• 2010-05-06

7. Planete Doc Review

Od 7 do 16 maja 2010 roku | Warszawa

Festiwal Planete Doc Review zyskał wśród widzów miano miejsca, które kształtuje opinie na temat współczesnego świata, a prezentowane w jego ramach filmy są odtrutką nie tylko na komercję kina fabularnego, lecz również na medialną sieczkę informacyjną.

"Pax Americana and the Weaponization of Space", reż. Denis Delestrac

7. edycja Planete Doc Review odbędzie się w dniach od 7 do 16 maja 2010 roku w Warszawie, a w dniach od 7 do 9 maja w 20 kinach w Polsce. W 2009 roku festiwal zdobył prestiżową nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej jako najważniejsze międzynarodowe wydarzenie filmowe w Polsce oraz W dechę Gazety Wyborczej dla najciekawszego wydarzenia kulturalnego stolicy w 2008 roku. W zeszłym roku w warszawskiej Kinotece imprezę odwiedziło ponad 25 000 widzów, co plasuje festiwal na 3. miejscu pod względem popularności wśród europejskich festiwali filmów dokumentalnych.

Tegoroczna edycja festiwalu zapowiada się niezwykle atrakcyjnie. O nagrodę Millennium Award i 8000 euro zawalczą starannie wyselekcjonowane najlepsze pełnometrażowe filmy dokumentalne wyprodukowane w ostatnim roku na świecie, w tym nowości z festiwali Berlinale i Sundance: m. in. film Erika Gandiniego Wideokracja (premiera na MFF w Wenecji, nagroda na MFF Toronto i MFF Sheffield), Idioci w Korei w reż. Madsa Bruggera (World Cinema Award Sundance 2010), Ostatni pociąg w reż. Lixin Fana (Grand Prix IDFA Amsterdam 2009) oraz film otwierający tegoroczny festiwal Zatoka delfinów w reż. Louie Psihoyos (zdobywca Oscara 2010 w kategorii: najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny).

Wielkim wydarzeniem będzie wizyta słynnego niemieckiego reżysera Wernera Herzoga, który odwiedzi festiwal w dniach od 7 do 9 maja. W programie jego wizyty znajdą się: konferencja prasowa w siedzibie PAP, spotkania z publicznością po pokazach filmów w Kinotece, wykład mistrzowski (masterclass) dla filmowców oraz podpisywanie w salonie empik Junior ukazującego się w nowej serii DVD Planete Doc Review boxu Świat według Wernera Herzoga zawierającego 14 filmów dokumentalnych reżysera.

Inne gwiazdy tegorocznej edycji Planete Doc Rewiev to: Nicolas Philibert (uhonorowany w 2002 roku Europejską Nagrodą Filmową za film Być i mieć, którego nowy film Nénette okazał się rewelacją na tegorocznym Berlinale), Alan Berliner (jeden z najwybitniejszych amerykańskich reżyserów filmów dokumentalnych), Martin Strange-Hansen (duński laureat Oscara) oraz Jonathan Caouette (reżyser znanego w Polsce filmu Tarnation, który pokaże na 7. Planete Doc Rewiev swój nowy film ATP – muzyka jutra).

Na program filmowy festiwalu Planete Doc złoży się ponad 150 filmów, ułożonych w następujących sekcjach tematycznych: Nauki polityczne, Fetysze i kultura, Historie intymne, Future Doc-shock, Bohaterowie są wśród nas, Bliski Wschód, Konflikt i TY, Klimat na zmiany, Promised city, China reloaded, Muza i wena, Doc Alliance oraz Projekty specjalne. Odbędą się również retrospektywy twórczości Alana Berlinera, Nicolasa Philiberta oraz pokazy filmów Wernera Herzoga (3xHerzog).

"Zatoka delfinów", reż. Louie Psihoyos

Oprócz konkursu głównego o nagrodę Millennium Award na festiwalu przyznawane są inne nagrody:

  • Nagroda Magic Hour dla filmów do 70 minut
  • Nagroda Amnesty International – Planete Doc Rewiev jest jedynym festiwalem filmowym w Polsce, na którym przyznawana jest ta nagroda
  • Nagroda Panasonic Green Award dla najlepszego filmu o tematyce ekologicznej
  • Nagroda Publiczności, ufundowana przez tematyczny kanał Planete
  • Nagroda Warsaw Animation Winner (WAW) dla najlepszego filmu animowanego, przyznawana po raz pierwszy na tegorocznym festiwalu
  • Nagroda Nos Chopina dla najlepszego filmu muzycznego, przyznawana po raz pierwszy na tegorocznym Planete Doc Rewiev
  • Nagroda Jury Ekumenicznego.

Planete Doc Rewiev to festiwal, który wyznacza w Polsce modę na najwybitniejsze światowe kino dokumentalne. Swoje polskie premiery miały tu takie filmy jak: Królik po berlińsku (polski kandydat do Oscara), Przeznaczone do burdelu, Spotkania na krańcach świata, Śmierć człowieka pracy czy artystyczne filmy Matthew Barney’a.

Weekend z cyfrowym Planete Doc Rewiev

Po zeszłorocznym sukcesie festiwalu, który odwiedziło ponad 25 tys. widzów, 7. edycja PLANETE DOC REVIEW znów będzie się odbywać równolegle aż w 21 kinach w Polsce.

Dzięki współpracy z Siecią Kin Studyjnych i Lokalnych oraz kinem internetowym Iplex.pl, 6 najlepszych filmów z programu  tegorocznego festiwalu Planete Doc Rewiev trafi do kin na terenie prawie całego kraju i zostanie pokazanych jednocześnie w 21 kinach w Polsce. Dzięki temu nowatorskiemu projektowi, tysiące widzów będą mogły obejrzeć wybrane filmy w tym samym czasie, co publiczność warszawskiej Kinoteki, a tym samym wziąć udział w największym święcie filmu dokumentalnego w Polsce i poczuć się prawdziwymi mieszkańcami globalnej wioski.

"Orgasm Inc.", reż. Liz Canner

Już po raz drugi w historii publiczność weekendu z cyfrowym Planete doc Rewiev będzie mogła wybrać najlepszy film festiwalu, który otrzyma Nagrodę Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych oraz wziąć udział w losowaniu atrakcyjnych nagród.

Dzięki zaangażowaniu Krytyki Politycznej, w wybranych kinach w całej Polsce odbędą się debaty związane z tematyką pokazywanych filmów dokumentalnych. 7 maja po pokazie filmu Wideokracja w reż. Erika Gandiniego, który otworzy weekend z cyfrowym Planete Doc Rewiev, w 10 miastach Polski odbędą się debaty o wpływie mediów na współczesne społeczeństwo Czy żyjemy w demokracji czy w wideokracji? z udziałem socjologów, dziennikarzy, filozofów i publicystów.

7. Planete Doc Review
Od 7 do 16 maja 2010 roku, Warszawa

Weekend z Cyfrowym Planete Doc Rewiev
Od 7 do 9 maja 2010 roku, Polska

1 komentarz do artykułu “7. Planete Doc Review”

  1. Piotrowsky

    Hej! Byłem na festiwalu i widziałem kilka filmów! :) Najlepszy według mnie to „Zatoka Delfinów”. Zdecydowanie najlepiej przedstawia realia dzisiejszych czasów i demaskuje poczynania ludzi. To jest chore, taki jest mój komentarz na ten temat. Zresztą każdy powinien obejrzeć ten film. Nie będzie to stracony czas. A jeśli ktoś chce najpierw poczytać troche o filmie to polecam stronę na facebooku. Wystarczy wpisać: Zatoka Delfinów.

Dodaj komentarz