Witkacy. Psychoholizm

Od 14 kwietnia do 16 maja 2010 roku | Wrocław

Psychoholizm – wystawa przygotowana z okazji 70. rocznicy śmierci Witkacego, prezentowała ponad sto portretów i autoportretów artysty z lat 1910-1938, wybranych pod kątem ich wyrazistości psychologicznej. Ekspozycja w Centrum Sztuki WRO skupia się głównie na autoportretach, realizowanych często przez artystę i jego znajomych w formie działań przed obiektywem aparatu. Kuratorami wystaw będą Maria Anna Potocka i Stefan Okołowicz.

Stanisław Ignacy Witkiewicz

Stanisław Ignacy Witkiewicz, fot. Jozef Glogowski, 1931

Witkacy potrafił bardzo precyzyjnie wykorzystywać potencjał fotografii. Zdjęcia artysty nie mają charakteru dokumentalnego, ale są częścią jego kreacji twórczej i refleksji o relacjach międzyludzkich. Eksperymenty antropologiczne, jakich przy użyciu fotografii dokonywał Witkacy na sobie i innych, nadal są niezwykle interesujące pod względem artystycznym, a ich pionierskość uzasadnia szerokie uaktualnienie tego zjawiska. Jego zdjęcia nie mają charakteru dokumentalnego, ale są częścią kreacji i refleksji o relacjach międzyludzkich. Eksperymenty, jakich przy użyciu fotografii dokonywał na sobie i innych, są pionierskie pod względem artystycznym i psychologicznym.

Powiększone fotografie przygotowane są w formie wydruków wykonanych z oryginalnych negatywów szklanych i odbitek z kolekcji Ewy Franczak i Stefana Okołowicza.

Wystawie towarzyszy obszerny katalog/album, zawierający reprodukcje fotografii oraz zbiór tekstów autorstwa teoretyków literatury i sztuki, psychiatrów i psychologów. W czasie wystawy we WRO dostępna jest także książka prof. Janusza Deglera Witkacego portret wielokrotny.

W ramach cyklu Platforma Widokowa wystawie towarzyszyć będzie cykl środowych wydarzeń – oprowadzania kuratorskie, spotkania z wybitnymi znawcami twórczości Witkacego oraz projekcje filmów z nią związanych lub inspirowanych.

Wydarzenia z cyklu Platforma Widokowa w trakcie wystawy:

Środa, 21 kwietnia 2010, 17.00
Oprowadzanie kuratorskie – Maria Anna Potocka

Środa, 28 kwietnia 2010, 18.00
Witkacy wielokrotnie
Spotkanie / prezentacja najnowszej publikacji
Profesor Janusz Degler

Środa, 5 maja 2010, 18.00
Pokaz filmów dadaistycznych

Środa, 12 maja 2010, 18.00
witkaco/wideo/izmy
Pokaz filmów Józefa Robakowskiego

Sobota, 15.05.2010, od 22.00
Noc Muzeów we Wrocławiu
Portret wielokrotny w lustrach – instalacj medialna

Witkacy. Psychoholizm
od 14 kwietnia do 16 maja 2010 roku we Wrocławiu

CENTRUM SZTUKI WRO
ul. Widok 7
50-052 Wrocław

Dodaj komentarz