• 2010-05-12

9. Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi

Od 6 do 30 maja 2010 roku | Łódź

Fotofestiwal znany jest ze swojej unikalnej atmosfery, dzięki której już od 9 lat, zawsze w maju, w Łodzi spotykają się wszyscy ci, dla których Fotografia jest pasją, zawodem i sposobem na życie.

Bloody Valentines, Eternity group - Fashion & Circus

Festiwal to przede wszystkim różnorodne formy prezentacji fotografii – wystawy, pokazy slajdów, przegląd portfolio i aukcja fotografii, ale także wiele wydarzeń towarzyszących: warsztaty, wykłady, dyskusje, spotkania autorskie, promocje książek, konkursy i koncerty muzyczne. Co roku w ramach Fabryki Fotografii odbywa się także konfrontacja szkół fotograficznych, przynosząca nowe spojrzenie na najmłodszą fotografię europejską i pozwalająca porównać prace studentów z różnych krajów, szkół i pracowni. W roku 2010 tematem przewodnim jest miłość, relacje, związki…

All my lovin. Wszystko o miłości

Główna wystawa  to opowieść o tęsknocie, kompromisach, walce, intymności, czułości, lęku i przemijaniu. To szereg niezwykłych spotkań z ludźmi, którzy szczerze opowiedzieli swoje historie. Konfrontacja z nimi wymaga od widza dużo wrażliwości, ale i odwagi, pozwalającej na przywołanie własnych doświadczeń i wspomnień. To, oprócz spotkania z człowiekiem, także głęboka analiza relacji międzyludzkich, zmieniających się norm społecznych i niezmiennych potrzeb.

Pomysł na All my lovin jest wynikiem długich rozmów trzech kuratorów: Peggy Sue Amison, Krzysztofa Candrowicza i Christopha Tannerta, zainspirowanych pracami Douga DuBois z cyklu zatytułowanego Wszystkie dni i noce. Dyskusje o pracach Douga doprowadziły ich do rozmowy na temat relacji międzyludzkich. Dlaczego ciągnie nas do ludzi, z którymi się związujemy? Co sprawia, że wybieramy pewnych ludzi, a nie innych?

Czasem relacje te pojawiają się w wyniku zbiegu okoliczności, innym razem w reakcji na inne doświadczenia. W jaki sposób związki te mogą być zarówno wymagające, jak i satysfakcjonujące? W jaki sposób fotografowie przekładają te doświadczenia na swoje prace i jak to wpływa na ich odbiorców? All my lovin to opowieść o pasji, walce, kompromisie, tęsknocie i czułości.

Grand Prix Fotofestiwal 2010

To indywidualne wystawy wyselekcjonowane spośród projektów zgłaszanych przez fotografów i kuratorów. W tym roku jury fotofestiwalowe z 550 zgłoszeń, wybrało 10 projektów. Wystawy nie łączy wspólny temat, ma ona być prezentacją kilku ciekawych sylwetek i tematów. W tym roku po raz pierwszy przyznana zostanie nagroda SanDisk Grand Prix Award, w wysokości 10 000 zł, ufundowana przez Głównego Sponsora Fotofestiwalu, firmę SanDisk.

Pokazy slajdów

Nawet osobom na co dzień zajmującym się fotografią trudno wybrać z natłoku produkcji fotograficznej ostatnich lat to, co wartościowe i godne uwagi. Niełatwo jest na bieżąco śledzić wszystkie nowości, pojawiające się zmiany, ciekawe nazwiska oraz idee. Próbą aktualizacji tego, co dzieje się ostatnio w fotografii europejskiej są prezentacje kuratorskie podczas wieczornych pokazów slajdów.

Cykl prezentacji rozpoczęto podczas zeszłorocznej edycji Fotofestiwalu. Różni kuratorzy wnieśli różne spojrzenia i zainteresowania, co stworzyło interesującą mieszankę fotograficzną – zaskakującą i świeżą, niekiedy kontrowersyjną. Cykl ten ma być prezentacją ciekawych osobowości świata współczesnej fotografii – kuratorów, ale przede wszystkim artystów.

Fot. Rebecca Martinez, Pre Tenders

Fashion Philosophy Fashion Week Poland

W tym roku Fotofestiwal sąsiaduje z Fashion Philosophy Fashion Week Poland – największym międzynarodowym projektem modowym organizowanym w Polsce. Dlatego też powstała w Łodzi wspólna przestrzeń mody i fotografii. Pokazy, prezentacje i wystawy odbywają się w całym mieście.

Fotospacery

Łódź jest fotogenicznym miastem i kryje wiele tajemnic. Będzie się można przekonać o tym podczas cyklu fotospacerów prowadzonych wspólnie przez Fotofestiwal i Gazetę Wyborczą. Każdy spacer poprowadzi przewodnik oraz fotograf, który udzieli wskazówek, w jaki sposób zrobić ciekawe zdjęcie i na co warto zwrócić uwagę fotografując przestrzeń miejską.

Fabryka fotografii

Jedna z najbardziej charakterystycznych wystaw Fotofestiwalu, podczas której swoje prace wystawiają studenci polskich i zagranicznych szkół. Do udziału w Fabryce Fotografii zostają zaproszone szkoły i wydziały fotograficzne oraz profesorowie, których zadaniem jest wytypować najzdolniejszych studentów. Corocznie organizowana Fabryka pozwala na regularny przegląd najciekawszych prac i młodych artystów kończących szkoły oraz na konfrontację uczelni i poszczególnych pracowni.

Spotkania autorskie

Spotkania z fotografami pozwolą spojrzeć na program Fotofestiwalu w szerszym kontekście. Przede wszystkim jednak dadzą możliwość poznania niezwykłych osobowości światowej sceny fotograficznej, m.in. Yolandy del Amo, Martina Bogrena i Katrin Trautner. Rozmowy połączone będą z prezentacją oraz podpisywaniem albumów.

Fot. Carolle Benitah, Just the two of us

Przegląd portfolio

Indywidualne, bezpośrednie spotkania fotografów oraz ekspertów w dziedzinie fotografii. Jedna z najdynamiczniej rozwijających się części Fotofestiwalu, która co roku przyciąga coraz więcej fotografów i kuratorów. Przeglądy portfolio obecnie są jedną z najważniejszych form promocji, która umożliwia fotografom indywidualne i bezpośrednie spotkania z kuratorami, krytykami, dziennikarzami, wydawcami książek i magazynów oraz właścicielami galerii. Przegląd portfolio podczas Fotofestiwalu przeznaczony jest dla studentów i absolwentów fotografii, fotografów profesjonalnych lub takich, którzy posiadają już w swoim dorobku co najmniej jedną wystawę lub publikację.

Warsztaty Akademii Nikona

Wydarzenia odbywają się w całym mieście, a najważniejsze wystawy – w fabrycznych halach Łódź Art Center. Tam także serię warsztatów i prezentacji organizuje Akademia Nikona. Program ten przeznaczony jest dla profesjonalistów, którzy chcą poznać zaawansowany technologicznie sprzęt i skorzystać z wiedzy mistrzów fotografii, a także dla amatorów zainteresowanych rozszerzaniem wiedzy fotograficznej i robieniem ciekawszych, bardziej kreatywnych zdjęć. Na trzydniowy cykl spotkań złożą się: zajęcia teoretyczne, warsztaty oraz prezentacje fotoekspedycji.

Od kilku lat Fotofestiwal jest największym w Polsce i jednym z najbardziej znaczących wydarzeń tego typu w Europie. Jest członkiem dwóch światowych stowarzyszeń festiwali fotografii: Photo Festival Union i Festival of Light. Dzięki temu na stałe współpracuje z międzynarodowymi kuratorami, którzy co roku biorą udział w tworzeniu festiwalowego programu i przyjeżdżają do Łodzi z wykładami, warsztatami i prelekcjami.

Wystawy towarzyszące

Wystawy przygotowywane we współpracy z galeriami i indywidualnymi kuratorami. Angażują większość łódzkich instytucji kulturalnych i pozwalają na poszerzenie programu o nowe wizje i spojrzenia na fotografię. Ważną część prezentacji zajmie fotografia mody, m.in. wystawa Magdy Wunsche&Samsel oraz fotografów związanych z magazynem Elle. Wystawę plenerową zaprezentuje agencja: 76 management. Obok nich będzie można obejrzeć prace najmłodszego pokolenia polskich (M. Buczek, M. Kmiecik, Z. Olszyna, P. Dzienis) i węgierskich artystów (MiędzyLudzkie powiązania – fotografia węgierska), wystawę fotografii w technice mokrego kolodionu, a także wiele innych.

9. Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi
6-30 maja 2010 roku

Dodaj komentarz