• 2010-04-20

SENS/CES

Od 22 kwietnia do 16 maja 2010 roku | Galeria Mieszkanie Gepperta we Wrocławiu

Synestezja (gr. synaísthesis – równoczesne postrzeganie od sýn – razem i aísthesis – poznanie poprzez zmysły). W psychologii stan lub zdolność, w której doświadczenia jednego zmysłu (np. wzroku) wywołują również doświadczenia charakterystyczne dla innych zmysłów. Na przykład odbieranie niskich dźwięków wywołuje wrażenie miękkości, barwa niebieska odczuwana jest jako chłodna, obraz litery lub cyfry budzi skojarzenia kolorystyczne itd.

Czarka(do)herbaty, Karina Marusińska

Wystawa sens/ces ma być prowokacją do recepcji na poziomie innych niż wzrok zmysłów. Odbieranie rzeczywistości poprzez węch, słuch, smak czy dotyk może zmieniać znaczenia i konteksty – może też w konsekwencji poddać w wątpliwość zasadność terminu sztuki wizualne. Ten ciekawy eksperyment ma prowokować do porzucenia pasywności oglądania na rzecz zaangażowania multizmysłowego w bodźce zaskakujące i niejednoznaczne.

W ramach wystawy zaprezentowane będą prace piątki artystów:

 • Instalacja dźwiękowa Pomnik Moniki Drożyńskiej
 • Porcelana Kariny Marusińskiej: Czarka (do) herbaty, KaleidosCUP, Ogryzki
 • Wykonana z dzianiny instalacja Grażyny Sadowskiej
 • Wypieczony z ciasta chlebowego Obieg Michała Bieńka
 • Realizacja wideo Deep Grzegorza Łoznikowa

MICHAŁ BIENIEK – (ur. 1980 r.), mieszka i pracuje we Wrocławiu (Polska). W latach 1999-2004 studiował na Wydziale Malarstwa i Rzeźby wrocławskiej ASP; laureat nagrody Marszałka Województwa Dolnośląskiego Dyplom Roku w 2004 roku. Prezes Zarządu Fundacji ART TRANSPARENT i jednocześnie współtwórca oraz kurator wrocławskiej Galerii !Sputnik (do 2006 roku); jest pomysłodawcą Przeglądu Młodej Sztuki w Ekstremalnych Warunkach SURVIVAL i zajmuje się jego organizacją od pierwszej edycji w 2003 roku. Ponadto współpracował w charakterze kuratora z festiwalem Wrocław Non Stop (w 2008 roku zrealizował w jego ramach projekt Pomiędzy wyspami). Jest pomysłodawcą, koordynatorem i opiekunem wrocławskiej Galerii Mieszkanie Gepperta (Otwarta Pracownia Gepperta). Był – ze strony polskiej – kuratorem portugalsko-hiszpańsko-polskiego festiwalu sztuki współczesnej Art and Society w portugalskim Porto (2006). Od 2009 roku kurator międzynarodowego festiwalu sztuki współczesnej Sztuka po przejściach. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2006 roku; nominowany do nagrody Gazety Wyborczej wARTo 2009 za przygotowania 6 edycji SURVIVALU oraz 2010 za przygotowanie 7 edycji SURVIVALU. Laureat kulturalnej nagrody Gazety Wyborczej wARTo w 2010 roku. Zajmuje się instalacją, wideo i rzeźbą, pisuje teksty krytyczne.

WYSTAWY

 • Ana Layla, Galeria Mieszkanie Gepperta; Wrocław, Polska, 2008
 • Plansza (dedykuję Italo Calvino); jako część wystawy Deja vu (60 lat Akademii Sztuki Pięknych we Wrocławiu); Wrocław, Polska, 2006
 • Punkt: (nie)możliwość podróży; jako część Przeglądu Sztuki SURVIVAL 4; Dworzec Główny we Wrocławiu, 2006
 • Rodzaj skrzyni napełnionej solą przeznaczonej do zabaw dla dzieci; jako część wystawy Sacrum i płeć; Galeria Wzgórze Zamkowe, 2006
 • Game-Garden (współpraca: Monika Konieczna); jako część festiwalu More Or Less. Art. and Society; Museu da Ciencia e da Industria, Porto, Portugalia, 2006
 • Bez tytułu; jako część Przeglądu Sztuki SURVIVAL 3; Browar Mieszczański we Wrocławiu, Wrocław, Polska, 2005
 • Ab(so)lucje; wystawa indywidualna; Galeria Na Solnym, Wrocław, 2005
 • Ab(so)lucje; jako część wystawy Najlepsze dyplomy 2004; Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu, 2005
 • Fukt; jako część wystawy Rita na Rozbracie; Rozbrat, Poznań, Polska, 2005;
 • Ab(so)lucje; wystawa dyplomowa; Sala Gotycka, Wrocław, Polska, 2004

Michał Bieniek, Oieg, fot. Magdalena Szady

GRZEGORZ ŁOZNIKOW - urodzony 10 listopada 1987 w Jeleniej Górze. Student trzeciego roku rzeźby w ASP im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Obecnie przygotowuje się do stypendium zagranicznego w Chinach.

WYSTAWY:

 • Ogólno Polska Wystawa (Rysować) w Toruniu 2009.
 • Festiwal Młodej Sztuki w Ekstremalnych Warunkach Survival 7 2009.
 • Wystawa prac studentów Wrocławskiego ASP w galerii Eugeniusza Gepperta.2009
 • Wystawa prac Członków Stowarzyszenia Artystycznego (Nowy Młyn) w galerii Hauptmana w Szklarskiej Porębie 2009.
 • Galeria pod psem ASP Wrocław 2008.
 • Galeria Muflon w Jeleniej Górze 2009.

GRAŻYNA SADOWSKA - projektantka mody, stylistka, pracuje i mieszka we Wrocławiu. Absolwentka Policealnego Studium Projektowania i Stylizacji MUR, Kierunek – projektant stylista oraz Technikum Odzieżowego w Legnicy, Kierunek – Technik odzieży damskiej.

WYBRANE PROJEKTY:

 • 2009.11.28, Wrocław – charytatywny pokaz mody w ramach Spotkania ze Sztuką organizowanego przez Fundację Hasco-Lek
 • 2009: wykonanie sukienki do teledysku Z kobietami to różnie bywało,wyk. K.Krawczyk / D.Olbrychski.
 • 2009: wykonanie sukienki do teledysku Ov Fire And The Void grupy Behemoth;
 • 2007, Wrocław: wykonanie kostiumu do filmu Nie panikuj, reż. Bodo Kox;
 • 2007: pokaz kolekcji podczas Dni promowania dobrego stylu i smaku, Hala Ludowa, Wrocław;
 • 2007: pokaz kolekcji Gorączka piątkowej nocy w Studio P1, Wrocław, organizator MM Fashion;

Starsze: projekt i wykonanie strojów promocyjnych dla Telefonii Dialog; wykonanie projektów dla firmy Dekoral; pokaz kolekcji w ramach imprezy Moda i sztuka w Muzeum Architektury we Wrocławiu; pokaz kolekcji bielizny, Klub Mañana, Wrocław; pokaz kolekcji podczas Clubbing dance show w Studio P1, organizator – MM Fashion; pokaz kolekcji w ramach imprezy Kobieta z wigorem, Klub W – Z, Wrocław; pokaz kolekcji Dance Fashion Show w Studio P1 . Stale współpracuje z butikiem Ubieralnia we Wrocławiu.

Karina Marusińska, kaleidosCUP, fot. Magdalena Szady

KARINA MARUSIŃSKA - (ur. 1983) absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu (Wzornictwo, Projektowanie Ceramiki). Studia w ramach programów stypendialnych na Uniwersytecie Pais Vasco w Bilbao, Hiszpania (2007) oraz w Instytucie Ceramiki w Guebwiller, Francja (2008). Wielokrotna stypendystka, laureatka nagród ogólnopolskich i międzynarodowych; udział w licznych wystawach, sympozjach, plenerach, festiwalach w kraju i za granicą. Animatorka kultury, organizatorka festiwali artystycznych, warsztatów, plenerów. Członkini grupy artystycznej Łuhuu! oraz grupy projektowej Wzorowo.

Zajmuję się zarówno dizajnem jak i kreacją artystyczną, często zacierając granicę między nimi. W swoich pracach gram ze zmysłami odbiorcy i jego świadomością. Odwołuję się też do polskich korzeni. Poszukuję rozwiązań polegających na łączeniu różnych dziedzin sztuki, nauki, ekologii. Badam zjawisko recyklingu na wszelkich możliwych płaszczyznach. Interesuje mnie problem twórczego gospodarowania odpadami przemysłowymi.

MONIKA DROŻYŃSKA - mieszka i pracuje w Krakowie. Artystka działająca na wielu obszarach sztuki. Designerka, projektanta, performerka. Animatorka kultury, współwłaścicielka Punktu – epicentrum sztuki ubioru. Jest autorką prac integralnie związanych z przestrzenią miejską. Korzysta z wielu mediów, uprawia fotografię, video, performance, tworzy instalacje, akcje. Jej pracach jest istotny proces powstawania dzieła, do którego dochodzi różnymi drogami: codziennym życiem, doświadczeniem, zapraszając do współpracy społeczności lokalne czy po prostu wszystkich którzy chcą się do tego procesu dołączyć. Uczestniczka wielu wystaw krajowych i międzynarodowych (min CSW Łaźnia, Galeria Starmach), nominowana do Artysty roku 2008, przez Gazetę Wyborcza. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Wystawa sens/ces
Galeria Mieszkanie Gepperta, ul. Ofiar Oświęcimskich 1/2,
22 kwietnia – 16 maja 2010 roku
Wernisaż wystawy: 22 kwietnia 2010 roku (czwartek), godz.18:00

Dodaj komentarz