaną zaprezentowane w indywidualnych projektach w galerii Awangarda.

Breakin’ the Wall / Scena przestrzeni miasta

Obiekty pneumatyczne / Mariusz Waras aka M-City / Scena Awangarda BWA Wrocław
Kuratorka: Joanna Stembalska

Mariusz Waras to najbardziej znany polski artysta działający w przestrzeni miejskiej, jest autorem kilkuset murali w ramach autorskiego projektu M-city, które można zobaczyć w aglomeracjach całego świata (Sao Paulo, Rio de Janeiro, Londyn, Praga, Paryż, Budapeszt Warszawa). Tym razem wystawa Warasa to indywidualna prezentacja nowych poszukiwań artysty, porzuca charakterystyczny pomysł budowania tkanki miejskiej z elementów odbijanych na ścianach od pojedynczych szablonów na rzecz gigantycznej trójwymiarowej pneumatycznej instalacji site specific. Tworzy olbrzymie, jednokolorowe nadmuchiwane obiekty – symboliczne idee związane z fabryką (miejscem pracy), domem, kościołem, które dowolnie można ustawiać z zmiennych konfiguracjach czy strukturach. Buduje więc swoje m-city w skali i przestrzeni. Ten harmonijny, jednorodny koncepcyjnie projekt zostanie zestawiony z pracami Thomasa Schostoka prezentowanymi w ramach wystawy Hail To the King, Baby!

Hail to the King, Baby! / Thomas Schostok aka {ths} / Scena Awangarda BWA Wrocław
Kuratorka: Beata Bartecka

Niepokorny grafik i były sprzedawca kafelków do łazienek, znany na całym świecie jako {ths}, czyli Thomas Schostok zaprezentuje swoje prace na pierwszej monograficznej wystawie w Polsce. Jego bezkompromisowe grafiki przepełnione mocną, brutalną i brudną estetyką pokazywano na wielu wystawach na całym świecie. Słynie z nieustającego zamiłowania do wykorzystywania pornograficznych obrazów zestawionych z kontrowersyjnym przekazem, któremu blisko do haseł sytuacjonistów. Jest owładniętym manią wizualnym terrorystą, który atakuje zepsuty świat showbiznesu, wielkich pieniędzy oraz uniformizacji naszych myśli i życia. Dla niego piękno jest w oczach patrzącego, a jego oczy wprost uwielbiają wszystko, co postrzegane jest jako brudne i brzydkie. We wrocławskiej galerii Awangarda zostanie zaprezentowany przekrój twórczości Thomasa Schostoka – od niepokojących prac na płótnach i papierze, poprzez oszołamiająco piękne własnoręcznie robione książki, aż po legendarny internetowy magazyn BEAST. Więcej o Thomasie Schostoku w informacji prasowej: Hail to The King, Baby!

 

THS, I'm drinking champagne

THS, I'm drinking champagne

Breakin’ the Wall / Scena przestrzeni miasta
Kuratorzy: Joanna Stembalska i Sławek ZBK Czajkowski

Czwarta, miejska, scena projektu to Breakin’ the Wall, do której zaproszona została grupa czołowych reprezentantów światowego nurtu urban artu: Mudwig (Brystol), Dem (Mediolan), Fefe Talavera (San Paulo/Madryt), Vova Vorotniov ( Kijów), Escif (Walencja), Erica Il Cane (Bolonia), Zosen (Barcelona), SickBoy (Londyn) oraz Jiem (Lille). Poprzez realizowane murale zmierzą się oni z refleksją nad tożsamością i egzystencją pokolenia po 1989 i nad głośno celebrowaną rocznicą obalenia Muru Berlińskiego. Mimo, że we Wrocławiu nie trzeba było obalać podobnej betonowej konstrukcji, pewne jest, że niejeden mur przed nami do zburzenia. Podobnie jak berlińczycy walczą ze swoimi demonami z przeszłości, tak samo mieszkańcy Wrocławia, napiętnowani burzliwą historią miasta, mamy niejeden problem do zrewidowania i skonfrontowania.

Druga wojna światowa oraz powojenne losy miasta odcisnęły piętno na świadomości mieszkańców byłego Breslau. Czym był i nadal jest ośrodek miejski w którym żyjemy? Wrocław dla młodych ludzi jest miastem z czystą kartą, obciążenia historyczne traktują jako wyzwanie, nie wadę. Jeżeli nasze życie uwarunkowane jest historią miejsca, w którym żyjemy, to właśnie stolica Dolnego Śląska jest idealnym miejscem do tej konfrontacji. Breakin the Wall jest głosem pokolenia, ludzi wrażliwych, tolerancyjnych, pragnących zmiany. Parafrazując Mahatma Ghandi`ego: You must be the change, you wish to see, mówimy, pokazujemy, obnażamy nasze współczesne mury, niekoniecznie te z cegły i betonu, bo znacznie gorsze są mury w naszych głowach, a z jaką skutecznością jesteśmy w stanie je kruszyć będzie sprawdzianem kosmopolityczności Wrocławia, a idąc dalej, autentycznym testem naszej społeczności i jej miejsca w Europie.

HGW: HAKOBO GRAPHIC WORLD / wystawa Jakuba Stępnia aka Hakobo
galeria Design,
BWA Wrocław 09.04 – 22 .05.2010, wernisaż: 9 kwietnia o godz.19.00

Obiekty pneumatyczne / wystawa Mariusza Warasa aka M-City
galeria Awangarda,
BWA Wrocław 23.04 – 13.06.2010

Hail to the King, Baby! / wystawa Thomasa Schostoka aka {ths}
galeria Awangarda,
BWA Wrocław 23.04 – 13.06.2010

Breakin’ the Wall / wystawa murali Breakin’ the Wall
przestrzeń miejska Wrocławia
23.04 – 13.06.2010 wernisaż: 23 kwietnia o 19:00

Kuratorzy: Joanna Stembalska, Sławek ZBK Czajkowski, Beata Bartecka, Katarzyna Roj

Miejsca: galerie BWA Wrocław:
Awangarda, ul . Wita Stwosza 32
Design, ul. Świdnicka 2-4
Nocny Klub Out of Sth: w CRK, Jagiellończyka 10c/d

Dodaj komentarz